• Rok szkolny 2019/2020

        •  

          Uroczysty Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020

            W piątek 26 czerwca 2020 r. zakończyliśmy rok szkolny 2019/2020. Był to niezwykły rok, trudny rok, zatroskany, ale jednak udało nam się dotrwać do końca. Sytuacja  w świecie spowodowana epidemią COVID -19 również i nas dotknęła. Musieliśmy przeorganizować cały system nauki, który od 12 marca polegał na nauczaniu zdalnym. Pełni obaw patrzyliśmy w przyszłość. Niemniej jednak wytrwaliśmy i szczęśliwie pożegnaliśmy rok 2019/2020 licząc na pomyślność w przyszłym roku.

                W mini apelu pożegnaliśmy klasę VIII. Klasa VII  wręczyła starszym kolegom i koleżankom upominki, a wychowawczyni  Pani Joanny Nikiel – Pogorzelskiej przygotowała i wyświetliła dla nich prezentację ze zdjęciami i wspomnieniami lat szkolnych. Był to bardzo wzruszający dzień.

                 Pozostali uczniowie odbierali swoje świadectwa, nagrody i dyplomy w klasach od swoich wychowawców.

          ________________________________________________________________________________________________

          "Cudownych Rodziców mam..."

          26 maja to święto najwspanialsze na świecie, bo Dzień Mamy. W naszej szkole tradycją jest, że tego dnia łączymy trzy święta Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. W obecnej sytuacji, w czasie stanu epidemiologicznego, musieliśmy trochę zmienić przebieg uroczystości. Nie mogło jednak zabraknąć wzruszających piosenek, życzeń i laurek . Oto wynik naszej pracy, zapraszamy do obejrzenia!

          Dla Rodziców!

          _____________________________________________________________________

                                                            

          Majowe święta – dni, o których należy pamiętać!

              Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Obchodzimy je  w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Gdyby nie okoliczności, w jakich się znaleźliśmy, odbywałyby się w naszej szkole uroczystości, sale udekorowalibyśmy barwami narodowymi, panowałby podniosły nastrój. Aby upamiętnić te dni nauczyciele przeprowadzili w ramach lekcji zdalnych tematykę świąt majowych. Zajęcia miały na celu rozbudzić uczucia patriotyczne i kształtować postawy szacunku do kultury i tradycji oraz rozwijać poczucia własnej tożsamości narodowej. Uczniowie mogli skorzystać z zamieszczonych przez nauczycieli materiałów na stronie internetowej szkoły (filmy,kolorowanki,piosenki,quizy).

          Czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

           

          1 Maja

                       1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.                    Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.           W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

           2 Maja

             2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość. 

          3 Maja

          Dniu radości, dniu wesela!
          Jak szeroki polski kraj,
          Niechaj okrzyk w niebo strzela
          Vivat! Vivat! Trzeci Maj!

              3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

          Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.


                  

          AKCJA

          #ZOSTAŃ W DOMU – NA KOLOROWO

                   Uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się do społecznej akcji, która rozprzestrzenia się w Internecie pod hasłami #zostań w domu, #będzie dobrze. Akcja została zapoczątkowana we Włoszech, ale stała się popularna na całym świecie. W akcję włączyły się przede wszystkim dzieci oraz młodzież, którzy w oknach swoich domów zaczęły spontanicznie wieszać prace plastyczne z napisem "będzie dobrze" „zostań w domu” i obrazki poświęcone konkretnemu tematowi. W ten sposób dają znać swoim znajomym, przyjaciołom i przyjaciółkom np. z domu naprzeciwko, że nie wolno się załamywać - że mimo społecznej kwarantanny należy się uśmiechać i wierzyć w lepsze jutro.

          Organizowane akcje służą pokrzepieniu serc, dodaniu otuchy w tym trudnym czasie trwania epidemii COVID – 19.  Celem  jest również powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczenie kontaktów społecznych, czy czasowa kwarantanna, może uchronić Nas i Naszych bliskich przed  zachorowaniem oraz groźnymi powikłaniami związanymi z chorobą.

          Zatem – zostańcie w domu!

