• Rok szkolny 2018/2019

    •     

     Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak......

     spędzili noc w szkole.  wraz ze swoimi wychowawczyniami Elżbietą Murzyn i Joanną Nikiel-Pogorzelską 7 czerwca 2019r.  uczniowie klas VI-VII Dnia (a właściwie i nocy)

         Obecność dzieci w szkole nie jest niczym zaskakującym, ale obecność dzieci w szkole w nocy jest zjawiskiem zaskakującym. Szkoła jako instytucja oraz budynek kojarzy się dzieciom z nauką oraz obowiązkiem. My jako nauczyciele i wychowawcy mamy za zadanie rozbudzać w dzieciach ciekawość, kreatywność oraz sprawiać tym samym radość. Chcemy także zachęcić do przychodzenia i przebywania w szkole z przyjemnością, bez poczucia przymusu. Pomysł  jaki się zrodził  była noc w szkole. Uczniowie  przybyli do szkoły o godzinie  18.00, zaopatrzeni w koce, materace  oraz poduszki. Przygotowali klasę do tego by można było w niej spać. Na boisku szkolnym odbył się mecz piłki nożnej, zabawy w kręgu. Uczniowie przygotowali ognisko na którym upiekliśmy kiełbaski. Wieczorem obejrzeliśmy film, pośpiewaliśmy piosenki. Fajną zabawą była gra w chowanego. Uczniowie mieli bardzo dużo siły i pomysłów do zabaw. Rozmowy uczniów trwały do ,,póóóźźźnnnyyych gggooodddzzziiinnn”.    Podczas „nocki w szkole” dzieci zobaczyły szkołę od innej, mniej oficjalnej strony. Atmosfera zabawy, akceptacji, życzliwości, która towarzyszyła tej imprezie na pewno pozwoliła uczniom polubić szkołę i odnaleźć tu swoje miejsce, a przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i piżamach pomogło traktować szkołę jak drugi dom. Okazało się, że niewielkim nakładem środków można sprawić dzieciom przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny, spędzić czas. klas.  Mamy nadzieję, że ta noc na długo zostanie w pamięci uczniów tych.

                                                                                                   Opracowanie: JNP

      


             „Bo to wszystko jest z miłości …pod takim hasłem odbył się 30 maja VII Festyn Rodziny w naszej szkole. Jest to połączenie trzech świat Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka.

                Jak co roku dla Kochanych Rodziców dzieciaki pod kierunkiem nauczycieli, w tym roku Pani Małgorzaty Bączek i Pani Magdaleny Szlagi, zaprezentowali humorystyczny montaż słowno – muzyczny o podziale ról i obowiązków w rodzinie. Nie zabrakło także pięknych, wzruszających piosenek w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Nie jednej mamie, a i niektórym tatusiom w oku zakręciła się łza. Rodzice zostali także obdarowani własnoręcznie wykonanymi upominkami i laurkami.

              Po części oficjalnej cała społeczność szkolna przeniosła się na boisko, gdzie Panie z Rady Rodziców przygotowały poczęstunek. Było ciasto domowego wypieku, grill oraz napoje.

           Wychowawcy klas zadbali o zabawę rodziców i dzieci, poprzez wspólny udział w grach tj. zbijak, dwa ognie, przeciąganie liny. Tradycyjnie odbył się mecz piłki nożnej o tytuł Mistrza Szkoły. Zwycięska drużyna otrzymała z rąk Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej złote medale, a przegrana drużyna srebrne.

                Pogoda i humory nam dopisywały, cóż więcej chcieć. Czekamy na następny festyn już za rok, a wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali tego dnia  serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                                                                                    Opracowanie: MS.

      _____________________________________________________________________________________

     Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

              Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

              16 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją Panią - Wiesławą Waśniewską  odwiedziły bibliotekę szkolną. W bibliotece przywitała dzieci P. Małgorzata Bączek - bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególne książeczkom dla dzieci.

               Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiadała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach, no i oczywiście o swojej pracy w bibliotece.

               Przedszkolaki zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy zachowywać się w bibliotece i jak dbać o książki. Wzbogaciły swoje słownictwo o nowe słowa m. in.: wypożyczalnia, czytelnia, encyklopedia, księgozbiór itd.

              Na zakończenie spotkania P. Małgorzata Bączek założyła przedszkolakom karty czytelnika i wypożyczyła pierwsze książeczki. Radości z tego powodu było bez końca. Starsze przedszkolaki, które potrafią czytać samodzielnie, czytają wypożyczane książeczki już samodzielnie, natomiast młodszym dzieciom czytają rodzice, starsze rodzeństwo czy dziadkowie.

     Znalezione obrazy dla zapytania biblioteka clipartOpracowanie: WW

     ....................................................................................................................................................................

     7 maja  w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Dzień Szalonych Fryzur- zainicjowany przez Samorząd Uczniowski.  Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły w niesamowitych i niepowtarzalnych fryzurach. Ich głowy zdobiły różnego rodzaju  kucyki, kitki, warkocze, itp. 

     Najbardziej zaskakującą fryzurę zaprezentowala Daria Więcek uczennica klasy IV.

     Dzień Szalonych Fryzur był dniem pełnym wrażeń i niesamowitych emocji. Zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.  


     W piątek 26 kwietnia  odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

         Uczniowie klas VI-VII  pod kierunkiem pani Joanny Nikiel – Pogorzelskiej i pana Adama Kopczyńskiego zaprezentowali program artystyczny, w którym młodzież przedstawiła - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim.

         Nasi aktorzy bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów i koleżanek o tym patriotycznym wydarzeniu.

         W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Dokument ten oznaczał przemianę ustroju Rzeczpospolitej, uznanego za przestarzały i niosący szkody dla narodu. W efekcie znosił liberum veto, wolną elekcję oraz prawo do konfederacji, a władza została podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ustanowienie Konstytucji 3 maja było ostatnią przed rozbiorami próbą ratowania Polski. 


     ,,TYDZIEŃ ZDROWIA, EKOLOGII, OSZCZĘDZANIA’’ w Pościeniu Wsi

        Pod takim hasłem upłynęły ostatnie kwietniowe dni w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi.

         Każdy dzień przynosił niespodzianki. Pierwszym punktem obchodów była inscenizacja z okazji Dnia Ziemi w wykonaniu uczniów klasy IV oraz VII. Uczniowie przybliżyli ideę obchodów Dnia Ziemi oraz przedstawili Ziemię, która jest zatruwana, śmiecona i przez co musi iść do lekarza. Lekarz z pomocą dzieci uzdrowił Ziemię oraz podał wskazówki, których muszą przestrzegać wszyscy ludzie. Dzieci wcieliły się w Ekoludków i posprzątały cały Świat.

     Tego dnia odbyło się  rozstrzygnięcie  II SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „UROKI MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY”.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klasy IV - VIII   Publicznej  Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi.  Przedmiotem było przedstawienie piękna w przyrodzie ożywionej i nieożywionej oraz  ukazanie uroku Gminy Chorzele z uwzględnieniem wiosek: Poścień, Pruskołęka i Raszujka poprzez fotografię. Celem konkursu  było promowanie  urokliwych  zakątków Gminy Chorzele, oraz popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu na łonie czystego środowiska.

      Na konkurs wpłynęło 50 fotografii wykonanych przez 9 uczniów. Komisja skrupulatnie  oceniała prace, które prezentowały  temat w sposób interesujący i przyciągający uwagę, charakteryzujące się oryginalnym ujęciem tematu i ciekawymi obserwacjami, oceniana była również: estetyka i efekt wizualny, przejrzystość, techniczna poprawność wykonania.

     Fotografie zostały opublikowane na wystawce szkolnej i są dostępne do obejrzenia dla zainteresowanych. Rodzice i uczniowie podziwiają i odszukują miejsca, z których zostały wykonane  zdjęcia.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco;

     I miejscaZuzanna Niksińska kl.VI, Emilia Szlaga klasa V, Zuzanna Olber kl.V

     II miejscaAleksandra Królicka kl. V, Magdalena Więcek kl. V, Zuzanna Kacprzyk kl. V, Katarzyna Kaczyńska kl. VI, Joanna Grabowska kl. IV

     III miejsca: Julia Danelska kl VII

     Uczniowie z rąk Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej  zostali nagrodzeni dyplomami oraz pięknymi książkami, które ufundował sponsor.

        Kolejne dni przebiegały w atmosferze SMAKU EKOLOGICZNEJ ŻYWNOŚCI oraz kolorowego i zdrowego odżywiania. Przygotowania do tych wyjątkowych dni rozpoczęły się  wcześniej. Każda klasa miała do dyspozycji dwa kolory: pomarańczowo- żółty lub  żółto –zielony albo zielono- czerwony. Dzieci zapoznawały się z wartościami odżywczymi warzyw , owoców oraz innych produktów pełnowartościowych. Dowiedziały się, że stanowią one cenne źródło witamin i soli mineralnych, a warzywa dodatkowo, ze względu na niską zawartość cukru, pozwalają zachować smukłą sylwetkę.  Dlaczego warto jeść owoce i warzywa tak często? Dlatego, że są niezastąpionym źródłem witamin i bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Sam niestety ich nie wytwarza (wyjątek - witamina D) ani nie potrafi magazynować. Większość owoców to wartościowe źródło witaminy C. Owoce o pomarańczowej i żółtej barwie (brzoskwinie, morele, ) są wyśmienitym źródłem beta-karotenu, który przekształca się w organizmie w witaminę A.

          Zgromadzone informacje dzieci wykorzystały w praktyce poprzez wykonanie  gazetki promującej zdrowe odżywianie oraz wykonanie owocowo – warzywnych stworków, naturalnych soków oraz zdrowych kanapeczek, koreczków i wiele wiele innych. Smaczne, zdrowe i kolorowe a zwłaszcza zdrowe posiłki wykonały i konsumowały dzieciaki.

     Podsumowaniem ,,TYGODNIA ZDROWIA, EKOLOGII I OSZCZĘDZANIA” było rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Ekologiczno – Przyrodniczego ,,SMAK EKOLOGICZNEJ ŻYWNOŚCI”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat produktu ekologicznego i rolnictwa ekologicznego. Najlepsi uczniowie z danej grupy wiekowej będą reprezentować naszą szkołę w Konkursie Wojewódzkim ,,Smak ekologicznej żywności” organizowanym w  Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

     Wyniki konkursy szkolnego przedstawiają się następująco:

     I miejsca i awans do etapu wojewódzkiego:

     I grupa wiekowa: Emilia Szlaga kl V, Katarzyna Kaczyńska kl VI

     II grupa wiekowa: Katarzyna Zawojek kl.VIII oraz (Patrycja Sędrowska kl. VII lub Patrycja Czaplicka VII – dogrywka 5 maja).

      Etap wojewódzki odbędzie się 5 czerwca. Trzymamy kciuki.

     II miejsca: Dawid Kaczyński, Julia Danelska, Aleksandra Królicka, Magdalena Więcek.

     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez sponsora, które wręczyła Pani Dyrektor Grażyna Tymińska.

     Uczniom zabrakło tygodnia na realizację wszystkich pomysłów. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie powtórzymy  akcję zdrowego i ekologicznego odżywiania.

     Nad prawidłowym przebiegiem ,, TYGODNIA ZDROWIA, EKOLOGII I OSZCZĘDZANIA”  oraz koordynatorem akcji była pani Teresa Niska  we współpracy z Panią Dyrektor i wychowawcami.

                                                                                        T. Niska

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

     DZIEŃ OTWARTY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      

     4 kwietnia w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie dla rodziców

     i dzieci, które chcą uczęszczać do oddziału przedszkolnego od września 2019 r.

     Tego dnia dzieci mogły pobawić się z grupą rówieśniczą, poznać budynek szkoły, pobawić sie na placu zabaw, natomiast rodzice uzyskali niezbędne informacje dotyczące organizacji oddziału przedszkolnego w nowym roku szkolnym 2019/20.

     Opracowanie: WW

     ........................................................................................................................................................................................

      

     PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     14.03.2019 r.  w naszej szkole odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA.  W pięknej inscenizacji  pierwszaki podziękowały bajkopisarzom za piękne  bajki, poetom  za wiersze , a pisarzom za wspaniałe książeczki. Dziewczęta z klasy piątej wcielając się w role książek przekazały nowym czytelnikom w jaki sposób należy dbać o  książki.  Następnie w obecności całej społeczności  szkolnej uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste przyrzeczenie. Pani dyrektor Grażyna Tymińska dokonała uroczystego pasowania  na czytelnika. Na zakończenie uroczystości nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki i wiele innych wspaniałych upominków . Po uroczystości  przygotowanej przez nauczyciela biblioteki P. Małgorzatę Bączek nowi czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książeczki . Zostali też dokładnie zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki.

          

     DZIEŃ KOBIET – JAK BYŁO? JAK JEST?

     Męska część społeczności szkolnej: chłopcy z klasy VII i VIII oraz artystki – śpiewaczki przygotowali piękny koncert.

     Samorząd Uczniowski przygotował niespodzianki dla każdej Kobiety i Kobietki tej szkoły:) 

     Troszkę historii … Jak obchodzony jest Dzień Kobiet na świecie?

     8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Wielu z nas może się wydawać, że to typowo polskie święto. Jednak jest to błędne myślenie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych ku czci ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Dwa lata później zwyczaj ten dotarł do Austrii i Danii, stamtąd do Niemiec i Szwajcarii, a następnie rozpowszechnił się w Europie oraz w krajach azjatyckich.

     Garść ciekawostek

     W większości krajów na świecie dzień ten obchodzi się podobnie. Mężczyźni wręczają znajomym paniom - matkom, żonom, córkom, partnerkom, koleżankom - bukiety kwiatów, słodkości czy drobne podarunki. Są jednak miejsca, gdzie celebruje się to święto nieco inaczej.

     We Włoszech Dzień Kobiet obchodzony jest bardzo hucznie. Towarzyszą temu liczne plakaty rozwieszane w miastach już dużo wcześniej. Ciekawostką jest, że panie otrzymują prezenty nie tylko od mężczyzn, ale także obdarowują siebie nawzajem, dając upominki, np. mamom, siostrom czy koleżankom. Okazują sobie w ten sposób szacunek.

     We Włoszech, podobnie jak w Rosji, bardzo popularne są gałązki akacji srebrzystej wręczane paniom z okazji ich święta.

     W Rosji, na Ukrainie i Białorusi dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Na Białorusi święto to ma dla pań również materialny wymiar, gdyż otrzymują w pracy premię.

     Chinki z okazji swojego święta pracują tylko pół dnia, a w sklepach mogą skorzystać z wielu specjalnych zniżek.

     Wietnamczycy celebrują to święto dwukrotnie – 8 marca i 20 października. Wśród wręczanych kwiatów królują w tym dniu głównie goździki.

     W Rumunii i Portugalii kobiety świętują we własnym gronie, organizując tzw. babskie wieczory, czyli przyjęcia, obiady lub kolacje, na które wstęp mają tylko i wyłącznie panie.

     Dodatkowo w Rumunii święto to jest równoważne z dniem matki, dlatego dzieci obdarowują też swoje matki i babcie.

     Mieszkanki Armenii mają nie tylko jeden dzień, ale Miesiąc Kobiet. Po upadku ZSRR zaprzestano celebrować Międzynarodowy Dzień Kobiet. W zamian ustanowiono święto Piękna i Macierzyństwa obchodzone 7 kwietnia. Z powodu zamieszania, które pojawiło się w związku z dwoma datami kobiecego święta, zdecydowano, aby czcić płeć piękną przez cały miesiąc - od 8 marca do 7 kwietnia.

     Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom

     składamy najserdeczniejsze życzenia

     zdrowia, pomyślności

     spełnienia marzeń oraz życzliwości.

     Niech radość i uśmiech

     towarzyszą Wam każdego dnia,

     a uczucie przyjaźni i miłości

     dają poczucie spełnienia i satysfakcji

     zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym.

      

     Życzy: społeczność szkolna

      

     Uroczystość przygotowali:

     pani Teresa Niska, pani Joanna Nikiel - Pogorzelska

      i pan Adam Kopczyński

                                                                                                                                        T.N.

     ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      

     LEKCJA OTWARTA - ZAJĘCIA SPORTOWE

     ,,Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem niekonwencjonalnych pomocy dydaktycznych – piankowe makarony i  piłeczki . Doskonalenie zdobytych umiejętności ruchowych: rzuty, skoczność, zręczność''- to temat zajęć otwartych z wychowania fizycznego ( SKS)  przeprowadzonych w dniu 28 lutego 2019r. przez P. Elżbietę Murzyn. W zajęciach wzieli udział uczniowie klas: I II, IV i VI, a obserwowali je znakomici goście : Pani Dyrektor Grażyna Tymińska i Rada Pedagogiczna naszej szkoły. Podczas zajęć wykorzystano nietypowe przybory - piankowe makarony, piłeczki, obręcze oraz ringo, piłki czy hula - hop. Uczniowie pokazali , że na zajęciach świetnie się bawią  a przy okazji  doskonalą  zwinność,  szybkość skoczność, rzuty,  zręczność , szybką reakcję na sygnały.  Po zajęciach wszyscy opuszczali salę gimnastyczną z uśmiechami na twarzach.
                                                   Bardzo serdecznie dziękuję UCZNIOM za intensywną pracę
                                                       a Wspaniałym  Gościom za poświecony czas i przybycie
                                                                                                                                                                                                                                                                                - E. Murzyn 
      

     ........................................................................................................................................................................................

     WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE!

                 Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez najmłodszych, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

                 W dniu 28.02.2019 r. - w Tłusty Czwartek - w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas I-II.

                 Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać królewny, rycerza, policjantów, Spider-Manów, kotki, tygrysa, pirata, wojownika, czarownicę, króla, Zorro ...nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

                 Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi wychowawczyniami: P. Dorotą Grabowską, P. Magdaleną Szlaga, P. Wiesławą Waśniewską w zabawach.

                 Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

                 Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porywała wszystkich do tańca. Dzieci brały udział w zabawach z chustą animacyjną oraz w różnych konkursach m.in.: tańczyły na gazetach, nadmuchiwały balony czy podrzucały piłeczkami.

                 Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.

                 Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości nie tylko najmłodszym.

     WW

     ........................................................................................................................................................................................

     ,,Czy świat, którego nie widzimy, istnieje?”

     Klasa V aktywnie uczestniczyła w realizacji projektu, którego celem było  poznanie  protestów jednokomórkowych i wielokomórkowych niewidocznych gołym okiem,  poznanie sposobu odżywiania, oddychania i rozmnażania się pantofelka , eugleny , okrzemków. Uczniowie wyhodowali protesty – pantofelki, które poddali skrupulatnej obserwacji pod mikroskopem. Różnorodność okrzemków wprawiła w zdumienie wszystkich uczestników projektu.  Uczniowie dowiedli, że euglena zmieniając się, w zależności od dostępu światła,  może być samożywna lub cudzożywna.

     Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że świat mikroskopijny jest fascynujący i wymaga uwagi i skupienia podczas prowadzenia obserwacji mikroskopowych.

     Opiekun projektu Teresa Niska

     ................................................................................................................................................................................................

     LEKCJA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 

             W piątek 22 lutego klasa II wraz z wychowawczynią udali się do biblioteki szkolnej, prowadzonej przez Panią Małgorzatę Bączek. Wizyta ta była związana z tematami zajęć klasy II, które dotyczyły książki, historii jej powstania. Uczniowie przeprowadzili krótki wywiad z nauczycielką biblioteki. Pytali o najstarszą książkę znajdującą się w księgozbiorze, czy znajdują się jakieś  audiobooki, na czym polega praca bibliotekarza, jak są ułożone książki, itp.  Zostały także przypomniane zasady korzystania z biblioteki. Uczniowie przekonali się, że biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, ale również ciekawe zajęcia w czytelni. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się kilkutomowe encyklopedie i słowniki. Większość uczniów pierwszy raz widziała takie pozycje książkowe, (gdyż wszelkie informacje są dostępne w internecie).  Doskonałą zabawą dla dzieci było wyszukiwanie słówek oraz czytanie ich znaczeń. Na zakończenie korzystając z rad Pani bibliotekarki,  każdy uczeń wypożyczył sobie książkę, do której oprócz czytania ma wykonać metryczkę z informacjami o książce.

              W podziękowaniu za interesujące zajęcia uczniowie, klasy II pod opieką Pani Magdaleny Szlagi podarowali Pani Małgorzacie Bączek, własnoręcznie wykonany plakat promujący czytelnictwo, który został umieszczony na gazetce „Echo biblioteki.”  

               Opracowała:MS

     ________________________________________________________________________________________

        

     14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Samorząd Uczniowski przygotował w tym dniu wiele atrakcji.

      

       Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych była  niewątpliwie poczta walentynkowa. W tygodniu poprzedzającym walentynki uczniowie, którzy chcieli  wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali  kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. W dzień walentynek specjalni listonosze roznosili miłosną korespondencję od klasy do klasy.W walentynki królować mógł  tylko jeden kolor - ognista czerwień. Tego dnia w szkole  panował specjalny dress code - wszyscy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ubrani byli  w kolor czerwonym. Dopuszczalny był  także róż i jego odcienie. Walentynkowy  kolor gościł  nie tylko na ubraniach uczniów; szkolne korytarze również były  udekorowane w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych. Na każdych drzwiach widniały serca. Podczas przerwy można było posłuchać muzyki, wypić gorącą czekoladę.  To był radosny dzień  na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni.                    

                                                                                                Opracowała: Joanna Nikiel-Pogorzelska


     BEZPIECZNIE SPĘDZAM FERIE ZIMOWE!!!

          22 stycznia uczniów z naszej szkoły odwiedził pan policjant Marcin Tański. Głównym celem spotkania było oczywiście  bezpieczeństwo podczas ferii zimowych, które niebawem sie zaczną. Pan policjant zapoznał uczniów i przedszkolaków z zasadami bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas ferii. Dodatkowym utrwaleniem zasad były filmy z przykładowymi sytuacjami podczas zabaw na śniegu.

     WW

     ............................................................................................................................................................................................................................... 

     "Powróćmy jak za dawnych lat..."
     Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka 

             Styczeń to jeden z zimowych, mroźnych miesięcy, ale są w nim takie dwa wyjątkowe dni kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, to święta naszych kochanych babć i dziadków.
     Zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną
     w kalendarz naszej szkoły. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
            W tym roku ta wspaniała uroczystość odbyła się 18 stycznia.


     Na początku Pani Dyrektor Grażyna Tymińska serdecznie przywitała Gości.
     W tym roku  również zaszczycili nas swoją obecnością Pani
     Barbara Żarnecka Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego  w Przasnyszu oraz Pan Andrzej Kowalewski Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Chorzelach.

           „Powróćmy jak za dawnych lat …” taki był temat przewodni pięknego, wesołego i wzruszającego zarazem przedstawienia w wykonaniu uczniów naszej szkoły,  przygotowanego pod kierunkiem Pani Doroty Grabowskiej, Pani Magdaleny Szlagi i Pani Wiesławy Waśniewskiej.

                W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Nasiartyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci przygotowały również dla ukochanych i wyczekiwanych Gości poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty, owoców oraz własnoręcznie przygotowane upominki.
     Na zakończenie programu artystycznego cała Społeczność Szkolna na stojąco wyśpiewała  tubalne "Sto lat".

     "Ach! Co to był za dzień ..." 

     Opracowanie: MS

      

      

     "Po raz kolejny na tej sali zebrały się dwa, a nawet trzy pokolenia naszych mieszkańców.

     Niech dzisiejszy dzień będzie sposobnością do podziękowania Wam drodzy goście , babcie
      i dziadkowie, za Wasz wkład w rozwój naszej społeczności.

     Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy gości niezwykłych, którzy do rozwoju szkoły
     i oświaty, do wychowania młodych ludzi i kształtowania ich charakterów, wkładają każdego dnia mocną cegiełkę.

     Witam serdecznie Panią Barbarę Żarnecką,
     Prezesa Zarządu Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego,
     Oddział w Przasnyszu.

     Bardzo nas cieszy obecność Pana Andrzeja Kowalewskiego,
     Sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach.

     Niezwykle gorąco witam bohaterów dzisiejszej uroczystości,
     Szanownych Państwa – wszystkie babcie i dziadków.

     Witam radę pedagogiczną i pracowników szkoły.

     Cieplutko witam wszystkich uczniów.

     Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i pamięta jak ważną rolę w naszym życiu pełnią dziadkowie.

     Obchodzony 21 stycznia dzień babci i dzień później dzień dziadka to tylko symboliczne święto
     w naszym kalendarzu. Tak naprawdę to każdego dnia w roku, dziadkowie myślą
     i troszczą się o swoje wnuki.
     To codziennie Wasze pociechy potrzebują od Was wsparcia.

     Babcia i dziadek to ukochane osoby, które najlepiej potrafią zrozumieć wnuki.

     Nigdy się nie gniewają , nawet gdy pociechy psocą.

     To Wy dajecie swoim wnuczętom smakołyki, potraficie cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w ich małych główkach.
     Poza tym  każda babcia i każdy dziadek rozpieszczają swoje wnuczęta.

     Dziadkowie są bardzo potrzebni nie tylko dlatego aby zajmować się swoimi wnukami , kiedy to rodzice nie maja czasu, pracują albo są zajęci swoimi sprawami.
     Dla kilkulatków dziadkowie to niewyczerpalne źródło i potężny zasób informacji o otaczającym nas świecie. Dziadkowie to swego rodzaju ostoja, na której zawsze można polegać.
     Czasami w naszym życiu zdarza się taki moment, kiedy przystajemy na chwilę i pytamy samych siebie o swoje korzenie.
     Aby uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania, zwracamy się do najstarszych członków naszej rodziny.
     Wówczas odkrywamy, że dziadkowie są skarbnicą wiedzy
     o przeszłość.

     Babcia i dziadek – to osoby bardzo potrzebne w życiu każdego młodego człowieka.
     Chociażby po to aby dzielić się swoją życiową mądrością, doświadczeniem.
     Aby wspierać swoje wnuki w dążeniu do zamierzonych celów, aby być dla nich drogowskazem.

     Chociaż na twarzach pojawił się znak czasu, głowę pokryły czasami siwe włosy a ręce bolą
     z przepracowania to jak patrzę na zebranych tutaj widzę energicznych, radosnych i co cenne doświadczonych ludzi, od których można się wiele dowiedzieć,
     czerpać z Waszej życiowej mądrości, której nigdzie indziej znaleźć się nie da.

     Z Waszych twarzy można łatwo wyczytać skąd w Was tyle radości i zapału.
     To dają Wam Wasze wnuki. Jesteście dumni z ich sukcesów, talentów
     i umiejętności. Dzieci wnoszą w nasze życie radość;
     w ich otoczeniu jest zawsze energia, beztroska i naturalność.
     One nikogo nie udają – są po prostu sobą,
     ich uśmiech jest zawsze szczery – i to jest właśnie piękne.

     Bycie babcią i dziadkiem to ważny etap w życiu dojrzałego człowieka.
     A Wasze doświadczenie życiowe i mądrość pomagają  rozwiązywać  problemy.

     Kochane babcie, drodzy dziadkowie życzę Wam dużo zdrowia, pomyślności
     i radości z obserwowania jak lato Waszego życia – czyli Wasze wnuki rosną, rozwijają się. Zachęcam wszystkich aby nie szczędzili swojego czasu
     na wychowywanie naszego młodego pokolenia.
     Niech Wasze doświadczenie i pogoda ducha pozytywnie
     wpływają na otaczających Was młodych ludzi.

     A Wam kochane dzieci życzę aby Wasi dziadkowie byli ważnymi osobami w Waszym życiu, aby na zawsze pozostały osobami, które się kocha tylko dlatego że są. Bo oni żyją dla Was – a Wy jesteście dla nich tym co mają najcenniejszego, takim skarbem o którym czytacie w bajkach".

                                                                   Grażyna Tymińska

                                                                  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
                                                                   w Pościeniu Wsi

     __________________________________________________          

         

     JASEŁKA: ,,TAM GDZIE BÓG -

     TAM WIARA, NADZIEJA , MIŁOŚĆ''

                           

      

                Wigilia to czas magiczny, pełem miłości, dobroci, życzliwości i wzajemnego pojednania. Tegoroczne spotkanie opłatkowe miało miejsce w naszej szkole dn. 19.12.2018 r. W sali wypełnionej zapachem choinki Pani Dyrektor Grażyna Tymińska przywitała zaproszonych gości: Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele panią Beatę Szczepankowską, księdza Dziekana Stanisława Dziękiewicza, Radnego Rady Miejskiej w Chorzelach pana Ryszarda Kosiorka, pana Marcina Tańskiego przedstawiciela Komisariatu Policji w Chorzelach, pana Tomasza Swietlickiego- przedstawiciela Nadleśnictwa Parciaki, pana Piotra Więcka przedstawiciela OSP w Pruskołęce, panią Jadwigę Sadłowską - sołtys Pościenia Wsi, przewodniczą Rady Rodziców panią Halinę Prusik, oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Na uroczystość zostali również zaproszeni najbliżsi uczniów – rodzice, dziadkowie i wujkowe.
        Obecni mieli okazję obejrzeć jasełka „Tam, gdzie Bóg - tam wiara, nadzieja, miłość” w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły z kl. VII-VIII, pod kierunkiem Pani Teresy Niskiej i Pani Elżbiety Murzyn.  Następnie wszyscy w skupieniu wysłuchali Ewangelii  i składali sobie  życzenia dzieląc się opłatkiem. Osłodą na koniec był przygotowany poczęstunek ciasto, owoce oraz kawa, herbata  dla gości oraz całej  społeczności szkolnej.

             Na szkolnym korytarzu było słychać serdeczne rozmowy, śmiech, a w tle cichutko grały kolędy.

     Boże Narodzenie, to najpiękniejsze Święta spośród wszystkich świąt, pełne dobrych uczuć, pachnące piernikiem i choinką oraz rozbrzmiewające kolędą.

                                                                                                     WESOŁYCH   ŚWIĄT!!

     Opracowanie : E.Murzyn

      

     ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      

      

     Mikołajki 2018 w Chorzelach

           W dniu 14 i 18 grudnia 2018 r.  z inicjatywy Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele - Pani Beaty Szczepankowskiej  oraz  Miejsko - Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Urzędzie Miasta i Gminy w Chorzelach zorganizowano MIKOŁAJKI 2018.

      

     W uroczystości wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły z klas V-VIII - 14 grudnia pod opieką Pani Elżbiety Murzyn oraz 18 grudnia 13 uczniów naszej szkoły z klas 0 - V pod opieką Pani Magdaleny Szlagi. 

