•  
     Nagrywamy płytę :)
     22 czerwca dwie uczennice naszej szkoły Zuzanna Olber kl. 8 i Nadia Szlaga kl. 3 odebrały swoją główną nagrodę w gminnym konkursie "Piosenka dla naszej planety", czyli udały się do profesjonalnego studia nagrywania piosenek w Przasnyszu. Była to super przygoda! Czekamy teraz na płytę z autografami naszych uczennic:)
     Jesteśmy z was bardzo dumni!!!!
     ........................................................................................................................................
      
     Egzamin na Kartę Rowerową ZDANY
      
     Sprawdzenie wiadomości odbywało się w formie pisemnej i polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań. Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego było pozytywne zaliczenie testu z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego. Test zawierał 25 pytań jednokrotnego wyboru, na które trzeba było uzyskać min. 20 poprawnych odpowiedzi. Do części teoretycznej przystąpiło 4 uczniów. Część teoretyczną zaliczyło 4 uczniów, którzy przystąpili do egzaminu praktycznego i ukończyli go z wynikiem pozytywnym.
     BRAWO 👏👏👏👏

     Wszyscy wykazali się wielką umiejętnością i znajomością przepisów ruchu drogowego,

     tym samym otrzymali KARTĘ ROWEROWĄ.

     ................................................................................................................................................................................

     Festyn Rodzinny 2022

     1 czerwca w naszej szkole obył się Festyn Rodzinny. Po dwóch latach, po okresie pandemii , mogliśmy wrócić do naszej tradycji świętowania Dnia Rodziny. Jest to połączenie trzech ważnych dni: Matki, Ojca i Dziecka. A w tym roku również i Dnia Babci i Dziadka, gdyż ze względów stanu epidemicznego nie mogliśmy świętować z Dziadkami w styczniu.

     Uczniowie klas młodszych, przy wsparciu starszych koleżanek przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny dla swoich najbliższych. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek, był pyszny grill, ciasto, lody. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Pani Burmistrz Beata Szczepankowska, Radny Gminy Chorzele Pan Ryszard Kosiorek oraz sołtysi pobliskich wsi, strażacy ochotniczej straży pożarnej z Pruskołęki i Budek.

     Jako, że to był Dzień Dziecka, nie mogło zabraknąć również atrakcji dla uczniów. Była dmuchana zjeżdżalnia, wspólne zabawy, mecz piłki nożnej, przeciąganie liny, a nawet przejażdżka wozem strażackim. Wszyscy wspólnie świetnie się bawili. Jak to fajnie móc się znowu razem spotkać i spędzić wesoło czas.

     ...............................................................................................................................................................

     Ciekawa lekcja historii.....

     20 maja do naszej szkoły po raz kolejny przybyła grupa "Rekonstrukto" z ciekawą lekcją historii. Był pokaz średniowiecznej broni, ciekawy wykład i wspólne zabawy. Była nawet walka na miecze. Każdy uczeń słuchał z zaciekawieniem opowiadań o rycerzach, giermkach i paziach.

     ........................................................................................................

     MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA –

     SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     19 maja naszą szkołę odwiedził dzielnicowy Komisariatu Policji w Chorzelach – Pan Marcin Tański, aby porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie.

              Najmłodsi uczniowie poznali przygody policjanta misia Poliego, który przedstawiał różne niebezpieczne sytaacje i sposoby ich rozwiązania.

     Pan dzielnicowy przypomniał uczniom o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, kontakcie z osobami nieznajomymi, numerach alarmowych i sposobach powiadamiania służb ratunkowych.

     Uczniowie również zadawali pytania dotyczące pracy policjanta, na które pan dzielnicowy ciekawie i skrupulatnie odpowiadał.

     Ze starszymi uczniami, pan policjant rozmawiał też na temat substancji psychoaktywnych.

     Spotkanie to uświadomiło uczniom i nauczycielom że priorytetem jest BEZPIECZEŃSTWO.

     ...........................................................................................................................................................

     Podsumowanie Innowacji Pedagogicznej "Czytanie jest fajne!"

     Dziś, 13 maja w piątek, odbyło się podsumowanie innowacji pedagogicznej "Czytanie jest fajne!" Nasze cotygodniowe spotkania trwały od 01 grudnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022r. W sumie odbyło się 16 spotkań. Razem uczniowie z klasy 1 i 3 przeczytali 32 pozycje książkowe. Były to odpowiadania , wiersze, baśnie i legendy.

     Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Przygotowali krótką prezentację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Pani Magda, zastępując nieobecną uczennicę, kreowała rolę marchewki.

     Nasza Pani bibliotekarka, Pani Gosia, przeczytała wiersz o lecie, na które wszyscy czekamy z niecierpliwością.

     Następnie uczniowie wzięli udział w quzie wiedzowym o baśniach , legendach i wierszach, które mieli możliwość wysłuchania podczas naszych piątkowych spotkań.

     Wszyscy poradzili sobie wspaniale!

     >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

     Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     3 maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki. Coroczne obchody święta uchwalenia polskiej konstytucji zaliczane są do najważniejszych polskich świąt państwowych.

     4 maja 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież zgromadziła się w sali gimnastycznej udekorowanej biało – czerwonymi  barwami.

     Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego.

     Następnie  recytatorzy z kl. III , IV i V pod kierunkiem p. Joanny Nikiel-Pogorzelskiej i p. Adama Kopczyńskiego uczniowie wystąpili w montażu  słowno- muzycznym, w którym  przedstawili historię obchodów  tego święta.   Następnie wprowadzili uczestników uroczystości w historię uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Przywołano trudne dla Polaków wydarzenia poprzedzające rok 1791.
     Uczniowie przypomnieli również Targowicę i kolejne rozbiory Polski, po których nasz kraj utracił niepodległość na 123 lata.

     Ta lekcja historii wzbogacona była recytacją najpiękniejszych wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej wykonywanych przez uczniów szkolny.


      

     ZAINWESTUJW NASZĄ PLANETĘ - Światowy Dzień Ziemi 2022 obchodzony w naszej szkole

     Data22 kwietnia od ponad 50 lat stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Światowy Dzień Ziemi to również okazja do wzięcia udziału w akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska. Na ten dzień przypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ustanowiony w 2009 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

     Inicjatywa Światowego Dnia Ziemi została ogłoszona na konferencji UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) w 1969 roku. Rok później zainicjowano pierwsze obchody tego święta w Stanach Zjednoczonych. 20 lat później zyskał rangę wydarzenia międzynarodowego. Obecnie jest obchodzony w ponad 190 państwach na całym świecie. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwu, przedsiębiorcom i politykom na wrażliwość otaczającego nas ziemskiego ekosystemu.

     Co roku myśl przewodnia poświęcona jest wybranemu zagadnieniu z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Invest in Our Planet” („Zainwestuj w naszą planetę”). Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


     Prima aprilis w naszej szkole, naprawdę wyjątkowe.
     1 kwietnia uczniowie i nauczyciele, przynieśli swoje podręczniki i przybory w czym się dało, ale nie w plecakach i torebkach.
     Wszyscy wykazali się ogromną kreatywnością, śmiechu było co nie miara.
     Czy ktoś przebije pomysł, aby w oponie przynieść podręczniki? Albo w bębnie od pralki? W klatce chomika i kotka? W skrzynce narzędziowej? W wózku? W nosidełku? W koszu? W poszewce? W worku? W węzełku? W pudełku?
     Za pomysłowość i kreatywność wszyscy uczniowie zostali nagrodzenie słodkimi upominkami, które ufundował Samorząd Uczniowski.
     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste PASOWANIE NA

     CZYTELNIKA.  W pięknej inscenizacji  pierwszaki podziękowały bajkopisarzom za piękne  bajki, poetom  za wiersze, a pisarzom za wspaniałe książeczki. Dziewczęta z klasy III wcielając się w role książek, przekazały nowym czytelnikom, w jaki sposób należy dbać o  książki.  Następnie w obecności całej społeczności  szkolnej uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie. Pani Dyrektor Grażyna Tymińska dokonała uroczystego pasowania  na czytelnika. Na zakończenie uroczystości nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i upominki . Po uroczystości  przygotowanej przez nauczyciela biblioteki P. Małgorzatę Bączek i wychowawcę klasy I – P. Wiesławę Waśniewską nowi czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książeczki . Zostali też dokładnie zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki.

     MB, WW

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
      
     Solidarni z Ukrainą 🇺🇦
      
     CEGIEŁKA DLA UKRAINY: pod taką nazwą Samorząd Uczniowski przygotował zbiórkę funduszy. Pieniądze przekażemy dla dzieci- sierotek z Ukrainy, które zostały przewiezione do Polski do Nysy 
      
     Od kilku dni prowadzimy zbiórkę środków dla Ukrainy. W dniu 11 marca 2022 roku odbyło się uroczyste liczenie pieniążków połączone z zabawą :)
      
     Systematycznie przekazujemy zebrane produkty, a dziś zajęliśmy się liczeniem pieniążków.
     Żeby było ciekawiej, Samorząd Uczniowski, od rana, ,,zbierał zakłady" ILE JEST W PUSZCE? Rozmach był ogromny, od 300 zł do 3000zl.
     Po wspólnym liczeniu, okazało się, że puszka zawierała 1435,20zl. Blisko była Pani Monika Kuklińska i Łukasz Więcek, ale najbliżej Martyna Grabowska, która otrzymała nagrodę- długopis z logo szkoły.
     To nie koniec zbiórki. Wolontariat trwa i zachęcamy do pomocy, a następnie wspólnej zabawy.
     Lepiej pomagać niż prosić o pomoc 💕

      

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     Takie sobie święto...
     Kobieta, dziewczyna, pani, mama, babcia, żona, siostra, córka, kolezanka... Dziś te wyrazy odmieniane przez wszystkie przypadki🌺🥰
     Są życzenia, kwiaty, serduszka, słodkości, świece...🎂🌸🌼🌺
     Nasz świat kobietą stoi: dyrektor szkoły, zastępca dyrektora szkoły, opiekun samorządu uczniowskiego, samorząd uczniowski, przewodnicząca rady rodziców, rada rodziców SAME KOBIETY 🥰
     Tak jakos się złożyło 👏🌼🌸🌺
     Kobiety, niech Wam się wiedzie w pomyślności i radości 🌸🌺🌼
      
     Tego dnia Samorząd Uczniowski przygotował niespodzianki:
     - kawiarenka z babeczkami, ciastem, cukierkami i gorącą czekoladą dla całej społeczności szkolnej oraz słodkie upominki ;
     -odbył się konkurs ,,SUPER DZIEWCZYNA" w kategorii klas OP-III i IV-VIII. Super dziewczynami zostały Julie:) Julia Bryska i Julia Sadłowska. Gratulacje:) 

      

      


      Dzień Bezpiecznego Internetu  obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce, jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet, tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

         W okresie styczeń-luty w naszej szkole podejmowaliśmy działania  związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące bezpiecznego Internetu. Uczniowie wykonali plakaty związane z tematyką akcji. Był to czas przypomnienia i przybliżenia problematyki bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz propagowania właściwych zachowań w sieci.

     Jak być bezpiecznym w Internecie?
     W dzisiejszych czasach ilość zagrożeń, które żerują na nas w sieci rośnie z minuty na minutę. Wystarczy parosekundowa wizyta na zainfekowanej lub spamerskiej stronie, a już na nasz dysk są ściągane (zawsze bez naszej wiedzy) niechciane dane. 
     Skutki tego mogą być różne – od wyświetlania na naszym ekranie spamu po pobieranie groźniejszych wirusów za pośrednictwem złośliwych aplikacji. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Oczywiście nic nie daje nam 100% bezpieczeństwa aczkolwiek można choć w pewnym stopniu utrudnić dostęp wirusów do komputera.

     Oto niektóre z nich:
     1. Mieć zainstalowany i uruchomiony dobry program antywirusowy
     2. Codziennie aktualizować jego bazy wirusów
     3. Co jakiś czas wykonywać pełny skan dysków komputera
     4. NIE WCHODZIĆ na nieznane i podejrzanie wyglądające linki, które otrzymaliśmy od nieznanej osoby

     Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo jeszcze bardziej, możemy zainstalować dodatkowo zaporę ogniową (ang. firewall)
     Kiedy korzystamy z komputera innej osoby, NIGDY NIE ZAPISUJMY NASZEGO HASŁA W PRZEGLĄDARCE! Jest to bardzo często popełniany przez użytkowników błąd. W opcjach przeglądarek, jesteśmy w stanie odczytać zapisany login i hasło.

     Kolejna zasada – NIGDY nie podawaj swojego hasła na stronach, które bardzo podejrzanie wyglądają lub podszywają się za znane strony. Istnieją one tylko po to, aby wykraść od naiwnych osób ich hasła.

     Opr-JNP


      

     Bal karnawałowy dla dzieci | dorohusk.info

     Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 24 lutego  podczas balu karnawałowego w „Tłusty czwartek”.

     Przedszkolaki i uczniowie z klasy I i III z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez swoje wychowawczynie: P. Dorotę Grabowską, P. Magdalenę Szlagę i P. Wiesławę Waśniewską. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Podczas balu dzieci zgodnie z tradycją „Tłustego czwartku” otrzymały paczki, ale również pojadały zdrowe owocowe szaszłyki, deserki i piły soki.

     Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. Następny już za rok!!!

     WW

     .........................................................................................................................

     Jesteśmy w szkole pierwszy dzień po feriach. A tu tyle słodkości, wspaniałości, serduszek, walentynek❤️❤️❤️❤️
     Jak dobrze, że wróciliśmy do szkoły❤️❤️❤️
     Uczniowie uczniom ❤️❤️❤️ uczniowie wychowawcom❤️❤️❤️❤️ wychowawcy uczniom❤️❤️❤️❤️❤️
     Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za SUPER WALENTYNKI ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
      
     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

     Klasa I pod opieką Pani Wiesławy Waśniewskiej wzięła udział w XIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

     Celem Akcji było pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole, w internecie i w relacji z rówieśnikami.

     Ważne jest, aby na początku edukacji uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa i przekazywać wiedzę, która sprawi, że będą wiedziały, co zrobić w trudnych sytuacjach.

     Po przeprowadzonych lekcjach o bezpieczeństwie, uczniowie klasy I napisali Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, w którym otrzymali maksymalne liczby punktów.

     Uczniowie otrzymali dyplomy, a szkoła certyfikat uczestnictwa w programie.

                                                               

      

     WW

     ..........................................................................................................................................................................

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     „Babciu, Dziadku kochamy Was całym sercem”

     Słowa te popłynęły 21 stycznia do wszystkich Babć i Dziadków uczniów naszej szkoły w dniu Ich święta.

     Ze względu na pandemię, Babcie i Dziadkowie niestety nie mogli zagościć osobiście w murach naszej szkoły, ale nikt o Nich nie zapomniał. Uczniowie pod opieką P. Magdaleny Szlagi i P. Wiesławy Waśniewskiej przygotowali wiersze, życzenia i piosenki dla swoich Babć i Dziadków, które zostały nagrane i w nieco innej formie dotarły do swoich odbiorców.

                               

                                                                                                WW, MS   

     ..........................................................................................

     Świąteczne kolędowanie

     Czas Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku przepełniony ciepłem, radością i miłością. To także okazja do wspólnego kolędowania. 17 grudnia zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby kolejny raz świętować tajemnicę wcielenia Bożego Syna.

     Pani Dyrektor Grażyna Tymińska serdecznie powitała przybyłych przedstawicieli Rady Rodziców, uczniów i nauczycieli, zapraszając wszystkich do wysłuchania programu Bożonarodzeniowego  „Świąteczne kolędowanie”. Poprzez recytację wierszy i życzeń, śpiew kolęd i pastorałek  uczniowie klasy I, III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przenieśli nas w radosną atmosferę świąt. Uczniowie  klasy V mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich przedstawiając przepiękną scenkę obrazującą przygotowania rodziny do świąt Bożego Narodzenia.

     Była to doskonała okazja do wspólnego przeżywania kolejnych urodzin Jezusa. Świąteczna dekoracja oraz zaprezentowany program wprowadził uczestników spotkania w szczególny nastrój.

     Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom: p. Dorocie Grabowskiej i p. Monice Kuklińskiej, za przygotowanie interesującej akademii. Nie zapomniała także o ciepłych słowach i  pięknych życzeniach, które  skierowała  do zaproszonych rodziców, nauczycieli i uczniów  z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

     MRK

     ...............................................................................................................................................................................

      Mikołajki

     W poniedziałek 6 grudnia do naszej szkoły przybyli  wyjątkowi goście. Na przepięknych saniach z pełnymi workami prezentów odwiedzili nas MotoMikołaje. Była to niezwykła wizyta. Czy to dorośli, czy starsi uczniowie, czy najmłodsze dzieciaki naszej szkoły dali się ponieść tej magicznej chwili. Każdy miał okazje do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z Mikołajami. To było niesamowite spotkanie!

     ...............................................................................................................................................................................

     30 listopada odbyły się w oddziale przedszkolnym, w klasie 1 i klasie 3 Andrzejki, a dokładnie wróżby andrzejkowe.

     Jest to piękny zwyczaj przekazywany w pokolenia na pokolenie, który jest również pielęgnowany i w naszej szkole.

     Dzieci poznały m.in.: imiona swoich przyszłych mężów lub żon, nazwy zawodów, które będą wykonywać w przyszłości czy dowiedziały się, co je czeka w najbliższym miesiącu, co dostaną na prezent od Mikołaja, kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż.  Dzieci cieszyły się rozmyślając o swojej przyszłości. Mogły także pomyśleć życzenia i sprawdzić poprzez rzut piłeczką do celu czy się spełnią.

     Dzieci dowiedziały się także, gdzie będą mieszkać i jakie będą miały zwierzątka. Nad wróżbami oczywiście cały czas czuwały: P. Dorota Grabowska, P. Magdalena Szlaga i P. Wiesława Waśniewska.

     WW

      

     .......................................................................................................................................................................................

     „Mała książka – wielki człowiek”

     Uczniowie klasy I wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jest to kampania zorganizowana przez Instytut Książki i finansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

     Każdy uczeń klasy I otrzymał specjalną Wyprawkę Czytelniczą.

     Kampania ta ma na celu zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

     WW

     ......................................................................................................................................................................................

     Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę 

     9 listopada, odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji  Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę . Uczniowie klasy VIII przybliżyli nam najważniejsze fakty historyczne, skłaniając nas do refleksji a interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.

     12 listopada był odśpiewany hymn państwowy. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Po­lakom, tym, którzy odeszli i tym, któ­rzy żyją obecnie.

     JNP
     ........................................................................................................................................................................................

     Poświęcenie nowego Krzyża i tablicy pamiątkowej na cmentarzu w Pruskołęce

     W niedzielę, 7 listopada 2021r., w Pruskołęce odbyła się niezwykła uroczystość. Z udziałem mieszkańców Pruskołęki, Ksiądz Wojciech celebrował Mszę dziękczynną dla wszystkich, którym na sercu leży opieka nad cmentarzem w Pruskołęce. Należą do nich: mieszkańcy Pruskołęki, Druhowie Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruskołęce, nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.

     Szczególne podziękowania otrzymali P. J. K., który ofiarował dąb na Krzyż oraz P. K. Sz., który ufundował pamiątkową tablicę kamienną oraz nagrobki. Podziękowano także Panom J. C. i Z. Z. z Łazu za serdeczną pomoc przy obróbce drewna na Krzyż.

     Po mszy został wyświęcony nowy Krzyż oraz kamienna tablica pamiątkowa a także symboliczne nagrobki.

     Bogu polecaliśmy zmarłych pogrzebanych na cmentarzu w Pruskołęce oraz wszystkich zmarłych z rodzin z Pruskołęki.

     Modliliśmy się także o zdrowie i opiekę Matki Bożej dla wszystkich zebranych.

     ........................................................................................................................................................................................................

     PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

     W czwartek 28 października dzieci z najmłodszych klas z P. Marią Królicką,

     P. Magdaleną Szlagą i P. Wiesławą Waśniewską pojechały na cmentarz

     w Pruskołęce w celu zapalenia zniczy i wspólnej modlitwy za zmarłych spoczywających na tamtejszym cmentarzu.

     To piękna inicjatywa zasługująca na kontynuację w latach kolejnych.

     WW

     .........................................................................................................................................................................................

     PRACE PORZĄDKOWE NA CMENTARZU W PRUSKOŁĘCE

     "Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób".
     Takie niezwykle słowa towarzyszyły nam dziś podczas prac porządkowych na cmentarzu w Pruskołęce.
     Uczniowie, nauczyciele, pracownicy- wszyscy pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem. Jak zawsze, wspierali nas mieszkańcy Pruskołęki. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy pracowali naprawdę solidnie.
     Na koniec, wspólnie pomodliliśmy się za zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.…
      

      

     .....................................................................................

     Dzień Edukacji Narodowej...

     To taki dzień, gdy jest okazja , by nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym powiedzieć DZIĘKUJĘ za serce, cierpliwość, wiedzę, wychowanie, opiekę, troske, uśmiech, wsparcie. Tak było też i dziś. Podziękowania i życzenia słyszeliśmy wielokrotnie, nie tylko od uczniów i od rodziców. Pani Dyrektor w serdecznych słowach dziękowała za niezwykla pracę, jaką jest misja w szkole. Podkreśliła ogromna rolę nauczyciela. Wręczyła nagrody. Dodała, że w mniejszej szkole, gdy jest mniej nauczycieli, zadań i pracy starcza dla kazdego. Nauczyciele mają ogrom działań do wykonania, które realizują z wielkim zaangażowaniem. Gorace slowa uznania i podziękowania od pracowników padły również dla Pani Dyrektor.❤

     13 października, to również w naszej szkole DZIEN SAMORZADNOSCI. Władza została przekazana uczniom. Symbolicznymi kluczami, cały dzień, opiekowal się Samorząd Uczniowski, który dziś w szkole sprawował urzad nadrzedny. 👏

     Miły, usmiechniety dzien, dodatkowo osladzal tort gigantycznych rozmiarów, o który zadbala Rada Rodziców. 

     --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Bezpieczeństwo to nasz priorytet!!!

     Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

               12 października 2021 r. naszą szkołę odwiedził pan Krzysztof Lewikowski - ratownik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy, który przeprowadził szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedzę, z ogromnym zainteresowaniem, chłonęli nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak prawidłowo zatamować krwotok, usztywnić złamaną kończynę, wykonać pozycję boczną ustaloną, a także jak pomóc poszkodowanemu w czasie zadławienia czy napadu epilepsji. Padały pytania,  na które ratownik udzielał bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Dzień Drzewa

     8 października dzieci z OP oraz klasa1 i 3 świętowały Dzień Drzewa.🌳🌿 Dzieciaki uczestniczyły w spotkaniu z leśniczym P. Tomaszem Świetlickim z Nadleśnictwa Parciaki. Pan leśniczy przeprowadził niezwykle ciekawą lekcję na temat drzew, mówił ile czasu rośnie i jak szybko płonie las, opowiadał o mieszkańcach lasu, o tym jak należy się zachowywać w lesie, jakie zwierzęta żyją w naszych lasach oraz jak się chronić przed kleszczami. Pan Tomasz potrafi opowiadać z niezwykła pasją, ze z ogromnym zainteresowaniem słuchają i uczestniczą w lekcji również dorośli.⚘ Następnie razem zasadziliśmy sadzonki drzew na przyszkolnym placu zabaw. 🌿🌳To był niezwykle ciekawy dzień. ☘
     Było nam bardzo miło, że dzieciaki były chwalone przez naszego Gościa za ogrom wiedzy przyrodniczej. 🍀🍁🍂🌱🦇🦤🦆🐦🦈
     A do tego wszystkiego towarzyszyła nam, dosłownie, lipcowa pogoda.🌼 

     -------------------------------------------------------------------------------------------------

     PASOWANIE NA UCZNIA

      

     7 października 2021 r. w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość – Ślubowanie i Pasowanie na  uczniów klasy I z udziałem rodziców i całej społeczności szkolnej.

     Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem zaprezentowali przygotowane wierszyki i zaśpiewali piosenki. Dzielnie wspierały Ich uczennice prowadzące z klasy VIII – Zuzanna Olber i Emilia Szlaga oraz uczniowie z klasy III pod czujnym okiem wychowawcy P. Wiesławy Waśniewskiej.

     Po prezentacji uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania uczniów i pasowania, którego dokonała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, po czym przyszedł czas na upominki, gratulacje i podziękowania.

     Pani Dyrektor wręczyła nowym uczniom dyplomy, Przewodnicząca Rady Rodziców – pamiątkowe medale i upominki, a rodzice – słodkie kuferki i książki.

              Rodzice uczniów klasy I i sami uczniowie bardzo serdecznie słowem i kwiatami podziękowali Pani Dyrektor Grażynie Tymińskiej, Pani Halinie Prusik – Przewodniczącej Rady Rodziców i wychowawczyni – Pani Wiesławie Waśniewskiej za organizację tegoż pięknego i wyjątkowego dnia. Nie obyło się także bez pamiątkowych zdjęć.

     Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klasy I. Był tort, babeczki, owoce, soki i mnóstwo słodkości.

     7 października z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów, rodziców i całej społeczności szkolnej.

     ww

     ___________________________________________________________________________________________

     Dzień Postaci z Bajek

     5 listopada odbył się Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia przenieśliśmy się w bajeczny świat. 

     Wróżka Małgosia zaczarowała wszystkich niezwyklą różdżką i wprawiła w niezwykle skupienie, gdy Wróżka Grażynka czytała o Królewnie Śnieżce.  Odbyły się także konkursy że znajomości bajek, za które male krasnale otrzymywały czarodziejskie słodkości.  Niełatwym zadaniem było oddzielanie kaszy od fasoli, z którym księżniczki z 3 klasy poradziły sobie doskonale.

     Czytajmy naszym dzieciom każdego dnia. Niech ta bajka trwa.

     Zachęcajmy ich do przyjaźni z książką. 

      

     -------------------------------------------------------------------------------------------------

      

     Dzień Głośnego Czytania

     1 października w naszej szkole odbyło się wydarzenie z kalendarza świąt nietypowych  - DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA zorganizowany przez P. M.Bączek - bibliotekarkę. Najpierw dzieci z oddziału przedszkolnego z wielką uwagą wysłuchały wierszy o tematyce jesiennej. Najbardziej spodobał im się wiersz pt." Grzyby". Uczniowie klas I i III z ogromnym zaciekawieniem słuchali fragmentów książki pt. " Pamiętnik Czarnego Noska' . Autorką książki jest patronka Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania P. Joanna Porazińska.  Podsumowaniem zajęć było pokolorowanie ilustracji  Czarnego Noska' przez pierwszaków. Dzieciaki z kl. III uzupełnialy karty pracy.  Czytanie dziecku buduje więź emocjonalną, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim  kształtuje w małych słuchaczach nawyk czytania i zdobywania wiedzy.   Dlatego starajmy się czytać naszym pociechom jak najczęściej.📖📚📙📘

     ...................................................................................................................................................................

     XI Dzień Tabliczki Mnożenia 1 października 2021 r. 

     Dziś nasza szkoła wzięła udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Na zajęciach w klasach młodszych uczniowie rozwiązywali różne łamigłówki, grali w gry z tabliczką mnożenia i dzielenia. Dzielnie pracowali i rozwiązywali zadania. Punktem kulminacyjnym było działanie klasy 3 pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Komisja składająca się z uczniów klasy trzeciej, odbyła krótką wycieczkę po szkole z testami z tabliczki mnożenia. Do rozwiązania było 5 przykładów w ciągu kilku minut. W teście wzięli udział uczniowie klas IV -VIII oraz nauczycieli i pracownicy szkoły. Kto rozwiązał prawidłowo test otrzymywał Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia w roku szkolnym 2021/2022. Wbrew pozorom nie było to takie proste dla starszych kolegów i koleżanek. Dorośli jednak nie zawiedli , poradzili sobie znakomicie.

                                                                                                                                                                                             MS

     _______________________________________________________________________________________________

     Obchody Dnia Chłopaka w naszej szkolenia

      

      

                Z ogromnym zaangażowaniem dziewczynki i kobietki     

      

      przygotowały się do uroczystości DNIA CHŁOPAKA W SZKOLE W POŚCIENIU.

      

             Na samym początku odbyło się wręczenie upominków  przez Panią Dyrektor

      

      Grażynę Tymińską od dorosłych kobiet dla mężczyzn- pracowników szkoły,

      

      prezentów dla NAJSYMPATYCZNIEJSZYCH CHŁOPCÓW SZKOŁY 

      

     oraz słodkich  niespodzianek dla wszystkich chłopców i dziewczyn też, a to

      

      wszystko odbyło się w kawiarnianej scenerii, przy blasku świec, bukietach kwiatów,

      

      muzyce oraz  gorącej czekoladzie i słodkich deserkach. Na prośbę Samorządu

      

      Uczniowskiego przerwy zostały wydłużone, więc czasu na rozmowy i zabawy

      

      było:)

      

     Samorząd Uczniowski wywiązał się wzorowo, dziewczynki, jako kelnerki, służyły

      

      pomocą i zapraszały do poczęstunku.

      

                                                                                                                  TN

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     23 września 2021 r. odbyła się lekcja o bezpieczeństwie prowadzona przez naszego dzielnicowego sierż. szt. Marcina Tańskiego i dzielnicowego Klimczaka z Chorzel.

     Dzieciaki przypomniały oraz utrwaliły sobie zasady bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły  oraz powrotu z niej, przemieszczania się na rowerze, hulajnodze czy quadzie.

     Panowie policjanci zwracali także uwagę na znaczenie znaków odblaskowych, a w dużym mieście – na znaki świetlne i różne znaki drobiowe.

     Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które otrzymywali szczegółowe odpowiedzi.

     WW, MS

     .......................................................................................................................

     Dzień Przedszkola 

      

     Dzień Przedszkolaka❤nasze najmłodsze skarby miały swoje wyjątkowe święto 🎂🍬🍩Działo się...balony, muzyka, słodkości, wspanialosci, niespodzianki ... Każde dziecko otrzymało pamiątkowy DYPLOM PRZEDSZKOLAKA 🍭🍬🍡🎂 Zabawa była przednia, którą sponsorowali rodzice i  Rada Rodziców. Nad całością czuwała P. Dorotka Grabowska.

     ...............................................................................................................

     ,,Samorząd Uczniowski to organizacja tworzona przez uczniów, rządzona przez uczniów i działająca dla uczniów"

     Rada Samorządu Uczniowskiego 2021/2022

     Przewodnicząca- Zuzanna Kacprzyk

     Zastępca przewodniczącej- Julia Sadłowska

     Skarbnik- Emilia Szlaga

     Sekretarz- Zuzanna Olber

     Opiekun - Teresa Niska

     ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

     Spotkanie z rodzicami 

     16 września odbyła się pierwsza w tym roku wywiadówka szkolna. Pani Dyrektor powitała wszystkich przybyłych rodziców na sali gimnastycznej, przekazała rodzicom bieżące informacje, dotyczące planu i harmonogramu pracy szkoły na rok 2021/2022. Został przedstawiony program wychowawczo - profilaktyczny, omówiono funkcjonowanie dziennika elektronicznego, zasad związanych z obsługą kont rodziców i nauczycieli, po czym rodzice rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami sowich dzieci. Zostały wybrane nowe klasowe Rady Rodziców oraz szkolna Rada Rodziców w składzie: 

     P. Halina Prusik - przewodnicząca

     P. Justyna Królicka - Zastępca

     P. Ewelina Kacprzyk - Sekretarz

     P. Katarzyna Krajewska - Skarbnik

     Członkowie: P. Kinga Leonowicz, Wioletta Młynarska, Dorota Gut

     ...........................................................................................................................................................

     Akcja Sprzątanie Świata "Myślę, więc nie śmiecę"

     Każdego roku wrześniowe słoneczne dni zachęcają wszystkich do sprzątania . W tym roku również przystąpiliśmy do akcji Sprzątanie Świata 2021 ,,Myślę , więc nie śmiecę”. W dniach od 13 do 17 września cała szkoła w Pościeniu Wsi włączyła się w akcję poprzez edukację i praktyczne działanie. Chodziło nam o to, żeby nie tylko sprzątać wokół ale głównie żeby nie śmiecić i właściwie segregować odpady. Uczniowie sprzątali Raszujkę, Pruskołękę i Poścień, poprawnie segregowali odpady oraz zastanawiali się co należy zrobić, żeby nie śmiecić więcej w lasach, na poboczach dróg. Ilość śmieci, którą udało się zebrać daje do myślenia… ale wierzymy, że takie akcje przyczynią się do poprawy czystości środowiska. Mamy nadzieję , że powiedzenie ,, Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” zaowocuje i w przyszłości nie będzie trzeba chodzić do lasu, żeby zbierać śmieci.

      

     MS 

     .....................................................................................................................

     BEZPIECZNIE I ZDROWO POZNAJEMY ŚWIAT

     Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy I uczestniczyły w zajęciach pt. „Mela i Marcel, czyli jak bezpiecznie i zdrowo poznawać świat”, dzięki którym mogły nauczyć się jak uniknąć pewnych niebezpieczeństw, które „czyhają” na dzieci w otaczającym świecie.

     Malusińscy obejrzeli także film animowany przedstawiający przygody gąsienicy Melanii, ślimaka Marcela i żuczka Dygotka, którzy wyruszyli w podróż, w czasie której zdobywali specjalne kluczyki za prawidłowe rozwiązanie zagadek lub właściwe wykonanie zadania. Nagrodą za zebranie kluczyków było otrzymanie skarbu – wiedzy, jak bezpiecznie i zdrowo poznawać świat. Przedstawione zagadnienia to:

     - nie rozmawiam z nieznajomym,

     - zachowanie w lesie,

     - telefony alarmowe,

     - bezpieczeństwo na pasach i na placu zabaw,

     - ważne znaki,

     - segreguj śmieci,

     - zdrowa żywność – lubimy owoce i warzywa,

     - savoir-vivre przy stole,

     - dzień dobry, proszę, przepraszam, dziękuję,

     - higiena – mycie zębów i rąk,

     - ruch to zdrowie.


                                    Wydawnictwo Autorskie bzc. Seria Bezpieczny Świat

     WW

     ........................................................................................................................................................................

     Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

     Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Wielka radość jest w nas, że mogliśmy wszyscy się spotkać, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Pani Dyrektor przywitała wszystkich z uśmiechem i bardzo serdecznie. Uroczystość rozpoczęła niezwykle miłym akcentem, a mianowicie gratulacjami dla P. A. Kopczynskiego z okazji 40-lecia pracy zawodowej w oświacie.

     Pani Dyrektor, Grażyna Tymińska przekazała zebranym najważniejsze informacje dotyczące pracy szkoly w nowym roku. Nawiązała rowniez do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz porozumień sierpniowych. Wychowawczyni kl. 8, P. Elzbieta Murzyn z radością omówiła dobre wyniki egzaminow po szkole podstawowej naszych absolwentow.
     Nastepnie został odczytany przez P. Małgorzatę Bączek List z życzeniami od Pani Beaty Szczepankowskiej - Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele.
     Na koniec uroczystości, Ks. Zbigniew Pruszyński udzielił błogosławieństwa dobrej pracy i cierpliwosci na cały rok szkolny.
     Pani Dyrektor życzyła całej Społeczności Szkolnej zdrowia, cierpliwosci i dobrej energii.🙂