          Uczniowie, którzy włączyli się do akcji przeprowadzonej w naszej szkole: 

          Oddział przedszkolny:

           Adam Młynarski,  Hubert Waśniewski,  Leonard Wiktorowicz

          Klasa I

          Lena Bągard, Julia Bryska, Igor Funk, Szymon Grzyb,  Daria Różycka , Dawid Sędrowski, Damian Skorupski, Wojciech Więcek, Nadia Szlaga

          Klasa II

          Julia Gut, Aleksander Sadłowski z siostrą Julią Sadłowską z klasy V

          Klasa III

          Lena Grabowska, Bartosz Grzyb, Kuba Krajewski,  Rafał Królicki z siostrą Aleksandrą Królicką z klasy VI,  Bartosz Sędrowski ,  Kinga Kocięcka

          Klasa V - Martyna Grabowska

          Klasa VII - Zuzanna Niksińska

          Ogłaszając akcje mówiliśmy, że najlepsze prace będą nagradzane. Naszym zdaniem jednak wszyscy uczniowie zasłużyli na I miejsce – spisali się medal .

          Gratulujemy!

          Prezentacja 


          __________________________________________________________________________________________________

          9 marca 2020 r. 

          ,,Raz do roku jest taki dzień,który przemija jak piękny sen.
          Wszystkie kobiety, panie i matki,
          w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

          Międzynarodowy Dzień Kobiet od blisko wieku świętowany w dniu 8 marca na stałe wpisał się do kalendarza dni świątecznych - a ustanowiono go dla upamiętnienia walki kobiet o prawo do człowieczeństwa. Mimo, iż jeden wiek w dziejach ludzkości wydaje się mgnieniem, niełatwo jest jednoznacznie ustalić genealogię tego święta, bo źródła podają niejednolite interpretacje. Jednak w naszej szkole Samorząd Uczniowski pamiętał o wszystkich kobietach ,,tych dużych i tych   małych”. Wszyscy zostali poczęstowani słodkim batonikiem a duże kobietki otrzymały medal ,,Super Kobiety”. W klasach chłopcy również obdarowali swoje koleżanki niespodziankami.  Został w tym dniu rozstrzygnięty konkurs na ,,Dziewczyna na medal”, w którym to chłopcy dokonali wyboru. Wybrankami zostały Oliwia Kacprzyk z klasy I i Patrycja Sędrowska z klasy VIII. Zwyciężczynie otrzymały dyplom i medal.   Większość dziewczynek w tym dniu była ubrana w spódniczki dla podkreślenia wyjątkowości  święta kobietek. Samorząd Uczniowski przygotował słodką kawiarenkę w której można było spędzić miło przerwę. Świąteczna atmosfera panowała przez cały dzień.


          31 stycznia 2020 r. w piątek dokonaliśmy podsumowania I półrocza 2019/2020. Tego dnia odbył się apel, na którym Pani Dyrektor wręczyła  dyplomy wzorowym uczniom, za celujące, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za wzorową frekwencję. Nie tylko uczniowie zostali wyróżnieni. Największe gratulacje i głośne odśpiewanie „Sto lat” otrzymała Pani Maria Królicka, która obchodziła jubileusz 35 – lecia pracy w zawodzie nauczyciela.

                 W godzinach popołudniowych odbyła się również wywiadówka, w czasie której Pani Dyrektor przedstawiła podsumowanie pracy szkoły, a wychowawcy wręczyli rodzicom wyróżnionych uczniów Listy Gratulacyjne.  

                  Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

          __________________________________________________________________________________

          BAL JAK W BAJCE!

                   Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez najmłodszych, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

          28 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy z udziałem najmłodszych dzieci.

                      Na balu  nie zabrakło: piratów, księżniczek,  Spidermanów, Batmanów, rycerzy, wojowników czy różnych zwierzątek. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

                      Uczniowie świetnie się bawili uczestnicząc wspólnie ze swoimi wychowawczyniami: P. Dorotą Grabowską, P. Teresą Niską, P. Magdaleną Szlaga, P. Wiesławą Waśniewską w zabawach.

                      Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło,

          uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

                      Po kilku chwilach wypoczynku i słodkiej przekąsce muzyka znowu porywała wszystkich do tańca. Dzieci brały udział w zabawach oraz w różnych konkursach m.in.: tańczyły na gazetach, nadmuchiwały balony czy tańczyły z balonami.

                      Kiedy czas zabawy dobiegł końca „malusińscy”  z żalem opuszczali salę balową.

                      Bal karnawałowy umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i mnóstwo emocji nie tylko najmłodszym.                

                      Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny taki bal, który będzie dopiero za rok, a póki co… - przed feriami zimowymi ZABAWA CHOINKOWA!

          ........................................................................................................................................................................................

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

               Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku.

               21 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli do nas wyjątkowi Goście - Babcie i Dziadkowie naszych uczniów, których bardzo serdecznie przywitała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska.

               Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Uczniowie pod opieką Pani Magdaleny Szlagi i Pani Wiesławy Waśniewskiej  przygotowali   wspaniałe   przedstawienie pt. „Z Babcią i Dziadkiem jest jak w bajce” przepełnione   radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III przygotowały bajkę „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, natomiast uczniowie z klas V-VII: wiersze i piosenki dla babć i dziadków przepełnione życzeniami pełnymi  miłości, wdzięczności i szacunku wobec zaproszonym Gości. To  przecież od  dziadków dzieci  otrzymują  wiele ciepła i dobra,  za  które  warto i trzeba dziękować.

               Uroczystość wypadła pięknie, uczniowie niejednokrotnie otrzymywali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnuków.

              Po zaśpiewaniu „Sto lat”, wnuczęta obdarowały swoich bliskich życzeniami, uściskami i podarunkami, po czym Pani Dyrektor Grażyna Tymińska zaprosiła Gości na słodki poczęstunek.

               21 stycznia był wyjątkowym i wspaniałym dniem, pełnym wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

           

           

          Przemówienie Grażyny Tymińskiej - Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.

           

             "Bardzo serdecznie witamy Wszystkich Gości , Babcie, Dziadków naszych uczniów. Dziękujemy za poświęcenie dla nas swojego czasu.

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie wyjątkowe dwa dni, kiedy każdej babci i każdemu dziadkowi robi się cieplej na sercu, bo przecież 21 stycznia jest to święto naszych kochanych babć, a dzień później święto dziadków.

           

           

           Zebraliśmy się tutaj, by uczcić te niezwykłe święta oraz podziękować  za troskę i opiekę nad najmłodszym pokoleniem. Pokoleniem naszych wychowanków.

                  My nauczyciele staramy się im wpajać szacunek do wieku i doświadczenia życiowego, tłumaczyć na czym polega dobro, miłość, prawdziwa rodzina. I Wy , Państwo nam w tym pomagacie. Swoją czułością i cierpliwością , dobrocią i miłością do wnuków przekazujecie same najlepsze wartości.

          To Państwo,  dzięki życiowym doświadczeniom, zyskaliście wiedzę i dojrzałość. Jesteście strażnikami pamięci zbiorowej, a więc macie szczególny tytuł, wyrazicieli wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego.

          Już starożytni Rzymianie mówili, że "Brzemię lat jest lżejsze dla tego, kto czuje się szanowany i kochany przez młodych."

          Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i pamięta jak ważną rolę w naszym życiu pełnią dziadkowie.

          Babcia i dziadek to ukochane osoby, które najlepiej potrafią zrozumieć wnuki. Nigdy się nie gniewają , nawet gdy pociechy psocą. To dziadkowie nie szczędzą smakołyków, potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w ich małych główkach. Poza tym niemal każda babcia i każdy dziadek rozpieszczają swoje wnuczęta.

          Dziadkowie są bardzo potrzebni nie tylko dlatego aby zajmować się swoimi wnukami , kiedy to rodzice  są zajęci swoimi sprawami. Dla kilkulatków dziadkowie to niewyczerpalne źródło i potężny zasób informacji o otaczającym nas świecie. Dziadkowie to swego rodzaju ostoja, na której zawsze można polegać. Czasami w naszym życiu zdarza się taki moment, kiedy przystajemy na chwilę i pytamy samych siebie o swoje korzenie. Aby uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania, zwracamy się do najstarszych członków naszej rodziny. Wówczas odkrywamy, że dziadkowie są skarbnicą wiedzy o przeszłości.

          Babcia i dziadek – to osoby bardzo potrzebne w życiu każdego młodego człowieka. Chociażby po to aby dzielić się swoją życiową mądrością, doświadczeniem. Aby wspierać swoje wnuki w dążeniu do zamierzonych celów, aby być dla nich drogowskazem, pomagać niejednokrotnie rozwiązywać różne problemy.

           Patrzę na zebranych tutaj Państwa i widzę energicznych, radosnych i co cenne doświadczonych ludzi, od których można się wiele dowiedzieć, czerpać z Waszej życiowej mądrości, której nigdzie indziej znaleźć się nie da.

          Z Waszych twarzy można łatwo wyczytać skąd w Was tyle radości i zapału. To dają Wam Wasze wnuki. Jesteście dumni z ich sukcesów, talentów i umiejętności. Dzieci wnoszą w nasze życie radość; w ich otoczeniu jest zawsze energia, beztroska i naturalność. One nikogo nie udają – są po prostu sobą, ich uśmiech jest zawsze szczery – i to jest właśnie piękne.

          Bycie babcią i dziadkiem to ważny etap w życiu dojrzałego człowieka.

           

          Kochane babcie, drodzy dziadkowie - życzę Wam dużo zdrowia, pomyślności i radości z obserwowania jak lato Waszego życia – czyli Wasze wnuki rosną, rozwijają się. Zachęcam wszystkich aby nie szczędzili swojego czasu na wychowywanie naszego młodego pokolenia. Niech Wasze doświadczenie i pogoda ducha pozytywnie wpływają na otaczających Was ludzi.

           

          A Wam kochane dzieci życzę aby Wasi dziadkowie byli ważnymi osobami w Waszym życiu, aby na zawsze pozostały osobami, które się kocha tylko dlatego że są.

          Bo oni żyją dla Was – a Wy jesteście dla nich tym, co mają najcenniejszego,

          takim skarbem o którym czytacie w bajkach”.

          ........................................................................................................................................................................................

           

          Święto Trzech Króli w Kościele Parafialnym

          pw. Trójcy Przenajświętszej w Chorzelach.

           

          W dniu 6 stycznia 2020 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi, na zaproszenie Dziekana Dekanatu Chorzele, Ks. Kanonika Stanisława Dziękiewicza, wystąpili w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Chorzelach.

          Uczniowie pod kierunkiem P. Doroty Grabowskiej, P. Elżbiety Murzyn,  i P. Grażyny Tymińskiej - Dyrektor Szkoły, zaprezentowali swoje talenty wokalne oraz recytatorskie podczas Mszy Świętej, wystawiając Jasełka pt.: "Święta Noc". Uroczystość Objawienia Pańskiego to wyjątkowa okazja, aby przypomnieć Wielkie Wydarzenie sprzed 2000 lat.

          Nie zabrakło kolęd i pastorałek wykonanych przez szkolny zespół, do których akompaniował na gitarze klasycznej Ks. Zbigniew Pruszyński.

          W cieniu choinek pojawiły się Anioły, Trzej Królowie oraz biblijne postacie związane z przyjściem Jezusa na świat.

          Ta mała sztuka teatralna wzbudziła ogromny podziw i zainteresowanie.

          Ks. Kanonik Stanisław Dziękiewicz serdecznie dziękował i gratulował uczniom oraz opiekunom za przepiękną cześć artystyczną.

          Oklaskom nie było końca.

          To była bardzo mądra i głęboka część artystyczna, skłaniająca do refleksji i zatrzymania się na chwilę w tym, „zabieganym” świecie.

           

                                                                                                                                    Album fotograficzny:

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

                Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

                Tegoroczne spotkanie opłatkowe miało miejsce w naszej szkole dn. 17.12.2019 r. W sali wypełnionej zapachem choinki Pani Dyrektor Grażyna Tymińska przywitała zaproszonych gości:  księdza Dziekana Stanisława Dziękiewicza,  panią Annę Kosaki-Orzeł Wiceprezes LIMES Banku Spółdzielczego w Chorzelach.  , pana Marcina Tańskiego przedstawiciela Komisariatu Policji w Chorzelach, pana Tomasza Swietlickiego- przedstawiciela Nadleśnictwa Parciaki, pana Piotra Więcka przedstawiciela OSP w Pruskołęce, panią Jadwigę Sadłowską - sołtys Pościenia Wsi, przewodniczą Rady Rodziców panią Halinę Prusik, oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły.

                W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy VIII, VI i II,  którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów,  trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

             Po występie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała

          społeczność szkolna podzieliła się opłatkiem.      

                                                                                                                                                   Album fotograficzny:


          MIKOŁAJKI w naszej szkole odbyły się trochę wcześniej, bo już 5 grudnia. W naszej szkole tego dnia było bardzo czerwono, bo to oczywiście ulubiony kolor Świętego Mikołaja, który nas odwiedził tego dnia z workiem pełnym prezentów. Sądząc po bardzo bogatych paczkach chyba byliśmy grzeczni w tym roku. Na krótkim apelu Pani Dyrektor wraz z opiekunami SKO ogłosiła zwycięzców listopadowego oszczędzania. Zwyciężyła klasa III i to do nich na cały miesiąc przeprowadził się Champion. Ale walka była wyrównana, dlatego dla uczniów, którzy najwięcej wpłacili były także przygotowane nagrody. Gratulujemy zwycięzcom indywidualnym oraz klasie III i trzymamy kciuki za pozostałych, którzy mają szanse w następnym miesiącu.

           

          W dniu 03 i 04 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mikołajkach Gminnych zorganizowanych z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele oraz Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy UMiG w Chorzelach.  Uroczystość odbyła się w Sali Bankietowej „U Cichosza” w Chorzelach.  Na dzieciaki czekało tego dnia dużo atrakcji, był teatrzyk, wspólne zabawy przy muzyce, tort oraz oczywiście prezenty.   Opiekę nad uczniami sprawowali Pani Magdalena Szlaga i Pani Maria Królicka.   

           

                                                                                                                                                     Album fotograficzny:

                                                                                                                                                     Album fotograficzny:

           


           Andrzejki 

                           W piątek 29 listopada w  wigilię Świętego Andrzeja Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Joanny Nikiel – Pogorzelskiej zorganizował   słodki kącik, gdzie można było skosztować wypieków domowej roboty z kubkiem gorącej czekolady. W czasie przerw grała głośna muzyka, uczniowie mogli się wytańczyć na sali gimnastycznej, ostatni raz przed adwentem. Można także było sprawdzić jaka przyszłość nas czeka korzystając z przygotowanych wróżb. Uczniowie klasy III gościli u siebie w klasie młodszych kolegów i koleżanki z oddziału przedszkolnego.  Pani Magdalena Szlaga przybliżyła dzieciakom historię, zwyczaje i tradycje Andrzejkowe. W specjalnie  tajemniczo przygotowanej sali wraz z Panią Wiesławą Waśniewską przeniosły dzieciaki w świat fantazji. Dzieciaki miały możliwość wróżenia sobie według starodawnych zwyczajów. Można było poznać imię swojej miłości, kto pierwszy wyjdzie za mąż bądź się ożeni, przekonać się kim będziemy w przyszłości, czy nasze życie będzie szczęśliwe, słodkie , czy może smutne. Było lanie wosku oraz zabawa cieniem, a cukierkowa wróżba powiedziała nam jakie prezenty dostaniemy od Mikołaja. Teraz czekamy czy się spełni…

                                                                                                                                                       Album fotograficzny:

           

           


          Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

          101 lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu   pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków   urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród Polski mógł wreszcie   sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

          Trudno się zatem dziwić, że kiedy pierwsza wojna światowa ponownie   wywołała sprawę polską, w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach   zapomnienia i beznadziei wiara ożyła w ich sercach i umysłach. I co  najważniejsze – przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces.

          Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku.

             Aby upamiętnić ten ważny dla nas dzień uczniowie klas VII-VIII pod kierunkiem Pani Joanny Nikiel-Pogorzelskiej i Pana Adama Kopczyńskiego przygotowali montaż słowno- muzyczny. Uczestniczyliśmy również  w obchodach Święta Niepodległości w Chorzelach. Złożyliśmy wieniec i znicze przed pomnikiem Sybiraków.  

                                                                                                                                                     Album fotograficzny:


          8 LISTOPADA - Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Z tego względu nasz szkoła wzięła udział w organizacji śniadania dla klas I-III. Celem udziału w akcji było zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz  przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

              Uczniowie klas I-III z wielką przyjemnością samodzielnie przygotowały śniadanie. Jeszcze z  większą przyjemnością   przystąpiły do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Taki poczęstunek było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i  zachwyt. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, sałatki owocowe. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo …mniaaam palce lizać!

              Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.

          Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach.

          Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.

                                                                                                                                          Album fotograficzny:


          PRACE PORZĄDKOWE NA CMENTARZU W PRUSKOŁĘCE

          Zbliża się listopad - czas prac porządkowych na cmentarzach oraz czas zadumy, modlitwy i wspomnień o tych, którzy odeszli.

          Od wielu lat nasza szkoła, z inicjatywy Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej i ówczesnego Sołtysa  

           ŚP. Pana Wiesława Szlagi, opiekuje się cmentarzem w Pruskołęce. W tym roku również uczniowie klas starszych z P. Elżbietą Murzyn i P. Adamem Kopczyńskim wykonali prace porządkowe, tzn. zgrabili i usunęli liście, wyrwali chwasty, zagrabili cały teren cmentarza.           

            Uczniowie klas I-III zapalili znicze, i złożyli kwiaty na ocalałych mogiłach. To piękna inicjatywa zasługująca na kontynuację w latach kolejnych.

                                                                                                                                                 Album fotograficzny:


          Lekcja o bankowości!

                     24 października w naszej szkole gościła Pani Anna Kosak – Orzoł, przedstawicielka Limes Banku Spółdzielczego w Chorzelach. Pani Anna przybyła specjalnie do uczniów klas młodszych I – III, celem przeprowadzenia lekcji o bankowości. Tematem zajęć było przybliżenie uczniom historii powstania polskich banknotów, jak kiedyś wyglądały a jak wyglądają dziś. Opowiedziała uczniom na czym polega praca w banku, jakie usługi oferuje, jak można wpłacać i wypłacać pieniążki, co to jest lokata, co to jest bankomat.

          Lekcja przebiegła bardzo miło i przyjemnie, dzieci chętnie brały udział w ćwiczeniach segregując banknoty, karty płatnicze, odpowiadały na pytania, a także zadawały swoje.

          Na zakończenie Pani Dyrektor Grażyna Tymińska wraz z uczniami  wręczyła Pani Annie upominek wraz z serdecznymi życzeniami i podziękowania za przybycie do naszej szkoły.

                                                                                                 Album fotograficzny:


          ŚLUBUJĘ być dobrym Polakiem! …

          2 października 2019 r. to dzień, który na długo pozostanie w pamięci pierwszaczków,  ich rodziców oraz nauczycieli. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w strój galowy oraz w biretach z niecierpliwością czekali na znakomitych gości. Na uroczystość przybyła Pani Burmistrz Beata Szczepankowska z mnóstwem prezentów i kolorowymi balonami. Rodzice od samego rana przygotowywali salę numer 6, aby przy torcie i kawie móc podziękować i wspólnie spędzić piękne chwile.

          O godzinie 11.00 nadszedł moment rozpoczęcia. Pani Dyrektor Grażyna Tymińska powitała gorąco rodziców, nauczycieli, zaproszonych gości, a szczególnie serdecznie uczniów klasy I , którym "oddała głos". Na samym początku pierwszaki pamiętały o swoich  rodzicach i w podziękowaniu za trud wychowania wręczyły rodzicom bukiety kwiatów. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Teresy Niskiej zaprezentowały swoje umiejętności.
          Uczniowie pięknie śpiewali, tańczyli, recytowali oraz rozwiązywali zadania matematyczne i polonistyczne.


          Następnie w  niezwykle podniosłej atmosferze, przed flagą Polski pierwszacy ślubowali:

           ,,  Ślubuję być dobrym Polakiem,

          dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
          Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

           jak dla niej pracować kiedy urosnę.
          Będę się starał swym zachowaniem,

           sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.".

          Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania po czym uczniowie otrzymali mnóstwo prezentów, zarówno od rodziców,  Pani Dyrektor jaki i Pani Burmistrz.                                                       

          Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie przez uczniów  klasy I kwiatów Pani Burmistrz , Pani Dyrektor, Pani Wychowawczyni oraz Pani Joannie Nikiel – Pogorzelskiej.

           

          Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klasy I. Był tort, szampan, fajerwerki oraz mnóstwo słodkości.

          To były piękne i doniosłe chwile .....          

          Album fotograficzny:          

                                                         


          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania .

          Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

          W poniedziałek 30 września 2019r. uczniowie klas 0 – III zebrali się „ leśnej polanie” w sali nr 3 i z uwagą słuchali przygód „Gangu Słodziaków” , które czytała zaproszona na tę uroczystość Pani Dyrektor Grażyna Tymińska oraz  Pani Wiesława Waśniewska.

          Z wielką uwagą wszystkie dzieci wysłuchały przygód : dzięcioła Dominika, borsuka Bartka, sowy Zosi oraz całej gromadki ich przyjaciół. Obchody tego święta oraz „leśna” scenografia zachęcająca do czytania książek, przygotowana przez Panie Małgorzatę Bączek oraz Dorotę Grabowską były elementami inspirującymi dzieci do codziennego czytania.

          Po wysłuchaniu uczniowie wspólnie z wychowawczyniami udali się do klas, gdzie ilustrowali wybrane postacie z „ Gangu Słodziaków”.

           

          Organizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania była P. Małgorzata Bączek.

           

                                                                                                         Album fotograficzny:

           

           


          Dzień Chłopaka  Zgodnie ze zwyczajem, corocznie, 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka.  Tego dnia dziewczynki wręczyły młodym dżentelmenom upominki i złożyły życzenia. Dopełnieniem tej zabawy  była szkolna dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski na której został przeprowadzony konkurs na ,, Super chłopaka”. Zwycięzcami zostali Szymon Funk z klasy VIII oraz Bartosz Sędrowski klasa III. Dziewczęta i chłopcy  świetnie się bawili. Dzieci integrowały się w zabawie czerpiąc wiele radości z możliwości wspólnego spędzenia czasu na szkolnej imprezie. Takie wydarzenia pokazują, że szkoła to nie tylko miejsce ciężkiej umysłowej pracy, ale również rozrywki.

                                                                                                                                     Album fotograficzny:

                                                                                                                                        


          20-22 Września 

          "Nie śmiecimy -Sprzątamy - Zmieniamy!"

          20 września 2019 r. nasza szkoła już kolejny raz czynnie włączyła się w akcję Sprzątanie Świata. Uczniowie wyposażenia w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli do pracy, sprzątając teren szkolny i przyszkolny, min.  pobliski las, przystanek, czy drogi wiodące do szkoły. Po owocnej pracy, gdzie zebrano kilkanaście worków śmieci, uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły zasiedli przy ognisku, kosztując przepysznych pieczonych ziemniaczków.

          Było to nasze symboliczne pożegnanie lata.

                                                                                                             Album fotograficzny:


          SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          19 września 2019 r. odbyła się lekcja o bezpieczeństwie prowadzona przez naszego dzielnicowego sierż. szt. Marcina Tańskiego dla klas 0 - V. Dzieciaki przypomniały oraz utrwaliły sobie zasady bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły  oraz powrotu z niej, przemieszczania się na rowerze, hulajnodze, quadzie. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które otrzymywały szczegółowe odpowiedzi. 

                                                                                                                                          Album fotograficzny:


           

          Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

          ,,Samorząd Uczniowski to organizacja tworzona przez uczniów, rządzona przez uczniów i działająca dla uczniów"

            Dnia 18.09.2019r.  przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory SU poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, ulotki w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniowskiej społeczności. Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać głos, na jedną  wybraną przez siebie osobę, na specjalnie wydrukowanych kartach. Nad przebiegiem wyborów czuwała opiekun SU Pani Joanna Nikiel-Pogorzelska.

          Największą liczbę głosów uczniowie oddali na następujących kandydatów:

          Szymon Funk- przewodniczący

          Zuzanna Niksińska- zastępca przewodniczącego

          Zuzanna Olber- skarbnik

          Emilia Szlaga- sekretarz

          Gratulujemy nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego !!!

          Opracowała: JNP

          Album fotograficzny:


          Wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego

             10 września 2019 r. odbyły się wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Spośród 6 kandydatów znajdujących się na liście, każdy uczeń mógł oddać głos na jedną osobę.  

              Wybory przeprowadziła Komisja Wyborcza w składzie: Szymon Funk, Julita Grabowska, Patrycja Sędrowska, Magdalena Więcek.
             Na zakończenie wyborów odbyło się komisyjne liczenie głosów, w wyniku czego poznaliśmy opiekuna Samorządu Uczniowskiego, którym została ponownie Pani Joanna Nikiel-Pogorzelska.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dużo nowych pomysłów i zapału do pracy!


          Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

                     02 września 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Pani Dyrektor Grażyna Tymińska serdecznie powitała zebranych gości, Księdza Dziekana Stanisława Dziękiewicza, rodziców, uczniów, ale najcieplejsze słowa skierowała do najmłodszych czyli nowoprzybyłych przedszkolaków. Pani Dyrektor po krótce przedstawiła nowy plan pracy szkoły,  po czym uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.  Pełni energii do pracy życzymy naszym uczniom samych sukcesów w nauce, a nauczycielom cierpliwości i siły w rozwijaniu zawodowej pasji.

                                                                                                                                                             Album fotograficzny: