• ,,CUDZE CHWALICIE , SWOJEGO NIE ZNACIE!”-

     ZIELONA LEKCJA PRZYRODY


     21 czerwca 2022 roku uczniowie klas I-VII ze swoimi nauczycielami wybrali się na ekologiczną wyprawę po gminie Chorzele- północnego Mazowsza i południowych Mazur.

     - Pierwszym punkiem była cegielnia i żwirownia w Niskich Wielkich i Żachach. Cegielnia to już ruiny ale można wiele odczytać z pozostałych fragmentów. Za to zobaczyliśmy żwirownię tę zrekultywowaną z miejscem wypoczynku oraz czynną. Dowiedzieliśmy się, że żwirownia to miejsce odkrywkowego wydobywania żwiru i piasku, złoża mogą być suche i mokre- my oglądaliśmy suche wydobywane przez koparki. Po wydobyciu żwiru/ piasku taki teren zalewa się wodą i rekultywuje.

     -Następnym punktem był pomnik przyrody- głaz narzutowy w Duczyminie. Dowiedzieliśmy się, że ten głaz to pozostałość po zlodowaceniu Północnopolskim . Takie głazy narzutowe( eratyki/ narzutniki) zbudowane są z wyselekcjonowanych materiałów skalnych np. granitów, kwarcytów, odpornych na działanie czynników klimatycznych. Największy głaz narzutowy Europy znajduje się w Estonii i ma 57 m w obwodzie, ten nasz w Duczyminie objęło 14 uczniów- średni ale też robi wrażenie.

     - Nie mogło zabraknąć miejsca, w którym w okresie międzywojennym była Placówka Straży Granicznej na granicy polsko- niemieckiej w miejscowości Wasiły Zygny. Dowiedzieliśmy się, że placówka Straży Celnej ,,Wasiły” weszła w podporządkowanie Straży Celnej Chorzele.

     - Wizyta u pana Wojtka dała nam chwilkę wytchnienia i relaksu. Lody, słodycze i wspólne biesiadowanie dodały nam siły na dalszą wyprawę. Zobaczyliśmy miejsce , w którym wypływa woda ze źródełka w Ździwóju Starym.

     - Kolejny punkt naszej wyprawy to najwyższe wzniesienie północnego Mazowsza – Góry Dębowe o wysokości 236,4m n.p.m. Wiemy, że najwyższe wzniesienie całego województwa mazowieckiego to wierzchołek Altany znajdujący się na krańcu Wyżyny Kieleckiej i województwa mazowieckiego. Oddaliśmy hołd bohaterowi Armii Krajowej porucznikowi Zacheuszowi Nowowiejskiemu ps. ,,Jeż”.

     - Janowo to miejscowość, którą zwiedziliśmy w drodze i upamiętniliśmy  Józefa Piłsudskiego przy pomniku.

     -Ostatnim punktem było Jezioro Zawadzkie. Wiemy, że jest to jezioro płytkie o maksymalnej głębokości 13,4 m/4m, o powierzchni 82 ha, długość linii brzegowej to 3,5 km. Można tu złowić okonie, szczupaki, płocie, leszcze i ukleje. Spacer po molu, zabawy na świeżym powietrzu, gry zespołowe i na placu zabaw były naszym wspólnym relaksem. Oczywiście międzyczasie p. Adam i Marcin grillowali pyszne kiełbaski.

     Serdeczne podziękowania dla opiekunów: P. Moniki Kuklińskiej, p. Marii Królickiej, p. Wiesławy Waśniewskiej, p. Adamowi Kopczyńskiemu.

     Ekologiczną wyprawę zorganizowała i opowiadała ciekawostki p. Teresa Niska

                                                                                 T. N

     ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

     WYCIECZKA DO MIKOŁAJEK

     10 czerwca 2022 uczniowie klas IV- VIII pod kierunkiem p. Teresy Niskiej i czujnym okiem pań: Moniki Kuklińskiej i Joanny Nikiel- Pogorzelskiej udali się na Mazury

     Pierwszym punktem wycieczki był Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie ze znakomitą prelekcją  pracownika parku na temat życia zwierząt tam mieszkających. Spotkanie oko w oko z wilkiem szarym, czy karmienie danieli oraz podglądanie godów pawi wywarło na nas ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się do Mikołajek aby oglądać piękne jachty, spacerować mariną oraz degustować znakomite lody. Obiad w restauracji Bart dodał nam sił do dalszego zwiedzania. Rejs statkiem po rynnowym Jeziorze Mikołajskim a następnie po największym jeziorze w Polsce- Jeziorze Śniardwy, w promieniach słońca i wiatru wiejącego z nad ogromnego  jeziora, dały nam możliwość do wspólnych rozmów, żartów i fotografowania pięknego krajobrazu. 

