• Rok szkolny 2016/2017

    • 01 czerwca 2017r. odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny "CUDOWNYCH RODZICÓW MAM".  Przygotowane przez  nauczycieli , rodziców i uczniów  atrakcje  przyciągnęły wielu gości: Panią Burmistrz Beatę Szczepankowską, Pana Krzysztofa Milewskiego - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chorzelach, Pana Ryszarda Kosiorka- Radnego Rady Miejskiej w Chorzelach oraz Panią Jadwigę Sadłowską – Sołtys Pościenia Wsi.  Dzień  Rodziny to prawdziwie magiczna data każdego roku szkolnego. W kalendarzu imprez naszej szkoły wpisał się już na stałe. Dzień ten rozpoczął program artystyczny. Nie zabrakło w nim wzruszających życzeń, piosenek i podziękowań. Uroczystość przygotowały panie: Monika Kuklińska i Teresa Niska. Występ wywołał uśmiech na twarzach i radość w sercach rodziców. Na zakończenie uczniowie wręczyli rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i drobne upominki. Dalsza część spotkania upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Odbył się mecz piłki nożnej  o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY, gry, zabawy, zawody sportowe oraz pieczenie kiełbasek.

     BYŁO MIŁO ,CHŁODNO, ALE I WESOŁO !!!

     Opracowała: JK

     ZDJĘCIA:

     ...............................................................................................................................................................................................

     IV BIEG KU ŚWIĘTOŚCI

     18 maja na stadionie miejskim w Chorzelach odbył się " IV Bieg Ku Świętości"  zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II z udziałem 42 uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.

     Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: P. Małgorzata Bączek, P. Monika Kuklińska, P. Elżbieta Murzyn i P. Wiesława Waśniewska.

     Bieg poprzedziła Msza św. w kościele w Chorzelach, po której uczniowie z opiekunami uroczyście przemaszerowali na stadion miejski, aby rozpocząć część sportową.

     Nie obeszło się bez sukcesów naszych reprezentantów:

     Jakub Niksiński z klasy III zajął I miejsce w kategorii: klasy I-III na dystansie 600 m

     i Julia Kucińska z klasy VI zajęła III miejsce w kategorii: klasy IV-VI na dystansie 1000 m.

     Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali piękne pamiątkowe medale.

     Serdecznie gratulujemy!

     Znalezione obrazy dla zapytania biegnący chłopiec

     Opracowanie: WW

     ....................................................................................................................................................................................................

     Z odwiedzinami w oddziale przedszkolnym...

          17 maja dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła Pani Barbara Piwowarczyk  - emerytowany nauczyciel naszej szkoły. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Pani Basia przeczytała dzieciom "Czerwonego Kapturka", po czym rozmowa z przedszkolakami najpierw na temat słuchanego tekstu przeistoczyła się w żywą lekcję historii o naszej szkole, o uczniach, rodzicach i nauczycielach.

          Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, przedszkolaki i wychowawczyni - P. Wiesława Waśniewska podziękowali bardzo serdecznie Pani Basi za odwiedziny wręczając dyplom i kwiatki, a Gość przygotował dla dzieci słodką niespodziankę - na wzór Czerwonego Kapturka - koszyk pełen pysznych słodkości i jak przystało na nauczyciela kolorowanki do malowania.

          Było to bardzo miłe, wesołe i sympatyczne spotkanie.

          Pani Basiu, bardzo serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i za przybycie do naszej szkoły.

     Opracowanie: WW

     Znalezione obrazy dla zapytania czerwony kapturek

     ...................................................................................................................................................................................................

     ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI     3 MAJA

      

     „Wolność, równość niech żyją,

     Niech żyje  trzeci maj !”

      

     27 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież zgromadziła się w sali gimnastycznej udekorowanej biało – czerwonymi  barwami.

     Następnie  recytatorzy  wprowadzili uczestników uroczystości w historię święta. Przywołano trudne dla Polaków wydarzenia poprzedzające rok 1791.
     Uczniowie przypomnieli równie
     ż Targowicę i kolejne rozbiory Polski, po których nasz kraj utracił niepodległość na 123 lata.

     Ta lekcja historii wzbogacona była recytacją najpiękniejszych wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej wykonywanych przez uczniów szkolny.

     Opracowanie: J.K.

     ZDJĘCIA:


     W związku z cyklem spotkań z ciekawymi ludźmi, naszą szkołę odwiedził Leśnik Pan Tomasz Świetlicki z Nadleśnictwa Parciaki w Budziskach. Uczniowie z ogromnym  zainteresowaniem słuchali opowieści o faunie i florze lasu, gospodarce lasu, zagrożeniach i korzyściach lasu. Pan przywiózł dużo eksponatów, które przykuły uwagę wszystkich dzieci. Kleszcz w szczelnie zamkniętym słoiku zaciekawił nie tylko uczniów ale i nauczycieli. Za swoją aktywność dzieci otrzymały  nagrody. Dziękujemy Panu Tomaszowi za wielkie serce włożone w przekazanie wiedzy i dzielenie się z innymi swoimi umiejętnościami.

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     DZIEŃ MARCHEWKOWY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM     Znalezione obrazy dla zapytania marchewka rysunek

          7 kwietnia przedszkolaki obchodziły Dzień Marchewkowy z udziałem pani dyrektor Grażyny Tymińskiej, pani dietetyk Violetty Ulatowskiej, wychowawczyni – pani Wiesławy Waśniewskiej oraz swoich rodziców.

          W tym dniu dzieci oraz pani Wiesława Waśniewska przyszły ubrane na pomarańczowo oraz przyniosły ze sobą oczywiście marchew i pomarańczowe pluszaki.

          Celem Dnia Marchewkowego było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole, wzmacnianie poczucia więzi z rodzicami oraz zapoznanie dzieci z rzadko używanymi w obecnych czasach sprzętami gospodarstwa domowego - sokowirówką czy mikserem. 

          Dzień ten poszerzył wiedzę dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców.   

          Wszystkie działania w Dniu Marchewkowym były związane tematycznie z marchewką. Uczestnicy poznali historię marchwi, jej wartości odżywcze oraz znaczenie dla zdrowia człowieka. Wszyscy doskonale się bawili. Były: zagadki, wykonywanie kotylionów marchewkowych, czytanie przez rodziców i panią dietetyk wiersza „Marchewka” Jana Brzechwy i opowiadania o witaminkach, zabawa „Prawda – fałsz” oraz nauka „słówek marchewkowych” w języku angielskim przeprowadzona przez panią Monikę Kuklińską.

          Mamusie obierały marchewki, z których pod czujnym okiem pani Violetty Ulatowskiej robiono wspólnie sok i ciasto marchewkowe.

          Degustacja soku i zajadanie się pysznym pachnącym ciastem marchewkowym były doskonałym zakończeniem wyjątkowego, zdrowego, witaminowego, pomarańczowego i marchewkowego dnia w Pościeniu.

          Po takiej dawce witamin , śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.

     Znalezione obrazy dla zapytania marchewka rysunekZnalezione obrazy dla zapytania marchewka gif

     Opracowanie: WW

     ...............................................................................................................................................................................................

     WITAMY NOWYCH PRZEDSZKOLAKÓW !!!

     4 KWIETNIA odbyło się w naszej szkole spotkanie informacyjno-organizacyjne dla rodziców i dzieci, które od nowego roku szkolnego 2017/18 chciałyby uczęszczać do oddziału przedszkolnego. Spotkanie to upłynęło w radosnej, miłej i sympatycznej atmosferze.

     Przedszkolaki - od września czekamy na WAS!!!

     Opracowanie: WW

     Znalezione obrazy dla zapytania przedszkolaki dzieci

     ............................................................................................................................................................................................

     W dniu 21.03.2017 roku kl. O-III witały wiosnę w szkole. Wszyscy tego dnia przyszli ubrani kolorowo i wiosennie. Niektóre stroje wyjątkowo wyróżniały się i napawały wiosennym optymizmem. W klasach odbywalo się tradycyjne czytanie z cyklu ,, Cała Polska czyta dzieciom".

     Na sali gimnastycznej wykonano pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy zwyciężyli w konkursie na

                             ,, Piękny strój wiosenny" i otrzymali nagrody w postaci słodyczy.

     Podsumowaniem dnia było ognisko integracyjne, pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Zimę pożegnaliśmy poprzez spalenie Marzanny. Album fotograficzny


     Dnia 15.03. 2017 roku z uczniami naszej szkoły spotkała się  przedstawiciel KRUS Pani Małgorzata Krawczyk z Przasnysza . Oprócz prezentacji filmiku o RODZINIE PORAŻKÓW , miała miejsce pogadanka ze szczegółowym uwzględnieniem różnorakich sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu w gospodarstwie rolnym zwłaszcza zagrożeniom chemicznym.

     Spotkanie miało również zachęcić uczniów do udziału w konkursie „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.

     Opracowanie: J.Kowalska

     ZDJĘCIA:

      


        

     Spotkanie z "babcią Krysią" - Panią Krystyną Antosiak

          10 marca dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła Pani Krystyna Antosiak - babcia jednego z przedszkolaków. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Pani Krysia przeczytała dzieciom "Kopciuszka", po czym rozmowa z przedszkolakami przeistoczyła się w żywą lekcję historii o naszej szkole, bowiem Pani Krysia przepracowała tu 18 lat jako woźna. 

          Przedszkolaki i wychowawczyni - P. Wiesława Waśniewska podziękowali bardzo serdecznie "babci Krysi" za odwiedziny wręczając przez siebie wykonane słoneczko, a Gość przygotował dla dzieci słodką niespodziankę.

          Było to bardzo miłe, wesołe i sympatyczne spotkanie. Znalezione obrazy dla zapytania dziękujemy

     Opracowanie: WW

     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         8 MARCA           

     Dzień Kobiet, to wyjątkowy dzień ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych. Męska część naszej  szkoły pod czujnym okiem ks. Pawła Brzostka i wsparciem muzycznym Pani Teresy Niskiej zaprosiła  Panie do sali gimnastycznej, gdzie wszystkim zgromadzonym Paniom, uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Następnie, każda dziewczynka otrzymała czekoladkę i   piękną różę od SU.

     Pani Dyrektor Grażyna Tymińska podziękowała chłopcom za życzenia a artystom za piękną część artystyczną.

     Rozstrzygnięto, też konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynkę, którymi zostały – Lena Grabowska i Zuzanna Olber.

     Opracowanie: J.K.

     ZDJĘCIA:

     Spotkanie z interesującymi ludźmi

     7 marca 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego  oraz uczniowie z klasy II i III  mieli zaszczyt gościć w naszej szkole  Sołtysa Pościenia Wsi - Panią Jadwigę Sadłowską  oraz Radnego Rady Miejskiej w Chorzelach - Pana Ryszarda Kosiorka. Sołtysi z Pościenia Zamionu, Pruskołęki i Raszujki z powodu swoich spraw i obowiązków nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z młodymi „samorządowcami”.   

     Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania  dzieciom fragmentu baśni braci Grimm pt. „ Jaś i Małgosia” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Następnie uczniowie  odpowiedzieli na  kilka pytań  związanych  z  wysłuchaną baśnią.                                                                                                                                     

     Główną część spotkania rozpoczęła Pani Dyrektor Grażyna Tymińska przedstawiając  i serdecznie witając gości. W miłej atmosferze, przy „słodkich stolikach” dzieciaki wcieliły się w role dziennikarzy i zadawały gościom pytania. Pytały np. o to „ Z jakimi sprawami zwracają się do Pana radnego   mieszkańcy?,  Ile lat jest Pan radnym?, Jakie inwestycje zostały wykonane w Pościeniu?  Jak długo jest Pani sołtysem? Co by Pani chciała zrobić dla naszej miejscowości? i wiele, wiele  innych.

     Goście udzielili ciekawych i wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania, nawet na temat sposobów spędzania czasu wolnego. Okazało się, że Pani sołtys, Pan radny i Pani dyrektor mają wspólne hobby – jazda rowerem. Padła spontaniczna propozycja zorganizowania latem wspólnego rajdu rowerowego dla mieszkańców nie tylko Pościenia. 

     W drugiej części rozmowy uczniowie przedstawili swoje  marzenia, propozycje dotyczące zmian i nowych inwestycji w ich miejscowościach.  Uczniowie z  Pruskołęki chcieliby, a w ich miejscowości zostały wykonane: chodniki, plac zabaw i boisko do gry w piłkę nożną. Dzieci z Raszujki marzą głównie o placu zabaw, a z Pościenia - o hali sportowej i lepszej drodze w kierunku Rzodkiewnicy.

     Zarówno Pan radny jak i Pani sołtys powiedzieli, że dołożą starań, by choć w jakimś  stopniu  spełnić marzenia dzieci.                                                                                                          

     Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła szanownym gościom podziękowania , a uczniowie własnoręcznie wykonane kwiatki i wesołe słoneczka. Goście też mieli dla dzieci pyszną, słodką niespodziankę. Było to miłe i bardzo pouczające spotkanie, które zorganizowały i przygotowały: Pani Małgorzata Bączek i Pani Wiesława Waśniewska.

     Opracowanie: MB

      

      


     ZABAWA CHOINKOWA

     2017

     W końcu nadszedł ten dzień, na który wszyscy od dawna czekali, czyli         10 lutego 2017 r. Tego dnia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Uczniowie bawili się przy pięknej choince w udekorowanej sali gimnastycznej w serpentyny i kolorowe balony. Do tańca przygrywał zespół EVEREST.  Na uczniów czekał, przygotowany przez rodziców, słodki poczęstunek. Również św. Mikołaj, jak co roku, nie zawiódł i przybył pod koniec zabawy, z workami pełnymi prezentów. Każde dziecko otrzymało paczkę . Na kolejną wizytę Świętego Mikołaja wszyscy muszą czekać cały rok.

             Z przebiegu imprezy zadowoleni byli nie tylko uczniowie, ale również rodzice i nauczyciele, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zabawy.  Tegoroczna choinka szkolna z pewnością zostanie mile zapamiętana.

     Opracowanie: Joanna Kowalska

     ZDJĘCIA:


     Bal karnawałowy klas IV-VI

     8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas IV-VI. Ważnym atrybutem tej imprezy były ciekawe stroje i maski wszystkich uczniów i wychowawców. Nie zabrakło także słodkich poczęstunków.

     Uczniowie brali również udział w zabawach przygotowanych przez wychowawczynie: panią Monikę Kuklińską i panią Teresę Niską.

     Był to wyjątkowy dzień dla uczniów, niezwykle wesoły i pełen wrażeń.

     ............................................................................................................................................................................................

     Bezpieczne ferie zimowe - spotkanie z policjantem

            03 stycznia 2017r. odwiedził naszą szkołę Pan policjant starszy sierżant Marcin Tański. Głównym tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej  uwagi na bezpieczeństwo dzieci w trakcie nadchodzących ferii zimowych.

     Policjant przestrzegał uczniów przed niebezpieczeństwami, jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Informował, jak bardzo niebezpieczne jest zjeżdżanie na sankach w okolicach, gdzie odbywa się ruch pojazdów i przypominał, że nie należy bez nadzoru osób dorosłych brać udziału w kuligach i innych zimowych zabawach. Pan sierżant przypomniał również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie oraz opowiedział o swojej pracy.

     Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia na odzieży różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze. Uczniowie chętnie dzielili się z Panem policjantem swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na zadawane pytania i sami zadawali pytania.

     Opracowanie: Joanna Kowalska

     ZDJĘCIA:


     Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

              Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

              1 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją Panią - Wiesławą Waśniewską  odwiedziły bibliotekę szkolną. W bibliotece przywitała dzieci P. Małgorzata Bączek - bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególne książeczkom dla dzieci. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiadała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach, no i oczywiście o swojej pracy w bibliotece. Przedszkolaki zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy zachowywać się w bibliotece i jak dbać o książki. Wzbogaciły swoje słownictwo o nowe słowa m. in.: wypożyczalnia, czytelnia, encyklopedia, księgozbiór itd.

              Na zakończenie spotkania P. Małgorzata Bączek przeczytała dzieciom baśń Hansa Chrystiana Andersena pt. „Bałwan”.

     Znalezione obrazy dla zapytania biblioteka clipartOpracowanie: WW

     ..............................................................................................................................................................................................

     WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

      JAK CO ROKU W KARNAWALE

     BAL KARNAWAŁOWY                           Znalezione obrazy dla zapytania bal karnawałowy

                 Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

                 Bal karnawałowy dla  dzieci, a szczególnie tych najmłodszych, to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

                 W dniu 25 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy II i III.

                 Tego dnia  już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek i nie tylko… W szkole można było spotkać: wróżki, królewny, motylki, królów, policjanta, Spider-Mana, Batmana, Zorro, kurczaka, tygrysy, Chinkę, królewnę Śnieżkę, diabłów, biedronkę, lekarza, a nawet kościotrupa -  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno i rozpoznać wychowawczynie też było bardzo trudno.

                 W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do pamiątkowego zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych.

                 Dzieci świetnie się bawiły. Sam „balonowy” wystrój sali wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.

                 Dzieci brały udział w różnych konkursach przygotowanych przez wychowawczynie: P. Małgorzatę Bączek, P. Dorotę Grabowską i P. Wiesławę Waśniewską – tańczyli w parach na gazetach, nadmuchiwali balony, tańczyli w parach z balonami pomiędzy głowami czy przywiązanymi do nogi partnerki. Odbył się także konkurs z zabieraniem krzeseł.

                  Wszyscy bawili się wesoło. Uśmiech nie znikał, mimo zmęczenia. Sił podczas zabawy dodawał słodki poczęstunek. Skoczna muzyka porywała  wszystkich do tańca.

               Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości „malusińskim”, a to było głównym celem tego balu.

              25 stycznia, czyli bal karnawałowy, na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i klasy II i III. Był to wyjątkowy dzień dla dzieci i ich wychowawców, dzień magiczny, niezwykle wesoły i pełen wrażeń.

     Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych     strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!!!

     Opracowanie: WW

     ............................................................................................................................................................................................

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      

     Życzenia, kwiaty, wiersze, laurki, słodkości i oczywiście uśmiechy – tym wszystkim obdarowani byli 20 stycznia babcie i dziadkowie w naszej szkole podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

     Tegoż dnia tradycyjnie już od wielu lat szkołę odwiedzili wyjątkowi Goście: babcie i dziadkowie uczniów, których wnuczęta powitały słowami:

     Dzisiaj jest Dzień Babci i święto Dziadziusia, o tym dniu pamięta każda mała wnusia.”

               Wszystkich Gości bardzo serdecznie powitała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, która podkreśliła ogromna rolę babci i dziadka w życiu każdego człowieka.

               Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy II i III przygotowały wyjątkowy  i wzruszający montaż słowno-muzyczny pod opieką Pani Małgorzaty Bączek  i Pani Wiesławy Waśniewskiej.

               Przybyli Goście nie ukrywali wzruszenia słuchając pięknych wierszy i piosenek. Niejednokrotnie widoczne były łzy szczęścia. Byli zachwyceni „tęczową scenografią” oraz występami swoich wnucząt i brawami, raz po raz, nagradzali za bardzo efektowny występ.

     Przybyli Goście ze wzruszeniem wysłuchali także śpiewanego „100 lat”, po czym uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom laurki i upominki w większości przygotowane samodzielnie. Uczniowie mieli okazję podziękować babciom i dziadkom za ich miłość i troskę, a babcie i dziadkowie po raz kolejny przekonali się, jak ważną rolę odgrywają w życiu swoich wnuków.

               Po zakończonej akademii Pani Dyrektor zaprosiła Gości na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy III. Niezwykłą niespodzianką był w tym roku pokaźnych rozmiarów tort.

               Dopełnieniem wytwornej całości były wyrazy podziękowania z ust Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej dla występujących artystów, Rady Pedagogicznej i przybyłych Gości – Babć i Dziadków – bohaterów przepięknej uroczystości.

               Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka upłynęło w miłej, serdecznej i odświętnej atmosferze, a uczniowie mieli okazję wyznać miłość swoim babciom i dziadkom oraz podziękować za okazane serce.

     Dzień w szkole był wyjątkowo radosny. Uroczystość zaowocowała ponowną chęcią spotkania się razem w następnym roku, „…bo babcia i dziadek to nasze są skarby…”. W tym dniu wszystkie buzie były rozpromienione i radosne. Dziadkowie z dumą opuszczali mury szkolne.

     Opracowanie: WW

     ZDJĘCIA:


     Mikołajki w Chorzelach

     W dniu 13 grudnia 19 uczniów naszej szkoły pojechało na Gminne Mikołajki organizowane przez Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Panią Beatę Szczepankowską.

     Dzieciom dostarczono mnóstwo atrakcji:

     - przedstawienie świąteczno - mikołajkowe ,,Co się stało z Mikołajem?";

     - Mikołajkowy tort;

     -Wspólne zabawy;

     -Prezenty.

     Dzieci spędziły czas w miłej i świątecznej atmosferze. Dziękujemy Pani Burmistrz Beacie Szczepankowskiej za cudowne chwile .

     Opiekę sprawowała p. Teresa Niska                                                                     Zdjęcia: )

      

      

     Szkolne spotkanie opłatkowe "Jasełka".

      

        Wigilia to chwila, która potrafi oczarować każdego człowieka, bez względu na wiek. Tegoroczne spotkanie opłatkowe miało miejsce w naszej szkole dn. 12.12.2016 r. W sali wypełnionej zapachem choinki Pani Dyrektor Grażyna Tymińska przywitała zaproszonych gości: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele panią Beatę Szczepankowską, księdza Dziekana Stanisława Dziękiewicza, przewodniczącego Rady Miejskiej w Chorzelach pana Krzysztofa Milewskiego, Radnego Rady Miejskiej w Chorzelach pana Ryszarda Kosiorka, zastępcę Prezes Banku Spółdzielczego w Chorzelach panią Annę Kossak-Orzoł, pana Marcina Tańskiego przedstawiciela Komisariatu Policji w Chorzelach, przewodniczą Rady Rodziców panią Halinę Prusik, pana Piotra Więcka przedstawiciela OSP w Pruskołęce oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Na uroczystość zostali również zaproszeni najbliżsi uczniów – rodzice, dziadkowie i wujkowe. Na dzisiejszej uroczystości nie mógł być z nami pan Zenon Szczepankowski – Starosta powiatu przasnyskiego, któremu obowiązki uniemożliwiły przyjazd do naszej szkoły.  

        Obecni mieli okazję obejrzeć jasełka W Tobie jest światłow wykonaniu uzdolnionych i chętnych do współpracy  uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Teresy Niskiej i ks. Pawła Brzostka. W tym roku pokazali nam jak znajdować radość z Narodzenia Pańskiego. Często zapominamy o tym co powinno być dla nas ważne, zapominamy o innych ludziach, często nam bliskich. Uczniowie i nauczyciele włożyli dużo wysiłku w przygotowanie występu i przepięknej scenografii . Dziękujemy!

        Aby tradycji stało się zadość były także życzenia i symboliczne dzielenie się opłatkiem, czytanie Pisma św. oraz degustacja wigilijnych potraw przy wspólnym stole. I tym sposobem cała społeczność szkolna wraz z przybyłymi gośćmi poczuła atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

     Opracowanie: Joanna Kowalska

     ZDJĘCIA:


     06 grudnia 

     Do naszej szkoły zawitał mile oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Z drobnymi upominkami  odwiedził  wszystkie  klasy. W tym dniu cała społeczność szkolna ubrana była na czerwono. Wszyscy otrzymali słodką niespodziankę. Nie odbyło się także bez pamiątkowej sesji zdjęciowej. Następne odwiedziny tego miłego gościa dopiero za rok....

     Opracowanie: J.K.

      

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. 25 listopada, w Światowym Dniu Pluszowego Misia, pluszowe misie opanowały naszą szkołę.  „Przybyły” ze swoimi małymi i dużymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

     Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

     25 listopada dzieci i nauczyciele przyszli do szkoły ze swoimi małymi lub dużymi przyjaciółmi –  Misiami. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.

     Uroczysty dzień rozpoczął się od wykonywania w poszczególnych klasach kotylionów z misiami, po czym wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej w celu poznania historii Światowego Dnia Pluszowego Misia i w ogóle historii  tejże maskotki.

     P. Małgorzata Bączek i P. Wiesława Waśniewska przygotowały dla dzieci wiele atrakcji: quizy, zgadywanki, konkursy, kolorowanki, śpiewanie piosenki o Kubusiu Puchatku czy naukę „Hymnu na cześć Kubusia Puchatka”. Nie obyło się bez „misiowych tańców” i degustacji miodku.

     Nie obyło się też bez czytania przygód Kubusia Puchatka w oddziale przedszkolnym i w klasach II-III, natomiast w klasach IV-VI uczniowie czytali o niedźwiedziach i środowisku ich życia.

     Zostały także ogłoszone wyniki dwóch konkursów szkolnych dotyczących misiów. Pani Dyrektor wraz z organizatorkami  konkursów wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom.

     Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za ufundowanie nagród wszystkim uczestnikom „misiowych konkursów”.

     Komisje konkursowe miały bardzo poważny problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ wszystkie prace konkursowe były wykonane na bardzo wysokim poziomie. Oto wyniki:

     • Szkolny Konkurs „Oszczędny pluszowy miś” – organizatorzy P. Wiesława Waśniewska i P. Monika Kuklińska. Wyniki:

     I miejsce – Julia Gut OP, Marcin Czaplicki OP, Julia Sadłowska kl. II, Martyna Grabowska kl. II, Zuzanna Kacprzyk kl. III, Aleksandra Królicka kl. III, Paweł Czaplicki,

     II miejsce – Daria Więcek kl. II

     Uczniowie w ramach oszczędności pod opieką rodziców wykonali swoje zabawki - pluszowe misie m.in. z niepotrzebnych materiałów, guzików itd.

     • Szkolny Konkurs Literacki „Mój przyjaciel Miś” – rymowanka  lub wierszyk o misiu z ilustracją – organizator P. Małgorzata Bączek. Wyniki:

     I miejsce – Katarzyna Zawojek kl. VI

     II miejsce – Patrycja Sędrowska kl. V, Katarzyna Kaczyńska kl. IV

     III miejsce – Patrycja Czaplicka kl. V

     Udział – Julita Grabowska kl. V

     Został także wybrany największy i najmniejszy miś przyniesiony do szkoły. Największego misia przyniosła P. Teresa Niska, a najmniejsze – Jakub Różycki z kl. III i  Szymon Funk z kl. VI.

     Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom i możliwość zabawy oraz nauki z pluszakiem.

     Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

     Znalezione obrazy dla zapytania misieOpracowanie: WW

      

     CZCIMY PAMIĘĆ ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

     Październik i listopad to czas, który poświęciliśmy Św. Janowi Pawłowi II: obchodziliśmy Dzień Papieski  oraz odbył się Konkurs Petycki ,,KIM DLA MOJEJ RODZINY JEST ŚW. JAN PAWEŁ II". Celem konkuru było opisanie rodzinnych relacji, przeżyć oraz wspomnień zwiazanych z papieżem. Dzieci pytały rodziców, dziadków, kuzynów a zdobyte informacje zamieściły w swoich pracach. Oto zwycięzcy konkursu:

     Dawid Kczyński kl VI- I miejsce

     Katarzyna Kaczyńska kl. IV - I miejsce

     Katarzyna Zawojek Kl. VI -II miejsce

     Julia Danelska kl V - III miejsce

     Magdalena Więcek kl. III - III miejsce

     Aleksandra Królicka kl. III - III miejsce

     Nagrody w konkursie ufundował ks. Paweł i p. Teresa. Serdecznie dziękujemy.

     Organizatorem uroczystości był Ks. Paweł Brzostek i p. Teresa Niska

     SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

     18 listopada naszą szkołę, a dokładniej dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy II odwiedziła Pani dietetyk Violetta Ulatowska z Poradni „Przyjazny Dietetyk”.

     Z racji, iż nasza szkoła w listopadzie włączyła się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, na samym początku Pani Violetta przeczytała dzieciom fragment książki „Kubuś Puchatek” Alana A. Milnea oraz uczniowie obejrzeli krótki fragment filmu dotyczący czytanej przygody Kubusia Puchatka.

     Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem – łakomym misiem nie było jednak przypadkowe, bowiem Pani Dietetyk chciała uświadomić uczniom, jak wygląda ktoś, kto w ogóle dużo je i spożywa w pokarmach ogromne ilości cukru.    

     Dzieci podczas spotkania z Panią Dietetyk dowiedziały się na czym polega praca dietetyka  oraz poznały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania. Tematem przewodnim zajęć było uświadomienie zawartości cukru w napojach, które piją dzieci i uzmysłowienie, jak zdrowo można je zastąpić poprzez picie niegazowanej wody oraz soków robionych z warzyw i owoców.

     Pani Dietetyk Violetta  Ulatowska zapoznała dzieci z „kołem zdrowego żywienia” i omówiła produkty zdrowe oraz szkodliwe. Przedstawiła także skutki złego odżywiania - otyłość, próchnica, anemia, zmęczenie.

     Dzieci po dokładnym umyciu rąk, miały możliwość samodzielnego wykonywania soków z marchwi, jabłek i bananów, po czym odbyła się ich degustacja. Dzieci jadły też owoce. Wszystko to utwierdziło uczniów i wychowawczynie – panią Wiesławę Waśniewską i panią Dorotę Grabowską w przekonaniu, że warzywa i owoce są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne.  Właściwe nawyki żywieniowe powinno się kształtować już w bardzo młodym wieku – zaczynamy więc od przedszkolaków i klasy II.

     Pani Violetta poprzez małe zawody sprawnościowe dla dzieci – przechodzenie przez tunel, zachęcała także do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu, picia dużej ilości wody, zjadania witamin w naturalnej postaci tzn. warzyw i owoców.

     Teraz już doskonale wiemy, że podstawą zdrowej diety są produkty zbożowe, że powinny jeść jak najwięcej warzyw i owoców, pić wodę niegazowaną i naturalne soki, a unikać niezdrowych produktów takich jak: słodycze, frytki, hamburgery, chipsy czy też coca-cola.
     My - dorośli, też musimy pamiętać o tym, że: "Od tego, co jemy i pijemy zależy to, jak długo żyjemy".

     Pani Dyrektor Grażyna Tymińska bardzo serdecznie podziękowała Pani Dietetyk za przybycie do naszej szkoły i przeprowadzenie interesujących zajęć dotyczących zasad prawidłowego odżywiania, natomiast Pani Violetta Ulatowska obdarowała dzieci pamiątkowymi naklejkami i upominkami.

     Spotkanie to jakże ważne i mądre zostanie na długo w naszej pamięci.

     Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dietetyk za przybycie do naszej szkoły!

     Opracowanie: WWZnalezione obrazy dla zapytania warzywa i owoce

     Akcja "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

     „ Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości  swojego dziecka,  oprócz okazywania mu miłości i przytulania, jest codzienne  głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji.”

      Jim Trelease, autor „Podręcznika  głośnego czytania”

     Na początku listopada nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Akcję rozpoczęła  Pani Dyrektor Grażyna Tymińska w oddziale przedszkolnym. Czytają już i inne klasy - klasa II, III.

     Cała Polska czyta dzieciom to społeczna akcja rozpoczęta przez Fundację ABCXXI, mająca na celu rozpropagowanie  czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców i polegająca głównie na  finansowaniu nadawania spotów reklamowych w mediach.

     Celem akcji jest zachęcanie  rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej  20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomniała jednocześnie o potrzebie  kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych,  które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż  szkoła. Inicjatorką kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"  (CPcd) była Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji ABCXXI – Program  Zdrowia Emocjonalnego (ABCXXI).

     WARTO CZYTAĆ! Czytanie to doskonała forma kontaktu z  dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego  potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha wówczas głosu zaangażowanego  w czytanie rodzica lub nauczyciela, może  obserwować jego mimikę i gesty.  Jest to świetny czas do wspólnej  zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały  treść książki, poznać znaczenie słów lub mają skojarzenia z poruszanymi  tematami.

     Na zajęcia oprócz wychowawcy przychodzą zaproszeni rodzice,  nauczyciele, uczniowie ze starszych klas, a nawet ksiądz, którzy czytają dzieciom książki polskich pisarzy.  Następnie omawiają je z najmłodszymi. Dzieci rysują także ilustracje do słuchanych tekstów.

     Dzieci z oddziału przedszkolnego poznały przygody krasnala Hałabały Lucyny Krzemienieckiej. Uczniowie z klasy II pracowały z książką "Na jagody" Marii Konopnickiej, natomiast klasa III - z książką "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej.

     W oddziale przedszkolnym czytali: Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, Pani Elżbieta Murzyn, Pani Dorota Grabowska, ks. Paweł Brzostek, Pani Bogumiła Tabaka, P. Dorota Gut, P. Agnieszka Sędrowska, w klasie II - P. Anna Grabowska, P. Monika Kuklińska, P. Wiesława Waśniewska, P. Joanna Kowalska, w klasie III - P. Wiesława Waśniewska.

     18 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy II odwiedziła Pani dietetyk Violetta Ulatowska z Poradni „Przyjazny Dietetyk”, która na samym początku przeczytała dzieciom fragment książki „Kubuś Puchatek” Alana A. Milnea. Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem – łakomym misiem nie było jednak przypadkowe, bowiem Pani Dietetyk chciała uświadomić uczniom, jak wygląda ktoś, kto w ogóle dużo je i spożywa w pokarmach ogromne ilości cukru.

     25 listopada podczas obchodów w naszej szkole Światowego Dnia Pluszowego Misia nie obyło się też bez czytania przygód Kubusia Puchatka w oddziale przedszkolnym i w klasach II-III, natomiast w klasach IV-VI uczniowie czytali o niedźwiedziach i środowisku ich życia.

     Znalezione obrazy dla zapytania cała polska czyta dzieciomBardzo serdecznie wszystkim dziękujemy!

     Opracowanie: WW

      

     11 listopada Narodowe Święto Niepodległości 

     11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Jest to dzień szczególny, przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Z tej okazji 10 listopada 2016 r. odbyła się w naszej szkole akademia, którą przygotowali uczniowie klas V -VI  pod kierunkiem pani Teresy Niskiej i pana Adama Kopczyńskiego. Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej.gify aparaty, kamery

      


      27 października 2016r uczniowie klas II i III wspólnie z wychowawcami P.D.Grabowską i P.M,Bączek oraz ks.P.Brzeostek odwiedzili cmentarz w Pruskołęce.Tadycyjnie zostały zapalone znicze przyniesione przez uczniów. W ciszy i sukupieniu  odmówiliśmy  modlitwę pod przewodnictwem ks.Pawła.

     Na cmentarz pojechaliśmy autobusem szkolnym, a wyjazd zorganizowała P. Dyrektor G. Tymińska.

                                                                                                                                                ZDJĘCIA :

                                                                                                                                                 


     20 października  uczniowie klasy IV i VI wraz z opiekunami: P. Elżbietą Murzyn i P. Adamem Kopczyńskim, jak co roku  porządkowali cmentarz w Pruskołęce. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali przy porządkowaniu Rozumieją potrzebę zachowania pamięci o zmarłych i w  ten sposób  ją okazują.  Chłopcy i dziewczęta oczyścili groby z liści, ułożyli kwiaty, odmówili modlitwy za zmarłych. Znicze - gify - 080.gif

      

     .


                                                   Życie i kultura w średniowieczu” - żywa lekcja historii

        W czwartek, 13 października 2016 r. uczniowie naszej uczestniczyli w żywej lekcji historii zatytułowanej "Życie i kultura w średniowieczu". Grupa Artystyczna "Rekonstrukto"  przybliżyła uczniom historię i obyczaje minionych wieków. Zaprosiła obecnych w podróż do czasów, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłków, by bronić honoru i ojczyzny, kiedy śpieszyli służyć pomocą i bronić damy swego serca.

        Uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi zapierający dech w piersiach pojedynek, pasowanie na rycerza czy zakuwanie w dyby. Podczas pokazu odbyła się też prezentacja ekwipunku i uzbrojenia rycerzy. Zaprezentowano różne rodzaje broni, składającej się na rycerski rynsztunek. Każdy uczeń mógł wziąć miecz czy buzdygan do ręki , by przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się nimi.  Dowiedzieli się, jak karano tych, którzy łamali prawo. Kłamcom obcinano język lub zakładano tzw. „świński ryj”, w którym mówienie było prawdziwym wyzwaniem. Złodziei zakuwano w dyby, biczowano i obcinano im palce.

         Na zakończenie spotkania istniała możliwość osobistego zapoznania się ze strojem i rekwizytami. Ta niezwykl barwna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika. Znalezione obrazy dla zapytania gify aparat

      


     DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ

     14.10.2016r.

                Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 

     Uczniowie pod kierunkiem p. Elżbiety Murzyn i p. Joanny Nikiel-Pogorzelskiej przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami  dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie   i wychowanie.

     Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty. Po przedstawieniu Pani Dyrektor Grażyna Tymińska wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. 

     Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust p. przewodniczącej Komitetu Rodzicielskiego, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

     Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie Samorząd Uczniowski  złożył życzenia wszystkim obecnym. Następnie uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane  laurki.

                  Tego dnia odbył się w naszej szkole Dzień Samorządności zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna Samorządu p. Teresy Niskiej. Uczniowie klas starszych, według ustalonego wcześniej harmonogramu wcielili się w role nauczycieli i prowadzili lekcje w klasach 0-VI.

     Opracowanie: Joanna Kowalska

     ZDJĘCIA:

      


     Szkolny Dzień Chłopaka

     Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczęta prześcigały się w pomysłowych na  prezenty. Z tej okazji w czwartek 29.09.2016r. w naszej szkole odbyła się szkolna dyskoteka. Dziewczęta przygotowały szereg atrakcji, dzięki czemu chłopcy w swoje święto świetnie się bawili. Przy rytmach najnowszych przebojów uczniowie bawili się do godziny 17:00. Było miło, wesoło i zabawnie... Zresztą, jak zawsze!

     Odbył się konkurs, w którym wybrano  MISTERA SZKOŁY.

     MISTERAMI SZKOŁY zostali: Karol Skorupski i Szymon Funk. Gratulujemy!

     Opracowanie: Joanna Kowalska

     ZDJĘCIA:


     Sprzątanie Świata

      

          W piątek 16 września uczniowie naszej szkoły wzięły udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata” przebiegającej w tym roku pod hasłem „Podaj dalej ….. drugie życie odpadów”.

          Podejmowane działania miały na celu zachęcenie dzieci do dbałości o swoje otoczenie, promowanie postaw proekologicznych i uczenia ich pokory dla natury. Nauczyciele zachęcali dzieci (prowadząc krótkie pogadanki) do stosowania w życiu codziennym prostych, ale skutecznych działań dotyczących segregacji śmieci, co sprzyjać będzie efektywnej ochronie środowiska i zasobów naturalnych.

          Uczniowie  porządkowali  teren wokół szkoły i najbliższą okolicę a następnie segregowali zebrane odpady.

     Opracowanie: Joanna Kowalska

     ZDJĘCIA:

      

      


     Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 - 01.09.2016 r.

      

                Jak co roku zabrzmiał pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Pani Dyrektor  Grażyna Tymińska podczas uroczystego apelu powitała uczniów, nauczycieli i rodziców.  Ciepłe słowa skierowała do wszystkich uczniów a zwłaszcza najmłodszych, witając ich w progach szkoły. Dzieci i rodzice spontanicznie zareagowały na powitanie oklaskami. Wzruszająca i miła atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym. Oby cały rok szkolny był tak wspaniały jak pierwszy dzień w szkole. Życzymy tego całej społeczności szkolnej.

     ZDJĘCIA: