• Rok szkolny 2020/2021

    • Dzień Rodziny 2021

         Tradycją naszej szkoły jest organizowanie Dnia Rodziny, czyli łączenia trzech ważnych dni: Dnia Mamy, Dnia Taty i Dnia Dziecka.

     W tym roku uczniowie dla swoich wspaniałych rodziców przygotowali występy online, które były prezentowane na fanpage szkoły. Były piosenki, wiersze, pokaz taneczny, piękne laurki i życzenia. Każde dziecko prezentowało się w tym w czym jest najlepsze, wszystko dla sowich Kochanych Rodziców😊

         Rodzice także pamiętali o swoich kochanych pociechach i z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców zorganizowała pyszną niespodziankę dla wszystkich uczniów – pizzę i lody. Bo najważniejsze to tworzyć zgrany zespół. :) 

         „Nie ma idealnych rodziców i idealnych dzieci. Jest za to mnóstwo idealnych momentów do bycia razem.”Dave Villis

                                                                                                                                      Facebook Szkoły 

     .......................................................................................................................

     W związku z powrotem do nauki stacjonarnej szkoła przystąpiła do kampanii ,,Tygodnia ulgi” organizowanego przez Instytut Psychologi Uniwersytetu Jagielońskiego.
     Pandemia i społeczna izolacja to szczególnie trudny czas zarówno dla uczniów, uczennic, rodziców oraz nauczycieli. 
     Dlatego jako szkoła robimy wszystko , aby obniżyć niepokój, obawy, stres związany z powrotem do szkoły po długiej nieobecności związanej ze zdalnym nauczaniem. Będzie to czas powrotu do społeczności szkolnej. Czas na odbudowanie relacji rówieśniczych. 


     19.05.2021r. Aby powrót do szkoły wiązał się z radością  z  inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany Dzień Szalonej Fryzury. Zabawa cieszyła się zainteresowaniem szczególnie wśród młodszych uczniów. Fantazja i nieskrępowana wyobraźnia zaowocowały zabawnymi i kunsztownymi fryzurami. 

                     


     3 maja obchodzimy w Polsce święto ogłoszenia Konstytucji 3 maja. Od uchwalenia w tym roku minęło 230 lat. 

     Każdego roku Nasi uczniowie uczestniczą w apelu szkolnym, przygotowują inscenizacje, montaż słowno – muzyczny. W tym roku to działanie było niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa, ale mimo wszystko pamiętaliśmyo tej ważnej rocznicy. Uczniowie w domach przygotowali nagrania z wierszami, piosenkami, które zostały udostępnione na portalu społecznościowym Facebook. Młodsi uczniowie uczestniczyli w lekcjach patrioycznych, wykonywali prace plastyczne związane ze świętami majowymi. Została przygotowana prezentacja upamietniająca święta.  

     A to kilka faktów związanych z tym wyjątkowym aktem prawnym:

     • Była to ustawa rządowa ogłoszona 3 maja 1791 roku ( pierwsza tak nowoczesna w Europie, druga po konstytucji Stanów Zjednoczonych w świecie),

     • Konstytucja miała 11 artykułów

     • Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny.

     • Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

     • Jej zwolennikami byli: król Stanisław August Poniatowski ,Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki.

     • Straciła na znaczeniu już po ok. 14 miesiącach ( do 24 lipca 1792 roku - w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej)

     • Ostatecznie przestała być obowiązującym aktem prawnym (została derogowana) 23 listopada 1793 roku. Sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

     Opr-JNP


     TYDZIEŃ ZDROWIA, EKOLOGII I OSZCZĘDZANIA

          22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie  świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Nasza szkoła jak co roku aktywnie angażuje się w promowanie postaw ekologicznych, oszczędzania zasobów naszej plany, wody, energii, dbania środowisko i zdrowie  mieszkańców Ziemi.

             W tym roku  Tydzień Zdrowia, Ekologii i Oszczędzania trwał od 19 – 23 kwietnia. W tym czasie odbyły się następujące wydarzenia:

     1. Konkurs  dla uczniów klas 0 – VIII „Oszczędzanie ma wiele twarzy” polegający na wymyślaniu haseł, rymowanek o oszczędzaniu zasobów naszej planety.

     2. Konkurs fotograficzny dla klas 0 – VIII „Uroki mojej małej ojczyzny – Wiosna w obiektywie 2021”.

     3. Konkurs dla klas II – III na Mistrza Pięknego Czytania  „Eko – czytanie na zawołanie” , polegający na czytaniu tekstów o tematyce przyrodniczej, związanej z ekologią i ochroną środowiska.

     4. Akcja Kolory Zdrowia – dla klas II – VIII, polegająca na przygotowaniu przekąsek owocowo – warzywnych w wybranym kolorze.          

     5. Quiz wiedzy ekologicznej.

     6. Akcja "Czysta nasza okolica", w której wspólnie nauczyciele z uczniami zabrali się do sprzątania miejsc publicznych w naszych wioskach, np. przystanków, placów zabaw, chodników, 

     7. Liczne pogadanki, filmiki promujące eko – zachowania, quizy, krzyżówki itp.  na różnych lekcjach, zajęciach  z wychowawcą.

     _____________________________________________________________________________________________________

     PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas II-III wraz z Panią Dyrektor Grażyną Tymińską i z wychowawcami, z radością powitały Panią Wiosnę, chociaż za oknem widoki jeszcze zimowe.

     Tego dnia dzieci: malowały prace plastyczne o tematyce wiosennej, wykonywały opaski na głowy oczywiście zielone i wiosenne, śpiewały wesoło, wykonywały dekoracje wiosenne, a nawet uczniowie klasy III zasieli rzeżuchę. Wszystko po to – aby wreszcie przyszła wiosna.

     Tegoż dnia odbyło się także ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Plastycznego „Pani Wiosna”  dla klas 0-III zorganizowanego przez Panią Wiesławę Waśniewską i Panią Magdalenę Szlagę. Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody książkowe.

     Wszystkie dzieci z klas 0-III otrzymały także wiosenne upominki.

     WW

      

      ................................................................................................................................................................

     Grafika z tekstem: "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Włącz się w obchody!"

     POLSKIE POWOJENNE PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE

     „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”

     https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci/materialy-do-pobrania-i/86559,Zolnierze-Wykleci-miniwystawa.html

     1 marca jest  związany z Narodowym Dniem  Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów. Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję pogłębić swoją wiedzę  na lekcjach historii, a także  poznać losy zamordowanych polskich oficerów.

     „Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

                                                                                                                 Opr-JNP

      


     26.02.2021r.                      ,,Serce dla Lenki"

        Nasza szkoła została nominowana do zabawy charytatywnej, której celem było zebranie środków dla Lenki Mazur, chorej na SMA.

        Lenka musi uzbierać prawie 10 mln zł !!! na kurację genową, najdroższym lekiem na świecie. Czasu zostało coraz mniej, a pieniążków wciąż brakuje.

        Akcja polegała na przedstawieniu serca dla Lenki, które jest symbolem dobroci wspaniałych osób niosących pomoc w ratowaniu przyszłości Lenki.

     ❤️ Zasady akcji: ❤️

     Osoby biorące udział miały pokazać na swoim profilu zdjęcie lub nagranie z symbolem serca. Po wykonaniu zadania nominowały min. 3 osoby, firmy lub instytucje. Nominowani mieli 48h na wykonanie zadania. Jeśli wykonali  zadanie, wpłacają min. 5 zł, jeśli nie wykonają zadania, wpłacają min. 10 zł.

     My zadanie wykonaliśmy!!! Całym sercem jesteśmy z Lenką Mazur ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

     Dedykowana zbiórce skarbonka, gdzie wszyscy mogą pomóc Lence, znajduje się na stronie www.siepomaga.pl/sercalenki

                                                                                                                                                           Opr- JNP


      

     CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

      

     19 lutego przedszkolaki podsumowały program przedszkolnej edukacji antytytoniowej "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS", którego bohaterem był zielony Dinuś.

     Dzieci dowiedziały się, co zanieczyszcza powietrze i co należy robić, aby to zmniejszyć. Poznały wpływ dymu tytoniowego na organizm człowieka i ustaliły hasło: "NIE PAL PRZY MNIE".

                                                                                                                                              WW

      .........................................................................................................................................................................

     BAL KARNAWAŁOWO-WALENTYNKOWY

      

      

     Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 11 lutego  podczas balu karnawałowo-walentynkowego.

     Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez P. Wiesławę Waśniewską. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Podczas balu zostały wręczone przedszkolakom kartki walentynkowe  oraz dzieci zgodnie z tradycją „Tłustego czwartku” otrzymały paczki.

     Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.Następny bal już za rok!!!

     WW

     .....................................................................................................................................

      

      

      

      

      

      

     „Dzień Bezpiecznego Internetu 2021: pod hasłem „Działajmy razem!”

     Na całym świecie dnia 9 lutego 2021 obchodzony jest  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to ma na celu promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

     Za pośrednictwem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu chcemy zwrócić uwagę na rolę użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska on-line.
     Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas wydarzeń organizowanych w ramach DBI szczególnie podkreśla się możliwość wykorzystania internetu przez dzieci i młodzież w nauce, a także jako formę twórczej rozrywki.

      Podczas tegorocznych obchodów organizatorzy zachęcali wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwracali także szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Podkreślili, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

     Na terenie szkoły równolegle podejmowaliśmy różne działania. Wychowawcy we wszystkich klasach 0-VIII oraz na lekcjach informatyki  poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie klas IV-VIII wykonywali plakaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

     Opr: JNP


     WIGILIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     18 grudnia w oddziale przedszkolnym odbyła się Wigilia z udziałem Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej i wychowawczyni Pani Wiesławy Waśniewskiej.

     To niezwykłe spotkanie rozpoczęło się od dzielenia się opłatkiem i składania życzeń, ale w inny niż zawsze sposób ze względu na pandemię.

     Przedszkolaki zasiadły przy wigilijnym stole, zjadły owocowy poczęstunek, a następnie kolędowały przy specjalnie przygotowanym „ognisku”.

     Dzieci otrzymały także od Pani Dyrektor upominki i w świątecznym nastroju poszły do domu, aby w gronie rodzinnym spędzić Święta Bożego Narodzenia.


                                                                                   

     WW

     ..........................................................................................................................................................................................................

     Spotkanie z Mikołajem 

     02.12.2020 r. do naszej szkoły przybył Święty  Mikołaj. Była to wielka niespodzianka dla najmłodszych uczniów, bo nikt się Go nie spodziewał tak wcześniej. Przybył z wielkim workiem słodkich prezentów dla wszystkich uczniów. Nie zapomniał także o uczniach, którzy uczą się zdalnie. Panie wychowawczynie zajęły się rozesłaniem paczek do domów naszych uczniów.  Przedszkolaki także zaskoczyły Świętego Mikołaja pięknie zaśpiewaną o Nim piosenką. Był to przyjemny dzień , który pszybliżył nas do świąt, które my uwielbiamy...

     MS

     _______________________________________________________________________________________________

     30 listopada odbyły się w oddziale przedszkolnym Andrzejki, a dokładnie wróżby andrzejkowe.

     Jest to piękny zwyczaj przekazywany w pokolenia na pokolenie, który jest również pielęgnowany i w naszej szkole.

     Przedszkolaki poznały m.in.: imiona swoich przyszłych mężów lub żon, nazwy zawodów, które będą wykonywać w przyszłości czy dowiedziały się, co je czeka w najbliższym miesiącu. Dzieci cieszyły się rozmyślając o swojej przyszłości. Mogły także pomyśleć życzenia i sprawdzić poprzez rzut piłeczką do celu czy się spełnią.

     Dzieci dowiedziały się także, gdzie będą mieszkać i jakie będą miały zwierzątka. Nad wróżbami oczywiście cały czas czuwała P. Wiesława Waśniewska.

     Na koniec na dzieci czekała słodka niespodzianka.

     WW

     ........................................................................................................................................................................................................................................................................

      

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      

     25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
               Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo
     wcześniej.
               25 listopada  Dzień Pluszowego Misia był obchodzony  także i w naszym oddziale przedszkolnym. Był to troszkę inny dzień niż zawsze, bowiem w tym roku pluszowe misie nie mogły przyjść z dziećmi do przedszkola. Musiały zostać w domu ze względu na pandemię, ale czekały na dzieci, aby mogły później je w domu uściskać, przytulić i zrobić razem pamiątkowe zdjęcie.

               Przedszkolaki najpierw z wielką radością opowiadały o swoich pluszowych zabawkach, a następnie obejrzały prezentację multimedialną na temat genezy pluszowego misia.

              Najmłodsi śpiewali i bawili się przy piosence „Pokochaj pluszowego misia”, poznali jedną z wielu przygód Kubusia Puchatka oraz samodzielnie wykonywali misie ozdabiając je kolorową bibułą, kredkami i mazakami.

     Dzień Pluszowego Misia był dniem pełnym uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.                                                                   

          WW

      

                                           

     ........................................................................................................................................................................................................................................................................

      

     Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     W piątek 20 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

     W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

     Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

     Do akcji przystąpił również nasz oddział przedszkolny. Wychowawczyni P. Wiesława Waśniewska  zapoznała dzieci z ich prawami oraz z zadaniami organizacji charytatywnej UNICEF. Przedszkolaki obejrzały film o dzieciach uczących się w  szkołach trzeciego świata oraz słuchały piosenek o tolerancji i akceptacji. W ramach rozmów o prawach dziecka, najmłodsi poznali też swoje obowiązki, bo takie również muszą mieć. Na koniec każdy otrzymał niebieski balonik i zapamiętał słowa: „Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jest mały”.

                                    

                                                                                                                                                 WW

     ........................................................................................................................................................................................................................................................................

         

     W obliczu panującej pandemii koronawirusa, skromniej i inaczej niż zwykle, ale godnie i z wielkim szacunkiem dla bohaterów walki o wolną i niepodległą Polskę społeczność szkolna uczciła 102 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Na te wyjątkową okazję uczniowie przygotowali odświętne, patriotyczne dekoracje szkoły, ułożyli wiersze "Dla mojej Polski", wywiesili ojczysta flagę. W wykonaniu młodszych uczniów zabrzmiał Hymn Polski.

     W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość.

     Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.

     Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.

     W dniu 28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dni później rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzież.

     W dniu 1 listopada 1918 r. we Lwowie wybuchły walki polskiej ludności z Ukraińcami, którzy proklamowali powstanie Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

     W nocy z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego, w którego skład weszli przedstawiciele PPS, PPSD i PSL „Wyzwolenie”. Równocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie.

     W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.

     W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień wcześniej podporządkował mu się również Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie. Józef Piłsudski powołał nowy centralny rząd, który w dniu 21 listopada wydał manifest zapowiadający reformę rolną i nacjonalizację niektórych gałęzi przemysłu, uzależniając jednak ich przeprowadzenie od postanowień przyszłego Sejmu Ustawodawczego. Jednocześnie Józef Piłsudski wprowadził bardzo korzystne dla robotników warunki pracy i zapowiedział wybory parlamentarne.

     W dniu 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.

     O utrwalenie i utrzymanie dopiero co odzyskanej niepodległości przyszło narodowi polskiemu toczyć krwawe boje. W dniu 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę do macierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a na wschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami. Ponadto trzeba było trzech powstań śląskich, by część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski.

     Przypieczętowaniem dzieła odrodzenia Rzeczypospolitej była Bitwa Warszawska, w której naród polski obronił odzyskaną niepodległość.

     Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

     Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.

                                                                                                                                              (Opracowanie JNP)

      

     Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

                                                       

          Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa.  W naszej szkole do dzieci z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO oraz KLASY II i III zawitała „Królewna BAJKA” w której postać wcieliła się P. M. Bączek . Pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci Bajkową zgaduj – zgadulę, czytała  bajkę pt. „ Czerwony Kapturek” oraz opowiadała dzieciom o bajkach, baśniach i bajeczkach różnych autorów.  Na zakończenie dzieciaki otrzymały symboliczne medale oraz inne pamiątki z tego miłego spotkania.  Przedszkolaki  ubrały się w czapki krasnali i innych bajkowych bohaterów. Był to bardzo bajkowy dzień.

                                                                                                                                                                                                               (Opracowanie: MB)

      

     ........................................................................................................................

     DZIEŃ DRZEWA

     W ramach edukacji ekologicznej dzieci z oddziału przedszkolnego 9 października świętowały „Dzień Drzewa” w przeddzień Światowego Dnia Drzewa przypadającego 10 października.

     Dzieci uświadomiły sobie znaczenie drzew w życiu człowieka, jakie są dla nas ważne.

     Przedszkolaki  poznały różne rodzaje drzew, śpiewały piosenkę o kasztanie, malowały drzewa farbami, a nawet  posadziły kasztany. Ważnym punktem obchodów „Dnia Drzewa” był spacer do pobliskiego lasu. Dzieci mogły podziwiać różnorodność i piękno drzew, nawdychać się czystego powietrza, posłuchać szumu drzew, śpiewu ptaków, powąchać drzewa, a nawet je przytulić.

     Tegoż dnia w oddziale przedszkolnym dominował oczywiście kolor zielony. Dzieci i organizator P. Wiesława Waśniewska ubrały się na zielono. „Święto” to na długo pozostanie w pamięci przedszkolakom.

                                        

     (Opracowanie: WW)

      ......................................................................................................................................................................................................................................................................

      

     „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

      

     2 października w naszej szkole odbyły się zajęcia dla najmłodszych dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia zorganizowały i przeprowadziły – Pani Wiesława Waśniewska i P. Magdalena Szlaga.

     Nauczycielki  najpierw opowiedziały dzieciom o służbach ratowniczych i ich pracy, a następnie, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

     Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon.

     Obejrzały także film instruktażowy, w którym dr Kręciołek uczy pierwszej pomocy.

     Duże wrażenie na dzieciach zrobiły „fantomy”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.

     Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

     Oczywiście szkolenie nie zrobi z dzieci profesjonalnych ratowników, ale nauczy radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.

     Dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach, a w nagrodę otrzymały także pamiątkowe papierowe telefony z numerem alarmowym 112 oraz książeczki do nauki pierwszej pomocy.

                                                                                              (WW, MS)

      

        ...........................................................................

      

     30 września świętowaliśmy ,,Dzień Chłopaka”.

     Samorząd Uczniowski od samego rana częstował wszystkich słodkimi upominkami. Na przerwach można było posłuchać muzyki a w klasach dziewczęta dla swoich kolegów przygotowały prezenty. Oprócz prezentów był poczęstunek.

        W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs na ,,Super Chłopaka” klas II-III i IV-VIII. Zwycięzcami zostali Damian Skorupski i Artur Sędrowski. Gratulujemy ! :)

      Wszyscy w tym dniu  świetnie się bawili. Dzieci integrowały się w zabawie czerpiąc wiele radości z możliwości wspólnego spędzenia czasu.

     Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
     Uśmiechu na twarzy
     a w sercu radości,
     spełnienia marzeń
     i szczęścia w miłości -
     wszystkiego najlepszego
     z okazji Dnia Chłopaka :) 

     (Opr: JNP)


     Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego      

       22 września odbyły sie wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/2021. Uczniowie aby móc kandydować do SU musieli zebrać 15 podpisów popierajacych ich kandytaurę. Do SU kandydowało 7 uczniów.

     W wyniku przeprowadzonego głosowania zwycięzcami zostali:

     Przewodniczący- Funk Kamil

     Zastepca przewodniczacego- Kaczyńska Katarzyna

     Skarbnik- Niksińska Katarzyna

     Sekretarz- Więcek Daria

     (Opr: JNP)


     DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     „Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.

     20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

     21 września – w poniedziałek - na dzieci z oddziału przedszkolnego czekało więc wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez wychowawczynię Panią Wiesławę Waśniewską i Panią Magdalenę Szlaga.

     Wśród nich znalazły się między innymi gry  i zabawy integracyjne, zabawy ruchowe, konkursy i zabawa taneczna. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Nie zabrakło również słodkiego a zarazem zdrowego poczęstunku.

              Wspaniałym Gościem podczas Dnia Przedszkolaka była Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, która wręczyła dzieciom powitalne dyplomy życząc im samych radosnych chwil w oddziale przedszkolnym spędzonych na zabawie i nauce. Dzieci otrzymały także upominki: puzzle, balony i kolorowe opaski na głowę.

     Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

                                                                                                      (opracowanie: WW)

      

     ...........................................................................................

     SPOTKANIE Z POLICJANTEM

                  10 września odbyło się spotkanie z policjantem Panem Marcinem Tańskim. Dzielnicowy gminy Chorzele udzielił uczniom rad,  między innymi na temat bezpiecznej drogi do szkoły i ze szkoły oraz jak bezpiecznie jeździć rowerem po drogach publicznych. Przestrzegał także uczniów przed zbytnim ufaniem dorosłym nieznajomym. Podczas spotkania dzieci zadawały pytania i z uwagą słuchały rad policjanta. Spotkanie odbyło się z zachowaniem procedur sanitarnych.

     Opracowanie: MS

     ___________________________________________________________________________________________________

     ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

     W obecnym roku szkolnym 2020/21 grupę oddziału przedszkolnego stanowi

     12 osób (6 dziewczynek i 6 chłopców):

     Nikola, Natalia, Alicja, Lena, Wiktoria, Daria,

     Aleksander, Adam, Igor, Kajetan, Wojciech, Leonard.

     Dzieci mają zapewnione wychowanie, zabawę i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa podczas pobytu obejmującego pięć godzin zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym. Dzieci poznają otaczający ich świat poprzez zabawę, słuchanie tekstów literackich i pracę w książkach. Ćwiczą na sali gimnastycznej i boisku szkolnym, bawią się na placu zabaw. Lubią malować kredkami i farbami, wycinać i kleić. Zaczynają poznawać literki i cyferki. Odkrywają świat  języka angielskiego i uczęszczają na religię.

      (opracowanie: WW)

     ........................................................................................................................................................................................

     Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

      

               01 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Inauguracji dokonała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, ogłaszając koniec wakacji i życząc wszystkim uczniom sukcesów w nauce. Wszyscy jesteśmy przekonani, że będzie to wyjątkowy rok szkolny w czasie zaistniałej pandemii COVID – 19. Czeka na nas wiele wyzwań nie tylko dotyczących samej nauki, ale przede wszystkim  jej organizacji. Pani Dyrektor poinformowała zebranych o procedurach sanitarnych obowiązujących w naszej szkole. Wszyscy jesteśmy zobowiązani o zachowanie ostrożności i przestrzeganie reżimu sanitarnego aby nauka mogła przebiegać w tradycyjny stacjonarny sposób.

     Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

                 Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w  szkole.