                                 

                                                                                                                           TN

                ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


                                                          WYJAZD DO CHORZEL

     07 czerwca 2022 uczniowie OP oraz klas I- V pod opieką p. Doroty Grabowskie, p. Elżbiety Murzyn, p. Magdaleny Szlagi, i p. Wiesławy Waśniewskiej wybrali się do Chorzel.

     Pierwszym punktem naszego wyjazdu był plac zabaw, na którym świetnie bawili się nasi najmłodsi, starsi uczniowie w tym czasie przebywali na krytej pływalni. 

     Następnie odwiedziliśmy Komisariat Policji w Chorzelach, Panowie Policjanci bardzo ciekawie zapoznali nas z codzienną pracą policjantów, uczniowie mogli spróbować swoich sił poruszając się w alkogoglach, zapoznali nas z alkomatem, oraz pozwolili poobserwować Chorzele z policyjnych kamer.

     Kolejnym miejscem w którym byliśmy była Pizzeria Triada, w której wszyscy zjedliśmy pyszną pizzę oraz frytki, wypiliśmy soki, a następnie wybraliśmy się na pyszne lody, które nas schłodziły w tym upalnym dniu. 

                                                                                                                     DG

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     8 V 2022

     DZIEŃ SADZENIA DRZEW W NADLEŚNICTWIE PARCIAKI

     Tego dnia uczniowie klas: I-V pod kierunkiem p. Teresy Niskiej i opieką pań: Magdaleny Szlagi i Wiesławy Waśniewskiej udali się aby uczcić ten dzień poprzez praktyczne działanie, czyli sadzenie drzewek  liściastych. Pani leśnik Hanna Kępczyńska i pomocy innych leśników pokazali uczniom sposoby właściwego sadzenia drzewek. Po instruktarzu uczniowie samodzielnie szpadlami kopali dołki  i właściwie zasypywali aby korzonki roślinek dobrze zakopać. Po zasadzeniu dość sporego obszaru, uczniowie udali się na zajęcia w sali edukacyjnej oraz grillowane kiełbaski. Oczywiście gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz mnóstwa śmiechu nie było końca. 

     Z uśmiechem na ustach, bagażem wspomnień oraz z sadzonkami dla każdego wróciliśmy do szkoły :) 

                                                                                       TN

     ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

     PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W OLSZTYNIE

     Samorząd Uczniowski wspólnie z opiekunem p. Teresą Niską  zorganizował dla klas IV- VIII wycieczkę do Olsztyna

     -Pierwszym punktem była kręgielnia w Family Bowling Center, wspólna zabawa i rywalizacja dała nam mnóstwo pozytywnej energii. 

     -Następnie pojechaliśmy odwiedzić Starówkę i oczywiście zamek wraz z Mikołajem Kopernikiem. 

     -Film w kinie Helios ,,Za duży na bajki" to piękna opowieść, która wycisnęła nam łezki.

     - Nie obyło  się bez KFC i oczywiście lodziarni :)

     - Zakupy w Domu Handlowym AURA to nie lada wyzwanie dla każdej kobietki- dla nas też:) chłopcy cierpliwie oglądali wystawy:)


     Pojechaliśmy szukać wiosny! Znaleźliśmy! Piękne promienie słońca oraz mnóstwo kaczek nad stawem wygrzewających się w promieniach słoneczka i oczywiście lody:)


     Powrót przebiegał w bardzo miłej i śpiewającej atmosferze. 

     Podziękowanie dla Pań: Magdaleny Szlagi i Marii Królickiej za opiekę podczas wycieczki :)

                                                                                                  TN

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     Wycieczka dzieci z klas I i III do Przasnysza

      

     17 listopada najmłodsi uczniowie wybrali się na wycieczkę do Przasnysza. Dzieci odwiedziły: Komendę Powiatową Policji w Przasnyszu, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu, Bibliotekę Pedagogiczną w Przasnyszu czy Salę Zabaw „Frajda”.

     Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: P. Wiesława Waśniewska i P. Magdalena Szlaga.

     Pierwszym punktem wyjazdu była Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu. Podczas spotkania policjanci pokazali, jak wygląda ich codzienna służba, kto odbiera telefony gdy wykręcamy numery alarmowe - 112. Podczas wycieczki dzieci zapoznały się z  pracą policji na różnych wydziałach. Atrakcją było obejrzenie części budynku, gdzie są cele oraz otrzymanie pamiątkowego odcisku palca. Uczniowie wysłuchali podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas pokonywania codziennej drogi do szkoły, zobaczyły z bliska radiowozy.  

     Po przybyciu do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, dzieci serdecznie przywitali Panowie strażacy, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali małych podopiecznych ze swoją pracą – bardzo niebezpieczną i odpowiedzialną.

     Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz przeróżnych narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Uczniowie mieli możliwość m. in.: przymierzenia prawdziwych hełmów i odzieży strażackiej,  dokładnego obejrzenia samochodów strażackich, do których mogli nawet wsiąść. Jednak największą atrakcją był pokazowy zjazd strażaków na rurze i wysłuchanie sygnałów alarmowych w samochodach.

     Podczas wycieczki do Przasnysza nie obyło się także bez smacznego obiadu oraz zabaw na placu zabaw w parku miejskim. Uczniowie mieli okazję zobaczyć centrum Przasnysza i pospacerować jego ulicami.

     Uczestnikom wycieczki bardzo podobały się warsztaty ekologiczne „Co kryje las?” w Bibliotece Pedagogicznej, podczas których dzieci zgłębiły swoją wiedzę na temat zwierząt żyjących w lesie i właściwego dbania o środowisko przyrodnicze lasu i zwierzęta tam żyjące. Dzieci wykonały także papierowe wiewiórki pod czujnym okiem pań bibliotekarek.

     Uwieńczeniem wyjazdu były zabawy, figle i żarty w Sali Zabaw „Frajda”, gdzie na dzieci czekały różne atrakcje: malowanie twarzy, robienie zabawnych tatuaży, przeciąganie liny, przechodzenie pod liną, deser gofrowy czy zamykanie w olbrzymich bańkach mydlanych.

     Wracając do szkoły uczniowie i nauczyciele opowiadali z zachwytem swoje „wycieczkowe przeżycia”. W czasie drogi powrotnej mimo zmęczenia uczniowie pięknie śpiewali znane piosenki oraz radości i żartów nie było końca. Wyjazd ten na długo pozostanie wszystkim w pamięci.

                                                                                                                           WW, MS


     ..........................................................................................................................................

                                  Grzybobranie klasy IV- wrzesień 2021

         Uczniowie klasy IV wspólnie ze swoją wychowawczynią udali się do pobliskiego lasu. 

     Celem wycieczki było zbieranie grzybów jadalnych, właściwe zrywanie ich, rozpoznawanie również tych, które są trujące. Uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w grzybobranie, gdyż cel był konkretny- sprzedaż i wpłata na konto klasowe.

          Udało się!

          Pieniążków przybyło!

          Uczniowie mają świadomość, iż zbieramy tylko takie grzyby, które znamy, niejadalne i trujące niech rosną i żyją w symbiozie z drzewami

                                                                                                           TN

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     Wycieczki 2021/2022

     13. 09.2021- wycieczka do Pruskołęki

     Każdego roku wrześniowe słoneczne dni zachęcają wszystkich do sprzątania . W tym roku również przystąpiliśmy do akcji Sprzątanie Świata 2021 ,,Myślę , więc nie śmiecę”. 13 września klasa IV i V razem z wychowawcami udali się do Pruskołęki aby posprzątać okolicę, w ten oto sposób włączyliśmy się w akcję poprzez edukację i praktyczne działanie. Chodziło nam o to, żeby nie tylko sprzątnąć wokół ale głównie, żeby nie śmiecić i właściwie segregować odpady. Uczniowie pod czujnym okiem pani Moniki i pani Teresy poprawnie segregowali odpady oraz zastanawiali się co należy zrobić, żeby nie śmiecić więcej w lasach, na poboczach dróg. Mamy nadzieję, że mały Jasiu nauczy się właściwych postaw proekologicznych i jako Jaś nie będzie śmiecił.

     TN

     ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;