• Rok szkolny 2017/2018

        • Uff…  nareszcie! A jednak trochę żal

                     22 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Dzisiejsza uroczystość była wesoła i przepełniona pozytywną energią, ponieważ wiemy, że we wrześniu spotkamy się w takim samym składzie. Humorystyczna część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły, przygotowana pod kierunkiem Pani Elżbiety Murzyn i Pani Teresy Niskiej, wywoływała, co chwila uśmiech na naszych twarzach.

                   Następnie wychowawcy i nauczyciele uroczyście wręczyli świadectwa i nagrody uczniom z wysokimi wynikami w nauce oraz dyplomy i nagrody za osiągnięcia sportowe i konkursy.

                   Pani Dyrektor Grażyna Tymińska wręczyła podziękowania przybyłym gościom ks. Stanisławowi Dziękiewiczowi – Dziekanowi Dekanatu Chorzelskiego, Panu Ryszardowi Kosiorkowi – Radnemu Rady Miejskiej w Chorzelach oraz Paniom z Rady Rodziców.

                     Dla niektórych miniony rok szkolny, był trudny, dla innych pełen wyzwań i sukcesów oraz nowych doświadczeń.

                   Rozpoczynające się wakacje to czas na zasłużony odpoczynek i zabawę, czy rozwijanie swoich pasji. Zachęcamy wszystkich, aby nie marnowali tych dwóch miesięcy i pamiętali, że wakacje to przywilej ucznia, który kiedyś, w raz z wejściem w dorosłe życie, zostanie nam odebrany, dlatego warto w pełni z niego korzystać.

                    Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny. Następny dzwonek dopiero we wrześniu. M A M Y      W A K A C J E !!!

          Opracowanie:MS

           

          ________________________________________________________________________________________

           

           

          14.06.2018 - Uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I  włączyli się do projektu edukacyjnego „Niesmowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Uczniowie podczas zajęć uczyli się o tym, jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz utrwalali pozytywne nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez instytut oraz rozwiązywali różne zadania w przygotowanych arkuszach z ćwiczeniami. Na zakończenie zajęć  podsumowaliśmy  nasze wiadomości o higienie jamy ustnej. Każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodnik.

          Opracowała - Joanna Nikiel-Pogorzelska

          -------------------------------------------------------------------------------------------  Znalezione obrazy dla zapytania zęby 

          29 maja do naszej szkoły przybył Teatrzyk. Aktorzy przybliżyli nam losy Stasia - niesfornego chłopca, który był niegrzeczny, lubił psocić i dokuczać innym. Spotkało go wiele przygód, które zmieniło jego zachowanie i z niegrzecznego chłopca stał się dobrym dzieckiem.  Teatrzyk bardzo się wszystkim podobał, ponieważ był pełen humoru. Uśmiech nie znikał z twarzy uczniów. Lubimy takie lekcje dobrych manier.

          ________________________________________________________________________________________________

            Karta rowerowa to pozwolenie na jazdę rowerem po drogach publicznych. Jest świadectwem znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i zagrożenia płynącego z poruszania się po ulicy.
          Kartę rowerową może uzyskać każdy, kto ukończył 10 lat. Warunkiem jej uzyskania jest opanowanie zasad ruchu drogowego, umiejętności i techniki jazdy rowerem oraz zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Osoba ubiegająca się o uprawnienia musi też być świadoma tego, jakie zagrożenia płyną z poruszania się rowerem po ulicy.

           W dniu  29 maja 2018 roku nasi uczniowie zdawali egzamin praktyczny na kartę rowerową. Egzamin praktyczny poprzedzony był egzaminem teoretycznym, który odbył się w formie pisemnej. Egzamin przeprowadzili pani Joanna Nikiel-Pogorzelska i pan Adam Kopczyński.  

                                                                                                                                   Album fotograficzny:   


          RODZINA RAZEM SIĘ TRZYMA - VI FESTYN RODZINNY

          W NASZEJ SZKOLE

           

                 W piątek 25 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu odbył się już po raz szósty Festyn Rodzinny.  Jest to uroczystość, na którą do naszej szkoły przybywają całe rodziny, ponieważ stanowi połączenie obchodów Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Bogaty program festynu oraz wspomnienie ubiegłorocznej imprezy sprawiło, że szkoła oraz boiska wypełniły się tłumem ludzi.

                Jak zwykle Dyrekcja, Rada Pedagogiczna wraz z Radą Rodziców przygotowali wiele atrakcji.

                Na wstępie Dyrektor Szkoły Pani Grażyna Tymińska przywitała przybyłych Gości i zaprosiła do wysłuchania montażu słowno – muzycznego w wykonaniu naszych uczniów, których przygotowały Panie Maria Królicka i Pani Joanna Nikiel – Pogorzelska.

          Było głośne „Sto lat” dla rodziców oraz wiele własnoręcznie przegotowanych przez dzieci upominków dla kochanych mam i tatusiów.

              Rada Rodziców zadbała o poczęstunek: był grill, domowe wypieki, napoje zimne i gorące oraz lody.

               Nowością w tym roku był kiermasz książek prowadzony przez Panią Elżbietę Murzyn.

                Wychowawcy klas zaplanowali różne konkurencje sportowe, w których przewidziane były nagrody Dyrektora Szkoły.  Zdążył się jednak odbyć tylko mecz piłki nożnej uczniów i rodziców starszych klas. Niestety lunął deszcz. W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie w  naszej szkole.  Impreza szybko przeniosła się do budynku szkoły, na korytarzu ustawiono „stół szwecki”, a na sali gimnastycznej zorganizowano dyskotekę. Choć uczniom podobała się i tak najbardziej właśnie zabawa w deszczu.  Ten festyn będzie na pewno jednym z niezapomnianych.

              Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali tego dnia oraz zapraszamy za rok.

          Opracowanie: MS.    

           

          ___________________________________________________________________________________________________

          W związku z tym, że w 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 15 maja zaprosiliśmy do naszej szkoły grupę artystyczną ,,Rekonstrukto’’. Zaprezentowali oni program pod tytułem „Ku niepodległej” – zajęcia o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Podczas nietypowej lekcji uczniowie poznali okoliczności powstań narodowych, I wojny światowej, sytuację Polaków pod zaborami, rolę marszałka Piłsudskiego oraz jego legionów, kulturę i sztukę patriotyczną. Można było przymierzyć stroje z epoki, wziąć w rękę replikę broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Podczas pokazu uczniowie wspólnie się bawili, ćwiczyli sztukę fechtunku, poznali podstawy musztry wojskowej, a nawet udzielania pomocy medycznej. Taka nietypowa lekcja historii powinna pozostać na dłużej w ich pamięci.   Album fotograficzny:


          V Bieg Ku Świętości dla Niepodległej

          12 maja na stadionie miejskim w Chorzelach odbył się V Bieg Ku Świętości dla Niepodległej organizowany przez Publiczną Szkołę Nr 2 w Chorzelach.

          Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach.

          Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: P. Dyrektor Grażyna Tymińska, P. Dorota Grabowska, P. Wiesława Waśniewska oraz rodzice uczniów.

          Możemy pochwalić się sukcesami:

          Wojciech Więcek (OP) - I miejsce na dystansie 100 m w grupie 3- i 4-latki

          Igor Funk (OP) - III miejsce na dystansie 200 m w grupie 5- i 6-latki

          Julia Kucińska (VII) - I miejsce na dystansie 800 m

          Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w biegu!!!

          Opracowanie: WW

          ........................................................................................................................................................................................

           

            Apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 
           

          W poniedziałek, 30 kwietnia 2018 r,. odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 

                Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

                 Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy V i VI przygotowali część artystyczną pod kierunkiem : Pani Joanny Nikiel-Pogorzelskiej i Pana Adama Kopczyńskiego .
                 Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować  patriotyzm w nas samych każdego dnia.
                 Po zakończeniu apelu zabrała glos dyrektor Pani Grażyna Tymińska, która w krótkim przemówieniu przybliżyła uczniom sens obchodów tego święta.
          Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla naszej szkoły.  Album fotograficzny:

           


          ,,TYDZIEŃ ZDROWIA, EKOLOGII I OSZCZĘDZANIA’’

          Pod takim hasłem upłynęły ostatnie kwietniowe dni w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi.

              Każdy dzień przynosił niespodzianki. Pierwszym punktem obchodów było spotkanie z Leśnikiem Nadleśnictwa Parciaki w Budziskach Panem Tomaszem Świetlickim. Pan Tomasz przyjechał do uczniów klas IV - VII z mnóstwem nagród i niespodzianek, które wręczał aktywnym uczestnikom. Uczniowie z ogromnym  zainteresowaniem słuchali opowieści o faunie i florze lasu, gospodarce lasu, zagrożeniach i korzyściach  wynikających z mądrego gospodarowania lasem.  Pana Leśnik wyjaśnił, iż sadzenie drzew w lesie wymaga wiedzy i umiejętności, daje cień, pozwala  odpocząć i na pewno przyczynia się to do poprawy naszego klimatu. W zależności od posiadanej powierzchni warto rozplanować sobie, jakie drzewa, czy krzewy chcemy zasadzić i w jakiej ilości. Drzewa najlepiej sadzić  wiosną lub jesienią. Gdy sadzimy drzewa kupowane w pojemnikach tak naprawdę możemy je zasadzić w każdej chwili, należy tylko pamiętać o odpowiednim podlewaniu podłoża. Dobrze jest odpowiednio zadbać o podłoże, pozbyć się chwastów lub zbędnej roślinności. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie np. dębu musimy mu zapewnić odpowiedni teren, by rósł długo i zdrowo. Dobrze jest sadzić go na glebach żyznych, lepiej również rośnie, gdy nie jest ocieniony od górnych partii korony. Sadzenie lasów, wykonuje się ręcznie,  na kilka sposobów. Sadzonki małe sadzi się pod kostur, który wbija się w ziemię na głębokość 30 cm, następnie rozszerza się szparę na sadzonkę, udeptuje garb ziemi i umieszcza się drzewko w wykopanej szparze tak by szyjka korzeniowa była umieszczona na wysokości gleby. Następnie dobrze jest ściśle przykryć sadzonkę glebą . Po takiej prelekcji w terenie każdy uczeń pod okiem fachowca miał okazję posadzić swoje drzewko. Mamy nadzieję, że  uczniowie będą opiekować się swoimi okazami.  Pani Dyrektor Grażyna Tymińska podziękowała Panu Tomaszowi Świetlickiemu za wielkie serce włożone w przekazanie wiedzy i dzielenie się z innymi swoimi umiejętnościami oraz za przekazanie szkole sadzonek.

             Kolejne dni przebiegały w atmosferze  ,,owoców i warzyw”. Przygotowania do tych wyjątkowych dni rozpoczęły się już tydzień wcześniej. Dzieci zapoznawały się z wartościami odżywczymi warzyw i owoców. Dowiedziały się, że stanowią one cenne źródło witamin i soli mineralnych, a warzywa dodatkowo, ze względu na niską zawartość cukru, pozwalają zachować smukłą sylwetkę.  Dlaczego warto jeść owoce i warzywa tak często? Dlatego, że są niezastąpionym źródłem witamin i bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Sam niestety ich nie wytwarza (wyjątek - witamina D) ani nie potrafi magazynować. Większość owoców to wartościowe źródło witaminy C. Owoce o pomarańczowej i żółtej barwie (brzoskwinie, morele, śliwki) są wyśmienitym źródłem beta-karotenu, który przekształca się w organizmie w witaminę A.

               Zgromadzone informacje dzieci wykorzystały w praktyce. Uaktualniono gazetkę promującą zdrowe odżywianie oraz wykonano owocowo – warzywne cudeńka. Młodsze dzieciaki tworzyły fantastyczne owocowo- warzywne stworki, klasa IV wykonała naturalne soki, klasa V – przepiękne i kolorowe sałatki owocowe, klasa VI – pyszną surówkę warzywną a najstarsi uczniowie , tj. kl.VII – owocowe galaretki. Uczniom zabrakło tygodnia na realizację wszystkich pomysłów. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie powtórzymy owocowo – warzywną akcję.

          Podsumowaniem ,,TYGODNIA ZDROWIA, EKOLOGII I OSZCZĘDZANIA” było rozstrzygnięcie  SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „UROKI MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klasy VI i VII oraz dla chętnych z  kl. IV i V  Publicznej  Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.  Przedmiotem było przedstawienie piękna w przyrodzie ożywionej i nieożywionej oraz  ukazanie uroku Gminy Chorzele poprzez fotografię. Celem konkursu  było promowanie  urokliwych  zakątków Gminy Chorzele, oraz popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu na łonie czystego środowiska.

           Na konkurs wpłynęło 70 fotografii wykonanych przez 12 uczniów. Komisja skrupulatnie  oceniała prace, które prezentowały  temat w sposób interesujący i przyciągający uwagę, charakteryzujące się oryginalnym ujęciem tematu i ciekawymi obserwacjami, oceniana była również: estetyka i efekt wizualny, przejrzystość, techniczna poprawność wykonania.

          Fotografie zostały opublikowane na wystawce szkolnej i są dostępne do obejrzenia dla zainteresowanych. Rodzice i uczniowie podziwiają i odszukują miejsc, z których zostały wykonane  zdjęcia.

           Wyniki konkursu przedstawiają się następująco;

          I miejscePatrycja Sędrowska kl.VI

          II miejsceKinga Tabaka kl. VII

          III miejsca: Katarzyna Zawojek kl. VII, Alicja Mucha kl. VII, Julita Grabowska kl. VI, Emilia Szlaga kl. IV, Magdalena Więcek kl. IV

          IV miejsca- Patrycja Czaplicka kl. VI i Aleksandra Królicka kl. IV

          Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz pięknymi książkami ufundowanymi przez sponsorów, którym Pani Dyrektor Grażyna Tymińska serdecznie podziękowała.

           Nad prawidłowym przebiegiem ,, TYGODNIA ZDROWIA, EKOLOGII I OSZCZĘDZANIA”  czuwały  panie: Teresa Niska i Joanna Nikiel – Pogorzelska we współpracy z Panią Dyrektor i wychowawcami.

                                                                                                                                                                              TN

          SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

           

               Dnia 25 kwietnia najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedziła Pani dietetyk Violetta Ulatowska z Poradni „Przyjazny Dietetyk”. Wizyta Pani dietetyk nie była przypadkowa, bowiem w szkole obchodzony jest „Tydzień ekologii, zdrowia i oszczędzania”.

               Dzieci podczas spotkania z Panią Dietetyk dowiedziały się na czym polega praca dietetyka  oraz poznały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania.

              Tematem przewodnim zajęć było uświadomienie znaczenia warzyw i owoców na diecie człowieka.

               Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in.: należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami.

                Nie obyło się też bez degustacji warzyw i owoców oraz soków i koktajli właśnie zrobionych z warzyw i owoców.

                Wszystko to utwierdziło uczniów i wychowawczynie – Panią Wiesławę Waśniewską , Panią Dorotę Grabowską  i Panią Magdalenę Szlagę w przekonaniu, że warzywa i owoce są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne.  Właściwe nawyki żywieniowe powinno się kształtować już w bardzo młodym wieku – zaczynamy więc od przedszkolaków.

                Pani Violetta Ulatowska zachęcała także do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu, spacerów i przebywania na świeżym powietrzu.

                    Na zakończenie Pani Dyrektor Grażyna Tymińska bardzo serdecznie podziękowała Pani Dietetyk za przybycie do szkoły i przeprowadzenie interesujących zajęć dotyczących zasad prawidłowego odżywiania.

          Spotkanie to jakże ważne i mądre zostanie na długo w pamięci dzieci.

           

          Opracowanie: WW

          ..............................................................................................................................................................

           

          DZIEŃ OTWARTY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

           

          20 kwietnia w oddziale przedszkolnym odbyły  się  ZAJĘCIA OTWARTE dla rodziców

          i dzieci, które chcą uczęszczać do oddziału przedszkolnego od września 2018 r.

          Tego dnia dzieci mogły pobawić się z grupą rówieśniczą, uczestniczyć w zajęciach, poznać budynek szkoły, pobawić sie na placu zabaw, natomiast rodzice uzyskali niezbędne informacje dotyczące organizacji oddziału przedszkolnego w nowym roku szkolnym 2018/19.

          Opracowanie: WW

          ........................................................................................................................................................................................

           

          SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

           

           

          18 kwietnia najmłodsze dzieci odwiedził niezwykły Gość – Pan Piotr Antosiak - lekarz weterynarii z Chorzel.

           

          W ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – spotkanie rozpoczęło się od czytania książeczek o chorych zwierzątkach. Pan doktor zapoznał dzieci z „Chorym kotkiem” Stanisława Jachowicza i z „Kłopotami Misia Maurycego” Jolanty Teśniarz.

           

          Po przeczytaniu książek odbyła się rozmowa na temat przygód chorych zwierząt i sposobach udzielania im pomocy.

           

          Zaproszony Gość – Pan Piotr Antosiak opowiedział także dzieciom, na czym polega jego praca – praca weterynarza i co trzeba zrobić, aby nim zostać. Uświadomił „malusińskim”, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią, a czasem wymagają pomocy i leczenia.

           

          Dzieci dowiedziały się, jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami, jak poznać, kiedy zwierzak jest chory i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Pan doktor przypomniał również jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne.

           

          Podczas spotkania odbyła się rozmowa na temat zwierząt wiejskich, zwierząt dzikich mieszkających w lasach oraz jak dbać o ptaki i zwierzęta podczas zimy. Pan doktor nie zapomniał o żadnych zwierzętach.

           

          Dzieci poznały także zasady postępowania w kontakcie ze zwierzętami, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Poznały zasady pielęgnacji i higieny czworonogów. Dowiedziały się, czym karmić psa i kota, jakie zabawki są dla nich bezpieczne.

          Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań dotyczących poruszanych tematów. Padło też bardzo ważne zdanie dotyczące istoty relacji między właścicielem a jego psem, czyli miłości. Dając ją, otrzymujemy jej codzienne dowody: radosne merdanie ogonem na powitanie przywiązanie i wierność.
                    Spotkanie między innymi miało również na celu uzmysłowienie dzieciom, że zwierzę nie jest zabawką - czuje, pragnie i cierpi jak człowiek.

          Pan Piotr Antosiak przyniósł ze sobą podstawowy sprzęt lekarski - stetoskop oraz bardzo dużo innych przyborów potrzebnych weterynarzowi podczas pracy: bandaże, fartuchy, igły, strzykawki, rękawiczki i rękawice, narzędzia chirurgiczne itd. Dzieci przez moment mogły wcielić się w rolę lekarza i najważniejsze - posłuchać bicia serca kolegi lub koleżanki za pomocą stetoskopu.

           

          Spotkanie z Panem weterynarzem upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci uzmysłowiły sobie, iż zwierzęta nie są zabawkami – czują, pragną i cierpią tak jak człowiek. Poznały także na czym polega praca weterynarza.

          Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Grażyna Tymińska bardzo serdecznie podziękowała Panu Piotrowi Antosiakowi za przybycie do naszej szkoły, za włączenie się do Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz za przeprowadzenie interesujących zajęć przybliżających dzieciom pracę weterynarza.

          Pani Dyrektor podziękowała także Pani Wiesławie Waśniewskiej, Pani Dorocie Grabowskiej i Pani Magdalenie Szlaga za zorganizowanie tegoż interesującego spotkania, natomiast Pan Piotr Antosiak na zakończenie podkreślił, iż bardzo lubi pracę weterynarza: „Trzeba kochać, to co się robi, bo tylko wtedy możemy swoją pracę wykonywać właściwie”.

               

                                                                                                                              Opracowanie: WW

          .......................................................................................................................................................................................

           

          13-ta ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

          2 KWIETNIA, GODZ. 21:37

           

          Ksiądz Robert Wołosik, Pani Wiesława Waśniewska, uczniowie szkoły, z uwagi na zbliżającą się rocznicę śmierci Papieża Polaka przygotowali gazetkę "Śladami Jana Pawła II".

          Uczniowie całej szkoły kolorowali sceny z życia Jana Pawła II, po czym uczniowie klasy III z ks. Wołosikiem zawiesili je na parawanach.

           

          Ksiądz Robert Wołosik wa ramach religii przybliżył wszystkim uczniom oraz przedszkolakom osobę Papieża Polaka, o którym pamiętamy i który zawsze będzie w naszych sercach.

           

          Ks. Wołosik i P. Waśniewska przygotowali tekże  gazetki dotyczące znaczenia postu w życiu człowieka oraz radosną gazetkę z przesłaniem "Wesołego Alleluja".

          Opracowanie: WW, ks. RW

          ........................................................................................................................................................................................

           

          „Wiosna, ach to ty!

               21 marca – według kalendarza pierwszy dzień wiosny. Hmm, pierwszy dzień wiosny, a za oknem tak szaro, buro i zimno…

                 Ale w budynku Szkoły Podstawowej w Pościeniu było dziś barwnie i wesoło.

                Przy wejściu do szkoły witała nas piękna wiosenna gazetka z kolorową panią Wiosną. Uroku dodawał ozdobiony kwiatami, motylkami korytarz szkolny. W salach lekcyjnych także zaczęły dominować kwiaty, bazie i wiosenne akcenty.

              W tym dniu obowiązywał „nakaz” noszenia strojów w kolorze zielonym z dodatkiem różnorodnych wiosennych nakryć głowy. Wszyscy uczniowie i nauczyciele włączyli się do zabawy. Dziewczynki nosiły kwieciste wianki, a chłopcy piękne opaski z zwierzętami.

              Młodsze klasy powitały wiosnę ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. Na zajęciach kolorowali panią Wiosnę oraz wykonywali prace plastyczne o tematyce wiosennej. Na starszych uczniów także czekały niespodzianki na lekcjach, min. w tym dniu nikt nie otrzymał słabej oceny, nie było kartkówek i sprawdzianów.
                  Jak miło było być dziś w naszej szkole. Każdy wie, że nieoficjalnie 21 marzec to dzień wagarowicza, dlatego doceniamy młodzież, która wybrała to, co właściwe.
                Może i wiosna jeszcze nie daje się zauważyć na zewnątrz i jest jakaś taka niemrawa, jednak my w naszej szkole jesteśmy pełni radości i optymizmu. Otoczeni wesołymi kolorami i z uśmiechem na ustach wołamy „Witaj wiosno!”

          Opracowała: MS

          __________________________________________________________________________________________________

          "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" - Pierre de Brantome - pod takim hasłem mężczyźni naszej szkoły przygotowali dla wszystkich  Pań i Panienek przepiękną uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Wystrój sali zamienił się w przytulną kawiarenkę, przy świecach oraz unoszącym się zapachu róż wysłuchaliśmy z wzruszających wierszy i piosenek. Na zakończenie każdej Pani i Panience zostały wręczone róże. To był bardzo miły dzień.

                                                                                          Dziękujemy Panowie.

          _______________________________________________________________________________________________________

          „SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ”

          i PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI UCZNIÓW KLASY I

           

                    Kontakt z książką już od najmłodszych lat odgrywa nieocenioną rolę zarówno w rozwoju, jak i wychowaniu człowieka. Nie tylko wszechstronnie wpływa na rozwój intelektualny, ale także znakomicie rozwija wrażliwość u każdego młodego czytelnika i słuchacza.

                    W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” staramy się szerzyć nawyki czytelnicze wśród uczniów zaczynając już od przedszkolaków.

                     Do szkoły zapraszani są rodzice, dziadkowie, przedstawiciele różnych zawodów, starsze rodzeństwo, nauczyciele, którzy poprzez czytanie zachęcają do częstego sięgania po książkę. Aby wesprzeć naszą akcję, najmłodsze dzieci odwiedził wyjątkowy gość: Pani Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele. Pani Burmistrz przyjechała  do dzieci z książką Marii Konopnickiej. Zapoznała „malusińskich” ze „Stefkiem Burczymuchą” oraz przedstawiła inne wiersze Marii Konopnickiej.

                    Ogromną radość sprawiło dzieciom przeczytanie przez Panią Burmistrz również książeczek przez nie przyniesionych.

                   Przedszkolaki i uczniowie klasy I  poznali także przygody smutnego samochodzika Garbiego z książki „Garbi” i nietoperza Gacusia z „Abecadła przedszkolaka”.

                    Po przeczytaniu każdej z książeczek odbyły się rozmowy na temat zawartych tam treści, a na zakończenie dzieci rozmawiały ze swoim Gościem o marzeniach.

                    Na zakończenie spotkania dzieci z wychowawczyniami: P. Magdaleną Szlagą i P. Wiesławą Waśniewską przygotowały dla Pani Burmistrz Beaty Szczepankowskiej niespodziankę – książeczkę swojego autorstwa „Bajkę o dwóch misiach”, do której przygotowały także ilustracje. Bajkę ze słowami podziękowania za przybycie do naszej szkoły wręczyła Pani Dyrektor Grażyna Tymińska.

                    Pani Burmistrz także przygotowała dla „malusińskich” niespodziankę - wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe książki oraz „DYPLOMY PRZYJACIELA KSIĄŻKI”  z życzeniami pasji i radości z poznawania świata poprzez książki.

                    Po spotkaniu czytelniczym odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI UCZNIÓW KLASY I, któremu przyświecały słowa Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

                   Gościem honoromym uroczystości była oczywiście Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele - P. Beata Szczepankowska  oraz  Dyrektor Szkoły - P.Grażyna Tymińka.

                   W czasie tej niecodziennej imprezy najmłodsi uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

                   Pasowanie rozpoczęła krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy IV przygotowana pod czujnym okiem P. Małgorzaty Bączek.

                   W trakcie inscenizacji  uczniowie klasy I mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą książek i ich bohaterów. Przed pierwszakami pojawił się Czerwony Kapturek, Kopciuszek , Koziołek Matołek , krasnoludki, a także Ludek Książkowy  i Mądra Księga. Wszyscy doskonale zapamiętali wierszyk, którego nauczył ich jeden z krasnali oraz wszystkie prośby, jakie skierowała do nich Mądra Księga.

                    Na zakończenie wszyscy złożyli uroczyste przyrzeczenie, w którym  zobowiązali się do przestrzegania zasad bibliotecznych i szanowania wypożyczonych książek, po czym zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej przez P. Dyrektor Grażynę Tymińską.

                    Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali imienne dyplomy i wesołe zakładki, które wręczyła Pani Burmistrz.                                                                                         

                    Zwieńczeniem uroczystości  był słodki poczęstunek oraz zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem, zasadami wypożyczania i księgozbiorem. Pierwszakom zostały założone karty czytelnika, a przede wszystkim  wypożyczone pierwsze książki.                                                                  

                    Uczniowie i nauczyciele biorący udział w uroczystości otrzymali  gratulacje i usłyszeli wiele  ciepłych słów z ust Pani Burmistrz jak również Pani Dyrektor.                                                                                

                     Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę.

                 Spotkanie czytelnicze z Panią Beatą Szczepankowską – Burmistrzem Miasta i Gminy Chorzele oraz pasowanie na czytelnika uczniów klasy I na długo pozostanie w pamięci najmłodszym dzieciom z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.

          Opracowanie: MB, WW

           

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          14 luty Dzień Zakochanych i nie tylko! Jest to dzień okazywania sobie życzliwości, przyjaźni i miłości.. Człowiek chce kochać i być kochanym jest to teza, którą śmiało możemy postawić mieszkańcom wszystkich krajów świata i w każdych czasach. Dzień ten ma nam przypominać o tym, co jest w życiu najważniejsze - miłości.
          Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić obchody dnia świętego Walentego w szkołach, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. Przez kilka dni uczniowie mieli możliwość napisania i wrzucenia kartki walentynkowej do sympatii, przyjaciela czy nauczyciela. Był także ogłoszony konkurs plastyczno – literacki na „Najładniejszą kartkę walentynkową”. Celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć.
          Wyniki zostały ogłoszone 14 lutego na apelu, gdzie laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Na zakończenie Samorząd Uczniowski rozdał listy walentynkowe adresatom. Tego  dnia wszyscy byli dla siebie wyjątkowo mili. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na czerwono. O zapominalskich uczniów zadbała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, która wraz z klasą VI przygotowała czerwone serduszka. Aby każdy tego dnia poczuł się wyjątkowo Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Magdaleny Szlagi zorganizował słodką niespodziankę dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły – lizaki serduszka

          Opracowała: MS

          _______

             6 lutego 2018r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatywa ta miała na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI było podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. DBI 2018 obchodziliśmy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem i ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 podkreśliliśmy także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

          Warto wiedzieć! Zasady Bezpieczeństwa – Netykieta

          Jeśli chcesz być dobrze traktowany w sieci, i Ty bądź dobry dla innych internautów.

          Aby zapobiec wpadce, przeczytaj netykietę i wkuj ją na pamięć:

          • Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków (Łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów. Jest popularna forma spamu).
          • Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).
          • Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.
          • Na forum wystrzegaj się zadawania pytań, na które już padły odpowiedzi. Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy nie jest już ono w dziale FAQ (ang. Frequently Asked Questions – Najczęściej zadawane pytania).
          • Nie flooduj (flooding – ang. zaśmiecanie sieci) – nie wpisuj do Netu niepotrzebnych informacji. Wpisując coś do Internetu nie powtarzaj treści już w nim zamieszczonych.
          • Nie bądź Bełkotem, nie prowokuj kłótni w sieci. Staraj się nie irytować innych internautów.
          • Wystrzegaj się Bełkota. Nie daj się sprowokować.
          • Szanuj autorów blogów. Blogi to internetowe pamiętniki. Ich autorzy piszą na nich o sprawach szczególnie dla nich ważnych.
          • Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj, również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie.
          • Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych z sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
          • Zwracając się do konkretnego internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ci itp.
          • Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail. 
          •                                                                                                                                    Opracowala. J N-P

           

          _________________________________________________________________________

          Kapcie wszystkich krajów łączcie się!

          Ostatki, zwane w rożnych częściach Polski także śledzikiem, zapustami lub podkoziołkiem, zwyczajowo zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek przed rozpoczynającą Wielki Post Środą Popielcową. Są to różnego rodzaju zabawy tameczne, bale czy przebieranki.

                   Nasz Samorząd Uczniowski „nie byłby sobą”, gdyby nie wymyślił jakiejś zabawy ostatkowej. We wtorek 13 lutego przeprowadził wśród uczniów i nauczycieli akcję

          „Dzień Kapcia”.

          Od razu w naszej szkole zrobiło się bardziej przytulnie, kiedy w zimowy dzień zamiast w szkolnym obuwiu,   przemierzaliśmy korytarze, w swoich ulubionych domowych  kapciach i kapciuszkach . Podczas przerwy korytarze wraz z wychodzącymi z klas uczniami zalewały się kolorami. Zielone, czerwone, tęczowe, puchate, pasiaste, pstrokate, zwierzęce, koniki, myszki, reniferki -  do wyboru do koloru! Kapcie były naprawdę przeróżne! Zasada była jedna im śmieszniejsze tym fajniejsze. Wyłoniliśmy zwycięzców tej zabawy – klasę III, która otrzymała dyplom i upominki.

          Pomysł ten  wywołał wiele radości na twarzach uczniów. Zimowa rewia mody wszystkim się bardzo podobała, a w szkole było miło, wesoło i … ciepło.

          Opracowała: MS

           

           

          _________________________________________________________________________________________

          „Jest karnawał, a w karnawale wszyscy urządzają bale”

          – i dlatego 8 lutego w naszej szkole odbył się także bal karnawałowy dla najmłodszych dzieci.

                    Ważnym atrybutem tej imprezy były ciekawe stroje wszystkich uczestników. Dzięki staraniom swoim rodziców „malusińscy” byli przepięknie przebrani za różne postacie i z dumą prezentowali wymyślne stroje. Niezwykłe kostiumy wyczarowały także wychowawczynie.

                    W tańcach brali udział: wróżki, księżniczki, pszczółki, motylki, aniołki, wojownicy, Zorro, Indianin, Spidermen, policjant, koty, a nawet tygrys, kucyki Pony oraz Anna i Elsa.

                    Sala balowa wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona serpentynami i balonami.

                    Podczas balu dzieci brały udział w różnych zabawach i konkursach przygotowanych przez organizatorów: P. Dorotę Grabowską, P. Magdalenę Szlagę i P. Wiesławę Waśniewską – tańczyli w parach na gazetach, podrzucali balony czy skakali na jednej nodze.

                   W zabawach brał udział także ks. Robert Wołosik , który dbał , żeby uśmiechy dzieci nie znikały z ich twarzyczek.

                   Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.

                   Wszyscy bawili się wesoło. Uśmiech nie znikał, mimo zmęczenia. Sił podczas zabawy dodawał wykwintny poczęstunek.

                   Bal karnawałowy, na długo pozostanie w pamięci „malusińskich”. Był to wyjątkowy dzień dla dzieci i ich wychowawców, dzień magiczny, niezwykle wesoły i pełen wrażeń.

          Opracowanie: WW
          ........................................................................................................................................................................................

          Karnawał trwa….

                 W pierwszy piątek lutego 2018 r, w naszej szkole odbyła się Zabawa Choinkowa. Jest ona jednym z najbardziej wyczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej.

                Całą zabawę rozkręcił świetny zespół muzyczny „EVEREST”, grając najlepsze hity, przy których bawili się dzieci, nauczyciele i rodzice. Dodatkową atrakcją był pokaz taneczny w wykonaniu uczennic naszej szkoły.

                Najbardziej oczekiwanym momentem było oczywiście przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. 
                Czas zabawy minął szybko w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, która w tym dniu przypominała o wspaniałym świąteczno – karnawałowym nastroju.

                 Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie i zorganizowanie kawiarenki, gdzie można było wypić kawę i zjeść pyszne ciasta. Wspólna praca rodziców, dzieci i nauczycieli sprawiła, że takie wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich.

                                                                                                                                      Opracowała: MS

          >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          „Babcia i dziadek to nasze są skarby, malują uśmiech bez pędzla i farby…” – tymi słowami Pani Dyrektor Grażyna Tymińska powitała 11 stycznia wspaniałych Gości – Babcie i Dziadków uczniów podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

          Dla przybyłych Gości czekały piękne wiersze i piosenki w wykonaniu przedszkolaków i uczniów z klasy I i III, a także niespodzianka – jasełka w wykonaniu uczniów starszych.

          Wśród przybyłych babć i dziadków niejednokrotnie widoczne były łzy szczęścia. Byli zachwyceni występami swoich wnucząt i brawami, raz po raz, nagradzali za bardzo efektowny występ. Byli też zachwyceni dekoracjami.

          Przybyli Goście ze wzruszeniem wysłuchali także śpiewanego „100 lat”, po czym uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom laurki i upominki w większości przygotowane samodzielnie. Uczniowie mieli okazję podziękować babciom i dziadkom za ich miłość i troskę, a babcie i dziadkowie po raz kolejny przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków.

                   Po zakończonej akademii Pani Dyrektor zaprosiła Gości na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I i III.

                   Dopełnieniem wytwornej całości były wyrazy podziękowania z ust Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej dla występujących artystów, Rady Pedagogicznej i przybyłych Gości – Babć i Dziadków – bohaterów przepięknej uroczystości.

                   Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka upłynęło w miłej, serdecznej i odświętnej atmosferze, a uczniowie mieli okazję wyznać miłość swoim babciom i dziadkom oraz podziękować za okazane serce.

                    Dzień w szkole był wyjątkowo radosny. Uroczystość zaowocowała ponowną chęcią spotkania się razem w następnym roku. Wszystkie buzie były rozpromienione i radosne. Dziadkowie z dumą opuszczali mury szkolne.

          WW

                .................................................................................................................                               

                                                         ,,CUD BETLEJEMSKIEJ NOCY                                                   w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi”

          ,,Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
          Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.”

                 W dniu 14 grudnia w naszej szkole odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Uczniowie pod opieką nauczycieli: Teresy Niskiej, Magdaleny Szlagi i ks. Roberta Wołosika przedstawili przepiękne Jasełka, wprowadzające nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

          Na tą wyjątkową uroczystość zostali zaproszeni Starosta Powiatu Przasnyskiego Pan Zenon Szczepankowski, Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Pani Beata Szczepankowska wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej w Chorzelach, Dziekan Dekanatu Chorzelskiego ks. Stanisław Dziękiewicz, Prezes Banku Spółdzielczego w Chorzelach Pani Aleksandra Wiśnicka,  przedstawiciele Komisariatu Policji w Chorzelach, Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Parciaki, Fundacji Iskierka Działającej na Rzecz Dzieci i Młodzieży,  sołtysi sąsiadujących wsi, emerytowani pracownicy szkoły i rodzice.

          Na wstępie Pani Dyrektor Grażyna Tymińska powitała przybyłych Gości oraz złożyła serdeczne podziękowania dla organu prowadzącego, starostwa powiatowego oraz instytucji lokalnych za wzorową współpracę i wsparcie okazywane naszej szkole i naszym uczniom. Również słowa uznania były kierowane do rodziców, którzy byli współorganizatorami tej wyjątkowej uroczystości.

                Dla obecnych gości były przygotowane świąteczne upominki, ale również i goście nie zapomnieli o naszych uczniach, których obdarowali koszami słodkości.

                 Po krótkich wystąpieniach przedstawicieli władz i instytucji i ich jakże ciepłych słowach o naszej szkole wszyscy wspólnie obejrzeliśmy przygotowane Jasełka, skłaniające do refleksji i zadumy. Następnie wysłuchaliśmy Ewangelii czytanej przez księdza Roberta Wołosik i złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Osłodą na koniec był przygotowany poczęstunek ciasto, owoce oraz kawa, herbata i czekolada dla gości oraz całej naszej społeczności szkolnej.

                  Na szkolnym korytarzu było słychać serdeczne rozmowy, śmiech, a w tle cichutko grały kolędy.

          MS

          >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

          6 grudnia  Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała akcję pt.

          „DZIEŃ CZAPKI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA!”.

          Zabawa polegała na tym, że każdy uczeń przez cały dzień przebywania w szkole miał ubraną czapkę Mikołaja. Każdy, kto włączył się do akcji tego dnia był zwolniony z odpytywania.

          Ale to nie wszystkie niespodzianki, które tego dnia nas spotkały. Z samego rana, równo z pierwszym dzwonkiem do szkoły przybyli Pan Ryszard Kosiorek Radny Rady Miejskiej w Chorzelach i Pani Jadwiga Sadłowska Sołtys Pościenia Wsi, zaskakując nas tak wspaniałą niespodzianką – koszami słodyczy dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

          Odwiedziła nas również Pani Beata Szczepankowska Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, która także miała dla nas prezenty. Otrzymaliśmy tablicę interaktywną ufundowaną przez Urząd Miasta i Gminy Chorzele oraz również torbę  słodkości dla wszystkich uczniów. To był dla nas niesamowity i wyjątkowy dzień, na naszych twarzach widniały tylko uśmiechy. Po klasach przechadzał się Święty Mikołaj z workami prezentów, podczas przerw grała świąteczna muzyka

          Tak spędzony dzień wprowadził nas w nastrój zbliżających się, jakże wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia.  

          Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

          Oprazowała: MS

          _____________________________________________________________________________________________________

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. 24 listopada, w przededniu Światowego Dnia Pluszowego Misia, pluszowe misie opanowały naszą szkołę.  „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami z klas 0-III, aby bawić się, świętować i uczyć.

          Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

          24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i ich wychowawcy przyszli do szkoły ze swoimi małymi lub dużymi przyjaciółmi –  Misiami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.

          Uroczysty dzień rozpoczął się od czytania przez zaproszonych rodziców książek. Pani Ewelina Kacprzyk zapoznała dzieci z przygodami mrówki Podkówki i biedronki Fionki oraz z opowiadaniem pt. "Zaczarowane jagody", natomiast Pani Monika Sędrowska przeczytała o przygodzie Kubusia Puchatka w zdobywaniu miodku. Dzieci bardzo uważnie słuchały czytanych tekstów, po czym odpowiadały na pytania dotyczące poznanych opowiadań. Pani Ewelina i Pani Monika przygotowały też dla dzieciaków słodkie niespodzianki, a uczniowie podziękowania w formie własnoręcznie wykonanych książeczek z pracami plastycznymi. Księżeczki te wręczyła rodzicom Pani Dyrektor Grażyna Tymińska.

          Po "czytankowie" dzieci wykonały "misiowe kotyliony" i prace plastyczne z wizerunkami misiów, z których została wykonana wystawa prac. Dzieci malowały kredkami, mazakami, wyklejały kawałkami materiaów i włóczką.

          Jednym z punktów obchodów Dnia Pluszowego Misia była prezentacja multimedialna zaprezentowana przez P. Wiesławę Waśniewską na temat historii Światowego Dnia Pluszowego Misia i w ogóle historii  tejże maskotki.

          P. Magdalena Szlaga i P. Wiesława Waśniewska przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. Nie obyło się bez „misiowych tańców” i oczywiście degustacji miodku.

          Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był dziem pełnym uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom i możliwość zabawy oraz nauki z pluszakiem.

          Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

          Znalezione obrazy dla zapytania misieOpracowanie: WW

          ......................................................................................................................................................................................

          Podsumowanie projektu :

          ,,TRZYMAJMY SIĘ  ZDROWO, NA SPORTOWO’’

          W roku szkolnym 2016/2017 przystąpiliśmy do organizowanego przez  Gminę Chorzele  Konkursu  ofert na realizację  zadań publicznych w roku 2017 w zakresie wspierania i upowszechniania  kultury fizycznej, ochrony i promocji zdrowia, ochrony środowiska i  ekologii, kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego, pomocy  społecznej i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

          We współpracy z  Chorzelską Fundacją ,,Iskierka’’ została opracowana oferta realizacji zadania pt.  „Trzymajmy się zdrowo na sportowo” .      Projekt,  mający na celu upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, obejmował zorganizowanie cyklu zajęć sportowych dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu. Zaplanowane zajęcia   odbywały się w szkole, na boisku sportowym i w plenerze na świeżym powietrzu. Realizacja projektu miała miejsce  w czerwcu, wrześniu , październiku i listopadzie 2017r. Były  to zajęcia dla wszystkich chętnych uczniów: dziewcząt i chłopców z  klas II-VII.

          Nad organizacją i sprawnym przebiegiem wszystkich działań czuwali wolontariusze- nauczyciele naszej szkoły .

           W ramach realizacji projektu odbyły się :

          1. Mecz piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły,
          2. Biegi przełajowe ,
          3. Zajęcia plastyczne .
          4. Rozgrywki tenisa stołowego o tytuł Mistrza Szkoły ,

          Podsumowanie projektu odbyło się 20 listopada 2017r . Dyplomy, medale i niespodzianki dla uczniów wręczyła Pani Prezes Chorzelskiej Fundacji Iskierka - Pani Bożena Sznytka.

                                                                                                                                                                 Opracowanie: EM


          ........................................................................................................................................................................................

          Po szkolnych obchodach ,,Dla Niepodległej" obchodzonych 10 listopada, 11 Listopada odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości w Chorzelach. Naszą szkołę reprezentowały: Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, wychowawca klasy VII Pani Teresa Niska z uczennicami Katarzyną Zawojek, Kingą Tabaką i Julią Kucińską. Po uroczestej mszy za Ojczyznę odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i delagecji na cmentarz, na którym złożono wieńce i zapalono znicze. 

          ,,Niepodległość”

           

          Spośród słów używanych nieczęsto,
          tłumnie dzisiaj na place wybiegło

          słowo piękne, jak honor i męstwo,
          słowo, które brzmi – niepodległość.
           
          Niepodległość to brąz na cokołach,
          lecz na co dzień – mówiąc po prostu
          polski dom, polski las, polska szkoła,
          polska władza i polski Kościół.
           
          Ono znaczy – bez strachu spać.
          Ono znaczy – spokojnie się budzić,
          kochać, śmiać się i pewnie trwać

          – w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
                             TN

          ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,...

          „Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze”.

          W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, odbył się w naszej szkole uroczysty apel, przypominający tę rocznicę. Uczniowie klasy V- VI pod kierunkiem Pani Joanny Nikiel – Pogorzelskiej i Pana Adama Kopczyńskiego przybliżyli nam najważniejsze fakty historyczne, skłaniając nas do refleksji, a interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Na ten dzień uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach świetlicowych przygotowali biało - czerwone kotyliony, które Samorząd Uczniowski wręczył wszytkich pracownikom szkoły - zaczynając od Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej oraz wszystkim uczniom. Był odśpiewany hymn państwowy. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Po­lakom, tym, którzy odeszli i tym, któ­rzy żyją obecnie.
          Dzieci z zainteresowaniem i w skupieniu słuchały tej szczególnej lekcji historii. 

          Opracowanie: MS

           

          __________________________________________________________________________

          Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jest źródłem energii, a odpowiednia dawka siły to element niezbędny do pracy, nauki i... zabawy. Wiedzą o tym najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z nauczycielami przystąpili do ogólnopolskiego programu pod hasłem   "Śniadanie Daje Moc".      

          8 listopada klasy 0- III na zajęciach przygotowywali kanapki, w menu znalazły się m. in. warzywa i owoce oraz zdrowe napoje.

          Dzień "Śniadanie Daje Moc" to kulminacja znanego programu społecznego, którego ideą jest promowanie wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych.

          Opracowanie:MS

           

          __________________________________________________________________________________

            Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

               W naszej szkole Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy w poniedziałek 6 listopada. Organizacją bajkowego święta zajął się Samorząd Uczniowski, który wraz z opiekunem przygotował dla klas O – III wiele niesamowitych atrakcji. Uczennice Katarzyna Zawojek, Patrycja Sędrowska i Julia Danelska czytały młodszym koleżankom i kolegom ulubione bajeczki, były zgadywanki wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, a na zakończenie kolorowanki z ulubionymi bohaterami. Był nawet magiczny pył od wróżek.

                 Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Czerwone Kapturki, Królewnę Śnieżkę, Jasia i Małgosię, rycerzy, Myszkę Miki, Kota w butach i wiele innych. Nad „bezpieczeństwem czuwał” szeryf z klasy III.

                Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.
          Warto czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.

            „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na  mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.   Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”.

           

           

           

           

           

          Opracowanie: MS 

          Zapraszamy do galerii

          __________________________________________________________________________________________

          Okiem

               Samorządu

                    Uczniowskiego 

           

             W Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi działa aktywnie Samorząd Uczniowski. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie, na którego czele stoi Rada Samorządu wybierana na początku roku szkolnego przez uczniów i nauczycieli. Jej zadaniem jest opracowanie swojego planu pracy na dziesięć szkolnych miesięcy i postępowanie według niego, ale również angażowanie się w różnego rodzaju przedsięwzięcia pozaszkolne. Zawsze pamiętając o potrzebujących, chętnie włączamy się w akcje charytatywne. Często sami jesteśmy ich inicjatorami.

                     Planując swoje działania, biorąc udział w uroczystościach, organizując imprezy szkolne, dyskoteki, różnego rodzaju konkursy i zabawy, staramy się, aby zawsze były one atrakcyjne dla uczniów, integrując całą społeczność szkolną.

                    Mamy już za sobą kilka uroczystości zorganizowanych z naszym udziałem m.in. Dzień Chłopaka, Dzień Edukacji Narodowej, Ślubowanie Klasy I, dwie dyskoteki szkolne zawsze wzbogacane dodatkowymi atrakcjami.

                 Informujemy również, że ruszyliśmy z akcją „Twój Szczęśliwy Numerek” dla klsa I - VII. Los bywa ślepy, nie zawsze pamięta, by się do nas uśmiechnąć, dlatego nieco mu pomagamy. Raz w miesiącu RSU dokonuje losowania „szczęśliwego numerka”. „Szczęśliwy numerek” pozwala na jeden dzień zapomnieć o stresie związanym z obawą przed słabą oceną, bowiem zwalnia ucznia posiadającego dany numer w dzienniku lekcyjnym z otrzymania słabej oceny z odpowiedzi ustnej bądź z niezapowiedzianej kartkówki na wszystkich lekcjach w danym dniu. Jest to tzw. „koło ratunkowe”, to uczeń decyduje czy chce otrzymać ocenę zaproponowaną przez nauczyciela czy przygotować się na następną lekcje. „Szczęśliwy numerek” może trafić kilku uczniom jednocześnie z różnych klas, ale tylko jednemu uczniowi z danej klasy.                                                                                      W dniu 27 października 2017 r. RSU dokonała pierwszego losowania:      

           

          Październik                            2017 

          3

          Poniedziałek

          SZCZĘŚLIWY NUMEREK

           

           

          Szczęśliwcom gratulujmy, pozostałym uczniom życzymy powodzenia w kolejnych miesiącach.

          RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Z OPIEKUNEM

           

          Losowanie - zdjęcia 

           

          ______________________________________________________________________________________________

          „Wobec Boga i Szkoły, wobec Mamy i Taty –

                     Przyrzekamy.”

           

           20 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci klasy pierwszej na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.

                 Uśmiechnięte twarze głównych bohaterów ubranych w stroje galowe z pięknymi biretami na głowach, wywoływały radość i dumę u rodziców.

              Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Pani Beata Szczepankowska, Prezes Banku Spółdzielczego Pani Aleksandra Wiśnicka, Przewodnicząca Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi Pani Halina Prusik.

               Wszystkich zebranych w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej powitała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska i oddała głos uczennicom starszych klas, które wraz z wychowawcą klasy pierwszej Panią Magdaleną Szlaga przygotowały turniej wiedzy i umiejętności dla pierwszoklasistów.

                    Zadania jakie czekały na uczniów to -  recytacja  „Katechizmu polskiego dziecka” W. Bełzy,  ułożenie puzzli i przyklejenie na brystol, rozpoznawania smaku słodkiego, słonego i kwaśnego, robienia naszyjników z makaronu dla zaproszonych gości. Ale największy zachwyt wśród widowni wywołała próba tańca, uczniowie zaprezentowali układ choreograficzny do piosenki „Toca, toca”.

                     Po wykonaniu każdego zadania oceny dokonywała publiczność okrzykiem „Brawo, brawo, tak, tak, tak!”. Jeśliby jakieś zadanie nie zostało wykonane to wówczas byłby okrzyk „Oj, nie, nie!”. Na szczęście nie było takiej potrzeby, ponieważ uczniowie klasy pierwszej przepięknie zaprezentowali się w każdej z konkurencji,

                 Wyczekiwanym momentem uroczystości było przystąpienie do ślubowania. Uczniowie w obecności wszystkich zebranych kierując dwa paluszki prawej dłoni  na biało – czerwoną flagę Polski złożyli uroczystą przysięgę, m. in.  „swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.

               „Nowi” uczniowie otrzymali upominki od Pani Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Chorzelach oraz kuferki słodkości i dyplomy wręczone przez Przewodniczącą Rady Rodziców.

               Wyjątkowym punktem uroczystości i wielkim zaskoczeniem okazała się prośba  Pani Dyrektor, gdy poprosiła o wystąpienie i złożenie ślubowania również rodziców naszych pierwszoklasistów, którzy w obecności wszystkich zebranych  poprzez podniesienie prawej dłoni  złożyli ślubowanie.

                        Po tych słowach każdy rodzic musiał podpisać przygotowane Akty Ślubowania.

                    Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie przez rodziców podziękowań i kwiatów dla Honorowych Gości, Pani Dyrektor i Wychowawczyni.

              Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców w sali klasy pierwszej.

          Opracowanie: MS

          Zaparszamy do galeri

           

           

          _______________________________________________________________________________________________

          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

          19 października uczniowie klas V-VII pod opieką P. Elżbiety Murzyn, P. Wiesławy Waśniewskiej, ks. Robert Wołosika i P. Adama Kopczyńskiego wybrali się na pobliski cmentarz w Pruskołęce w celach porządkowych. Uczniwie każdego roku pamiętają o tym cmentarzu. Starsi uczniowie zagrabiają liście, zbierają gałęzie, wyrywają chwasty, sprzątają z wielkim zaangażowaniem i skupieniem, natomiast młodsze dzieci zapalają znicze, dekorują groby i odmawiają modlitwy.

          W pracach porządkowych uczniom i nauczycielom pomagali także mieszkańcy Pruskołęki. Pan Kuciński wykarczował zbędne krzewy, a Pan Więcek służył sprzętem przy wywozie śmieci.

          Na koniec zgromadzeni na cmentarzu pod kierunkiem księdza Roberta Wołosika zmówli dziesiątkę różańca św. za dusze spoczywające na cmentarzu.

          opracowanie: WW

          ......................................................................................................................................................................................

          16 PAŹDZIERNIKA – XVII DZIEŃ PAPIESKI

          OJCZE ŚWIĘTY, NIE ZAPOMNIELIŚMY!

          W tym roku XVII Dzień Papieski był obchodzony 8 października, a jego hasło przewodnie to „IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ”.

          Szczególnie widocznym znakiem tego święta była przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

          Jednak obchodom tego Dnia towarzyszyły również liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne organizowane w całym kraju, a także w środowiskach polonijnych poza jego granicami.

          Już samo sformułowanie hasła było znamienne – to niejako zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka, który, wypowiadając te słowa, chce nas czynić świadkami nadziei.    

           

          Podczas XVII Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski odbywały się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe – wydarzenia nawiązujące do życia św. Jana Pawła II oraz propagujące Jego nauczanie.

           

          Centralne obchody miały miejsce w Warszawie. Ich głównym punktem była  Msza św. w Bazylice św. Krzyża, a następnie Koncert Galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.

                  

                  Z okazji Dnia Papieskiego w naszej szkole ks. Robert Wołosik i P. Wiesława Waśniewska przygotowali gazetkę wspominającą  śp. Jana Pawła II, opatrzoną w prace uczniów na temat papieża Polaka oraz gazetkę dotyczącą październikowej modlitwy różańcowej również wzbogaconą pracami uczniów z wizerunkiem Matki Bożej.

                   Z tej okazji Ksiądz Robert Wołosik ogłosił konkurs dla wszystkich uczniów na wykonywanie różańców z dostępnych w domu materiałów np.: koralików, makaronu, kasztanów, żołędzi itp. Prace uczniowie składają do księdza w terminie do 31października. Rozstrzygniecie konkursu i ogłoszenie wyników na początku listopada.

          (opracowanie: WW, ks. RW)

          ........................................................................................................................................................................................

          CO SŁYCHAĆ W NASZYM ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM?

          W obecnym roku szkolnym 2017/18 grupę oddziału przedszkolnego stanowi

          14 osób (7 dziewczynek i 7 chłopców): Lena Bągard, Julia Bryska, Marcin Czaplicki, Igor Funka, Szymon Grzyb, Julia Gut, Oliwia Kacprzyk, Daria Różycka, Aleksander Sadłowski, Damian Skorupski, Natalia Sędrowska, Igor Sięda, Nadia Szlaga, Łukasz Więcek.

          Dzieci mają zapewnione wychowanie, zabawę i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa podczas pobytu obejmującego pięć godzin zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym. Dzieci poznają otaczający ich świat poprzez zabawę, słuchanie tekstów literackich i pracę w książkach. Ćwiczą na sali gimnastycznej i boisku szkolnym, bawią się na placu zabaw. Lubią malować kredkami i farbami, wycinać i kleić. Zaczynają poznawać literki i cyferki. Odkrywają świat  języka angielskiego i uczęszczają na religię.

           (opracowanie: Wiesława Waśniewska)

          ........................................................................................................................................................................................

          Dzień Edukacji Narodowej 

               ,, Dzieci rodzą się ze skrzydłami , nauczyciele pomagają je im rozwinąć”

                                                                                                               (J. Korczak)

                Takie motto towarzyszyło 17 października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi . W tym dniu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia odbył się również  w szkole Dzień Samorządności zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna P. Magdaleny Szlagi. Uczniowie klas starszych według ustalonego wcześniej harmonogramu wcielili się w role nauczycieli i prowadzili lekcje w klasach 0-VII.  Na uroczystość przybyli Pani Burmistrz Beata Szczepankowska, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Wiele ciepłych życzeń i słów padło z ust Pani Burmistrz Beaty Szczepankowskiej. Były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji i nauczycieli . Słowa podziękowania usłyszeć można było od Rady Rodziców.  Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki. W części artystycznej  uczniowie z klasy V, VI oraz przedstawiciele z  klasy IV –pod kierunkiem pani Elżbiety Murzyn i  pani Joanny Nikiel-Pogorzelskiej śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie dla trudnej pracy pedagogów.     Pani dyrektor Grażyna Tymińska , która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora pracownikom szkoły. Ten dzień był również okazją do złożenia gratulacji Pani Dyrektor Grażynie Tymińskiej z okazji 35 – Jubileuszu pracy.    Dzień ten wpisze się na karty Kroniki Szkoły jako wyjątkowy i pełen ciepłych słów a nawet łez wzruszenia. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor podkreśliła, że harmonia wśród ludzi jest fundamentem sukcesu.

          _____________________________________________________________________________________

           

          Czytamy w bibliotece.

          6 X 2017r uczniowie klasy I odwiedzili bibliotekę. Na swoich pierwszy zajęciach bibliotecznych  dzieciaki zapoznały się z biblioteką i jej zbiorami. Poznały zasady wypożyczania książek oraz przygotowywały się do samodzielnego wyboru książek. Pani bibliotekarka M. Bączek  opowiedziała jak zbudowana jest książka i jak należy o nią dbać. Jednym z najważniejszych punktów spotkania był udział pierwszaków w akcji  „ Cała Polska czyta dzieciom”.  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali fragmentu baśni H. CH. Andersena „ Brzydkie Kaczątko” . Po wysłuchaniu rozmawialiśmy na temat  wrażeń związanych z czytaną baśnią. Uczniom, którzy dobrze radzą sobie z czytaniem zostały założone karty czytelnika  i mogli wypożyczyć swoje pierwsze książeczki.

                                                                                                                                                       Opracowanie M.B.      

          ____________________________________________________________________________________________

                      Lekcja plastyki z udziałem fotografa.

          2.10.2017r. w klasie VII odbyła się bardzo ciekawa i interesująca lekcja plastyki.  W związku z realizacją tematów związanych z fotografią P. M. Bączek zaprosiła  na lekcję  Panią  fotograf - Ninę Dudę. Była to wyjątkowa lekcja  pełna różnorodnej aktywności. Pani Nina przywiozła profesjonalny sprzęt fotograficzny i zdjęcia nim wykonywane.  Pokazała i omówiła budowę i jego działanie. Uczniowie mieli możliwość wykonywania zdjęć , które następnie  były omawiane.  Pani Nina opowiedziała również  skąd wzięła się jej pasja do fotografowania. Zapoznała siódmoklasistów z tajnikami fotografowania  . 

                                                                                                                                             Opracowanie M.B.

           

          ______________________________________________________________________________________________

                                                                         

                                                                  Znalezione obrazy dla zapytania dzień chłopaka rysunek

          Dzień Chłopaka

          30 września to dzień, o którym nie zapominają nawet chłopcy – bo to ich właśnie święto. W tym roku Dzień Chłopaka wypada w sobotę, dlatego w naszej szkole świętowaliśmy wcześniej. Z tej okazji każdy chłopiec mógł poczuć się wyjątkowo. To specjalnie dla nich w klasach były organizowane poczęstunki, ognisko i drobne upominki – drobne lecz od serca. Na zakończenie obchodów była zorganizowana dyskoteka szkolna z wieloma atrakcjami specjalnie dla naszych panów min. konkursy picia soku z cytryny, pompowania balonów, jak również karaoke.

          Dzień upłynął przyjemnie i radośnie.

          Teraz czekamy na nasze święto Drogie Panie!

          Opracowanie: MS

          ----------------------------------------------------------------------------------------------

          Akcja "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

          „ Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości  swojego dziecka,  oprócz okazywania mu miłości i przytulania, jest codzienne  głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji.”

           Jim Trelease, autor „Podręcznika  głośnego czytania”

          W ostatnim tygodniu września nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Akcję rozpoczęła  Pani Dyrektor Grażyna Tymińska w oddziale przedszkolnym. Czytają już i inne klasy!

          Cała Polska czyta dzieciom to społeczna akcja mająca na celu rozpropagowanie  czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców.

          Celem akcji jest zachęcanie  rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej  20-minutowego czytania dzieciom.

          WARTO CZYTAĆ! Czytanie to doskonała forma kontaktu z  dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego  potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego  w czytanie rodzica lub nauczyciela, może  obserwować jego mimikę i gesty.  Jest to świetny czas do wspólnej  zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały  treść książki, poznać znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi  tematami.

          Znalezione obrazy dla zapytania książki gif

          Opracowanie: WW

          _____________________________________________________________________________

          Podobny obraz

          Akcja Sprzątanie Świata 2017 

           

          W dniu 15 września nasza szkoła  w atmosferze emocjonalnego zaangażowania włączyła się do 

          24 Akcji Sprzątania Świata pod hasłem:

            „Nie ma - śmieci są surowce”.

          Uczniowie pod opieką nauczycieli, wyposażenie w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli na „wielkie sprzątanie”, oczyszczając z odpadów najbliższą okolicę

          i teren szkoły. Mimo, iż każdy Polak wie, że nie wolno śmiecić, to jednak i w tym roku mieliśmy ręce pełne roboty. 

          Po ciężkiej pracy zasłużyliśmy na odpoczynek przy ognisku i wyjątkowy poczęstunek - pieczone ziemniaczki - mmmmyyy pycha! 

          Opracowanie: MS

          _________________________________________________________________________________________

          Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

          Nie do wiary, ale wakacje należą już do przeszłości!

                          4 września w wakacyjnych nastrojach, ale z zapałem do pracy, nasza Szkolna Społeczność zgromadziła się na sali gimnastycznej witając nowy rok szkolny. Wszystkich obecnych powitała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska.  Szczególnie ciepło i serdecznie zwróciła się do naszych najmłodszych uczniów, którzy wraz ze swoimi rodzicami po raz pierwszy świętowali początek roku szkolnego. Z początkiem roku nastąpiło wiele zmian, min. dołączyła do nas klasa siódma. Publiczna Szkoła Podstawowa w Pościeniu Wsi  staje się szkołą ośmioklasową.

                         Ostatnim punktem uroczystości były spotkania uczniów z wychowawcami.

                         Z niezachwianą wiarą w to, że w dziennikach będą pojawiały się wyłącznie piątki i szóstki, oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

          Do następnych wakacji pozostało tylko 10 miesięcy. Powodzenia!

          Znalezione obrazy dla zapytania witaj szkoło gifZnalezione obrazy dla zapytania witaj szkoło gif

          Opracowanie:MS