     Program uroczystości zawierał bogatą ofertę atrakcji, m.in. :

     - spektakl ekologiczny ,,Złe decyzje'' (dla ucz. kl. V- VIII)

     -spektakl profilaktyczny  ,,Wyjście awaryjne'' (dla ucz. kl. V - VIII)

     - spektakl edukacyjny "Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja" ( dla ucz. kl. 0 - V)

     - animacje i zabawy dla dzieci

     -przekąski i obiad,

     - Mikołajkowy tort;

     -Prezenty.

     Dzieci spędziły czas w miłej i świątecznej atmosferze. Dziękujemy organizatorom za wspaniale zorganizowaną uroczystość i miłe przyjęcie .

                                                                 Zdjęcia w zakładce ,, Album fotograficzny

                                                                                                                                                                Opracowała: E. Murzyn

       


      6 grudnia   Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie szkolnego roku.  Tego dnia Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję ,, Ubieramy się na czerwono i zakładamy czapkę mikołajową”. Święty Mikołaj zawitał w szkolne progi około godziny 9.40 i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości i zabawki. Zanim jednak uczniowie otrzymali upominki, musieli zaśpiewać kolędę lub wykonać jakieś zadnie. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor.

     Opracowala: J. Nikiel-Pogorzelska


     30 listopada Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Joanny Nikiel-Pogorzelskiej przygotował dzień pełen wrażeń. W tym dniu na przerwie można było posłuchać muzyki i potańczyć. Na korytarzu szkolnym można było spędzić czas przy gorącej czekoladzie i słodkiej babeczce .  Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. ,,Wróżbitki” z klasy VII przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość. Wychowawcy wspólnie w klasach również zorganizowali dzień magii.    Wiele śmiechu i radości dostarczały uczniom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Zabawa była udana. Szkoda, że ten czas tak szybko minął…

     Opracowała: J.Nikiel-Pogorzelska

      


                                                        

       " SKARPETKOWE BAŁWANKI"

     29 XI 2018r. w ramach zajęć bibliotecznych odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez nauczyciela biblioteki p. Małgorzatę Bączek. Tematem warsztatów był „SKARPETKOWY BAŁWANEK”. Chętni uczniowie z klasy IV, V  zgromadzili potrzebne materiały w postaci: skarpetek, sznureczka, ryżu i kilku guzików. Z ogromnym zaangażowaniem i radością powstawały wspaniałe bałwanki w kolorowych czapeczkach i szalikach z błyszczącymi ozdobami.                                                                                    Radość z wykonanych prac była ogromna.

                                                                                                                                                                                      M.B.

     >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

     SPOTKANIE NA TEMAT UZALEŻNIENIA OD TELEFONÓW I INTERNETU

     28 XI 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące uzależnienia od telefonów i Internetu.

     Pierwsza część spotkania to zajęcia z uczniami klasy V, VI i VII.  W trakcie zajęć uczniowie  wzbogacili swoją wiedzę min. na temat objawów uzależnienia od telefonów i Internetu.  Dyskutowali również o korzyściach i zagrożeniach płynących z Internetu. Były to bardzo merytoryczne i ciekawe zajęcia.

     Druga część to spotkanie z rodzicami i ich pedagogizacja na temat FONOHOLIZMU.

     Rodzice dowiedzieli się min. że granica między zwykłym, a nałogowym korzystaniem z telefonu jest bardzo płynna, i z pewnością warto być wyczulonym wobec następujących objawów:

     • dziecko zawsze ma przy sobie telefon i niemal bez przerwy z niego korzysta;
     • błahe lub nonsensowne powody, którymi uzasadnia nieustającą konieczność obsługiwania telefonu;
     • przeglądanie sieci, korzystanie z komunikatorów czy serwisów społecznościowych staje się ważniejsze i bardziej interesujące, niż wszystko to, co się dzieje tu i teraz w realnej rzeczywistości;
     • próby odebrania telefonu wywołują u nastolatka poirytowanie, a nawet agresję;
     • wysokie rachunki związane z użytkowaniem telefonu;
     • nieustanna pogoń za coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi modelami smartphonów;
     • pobudzenie, problemy z koncentracją, huśtawka nastrojów, zaburzenia snu;
     • problemy w relacjach rodzinnych, narastające konflikty, brak możliwości porozumienia się z nastolatkiem;
     • korzystanie z telefonu w celach takich celach jak granie, bicie osiągniętych rekordów.                        

      

                                                                                                                                                               M.B.

     >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

      

      W dniu 22 listopada 2018 roku odbyła się lekcja otwarta z chemii w klasie VIII ,,Reakcje metali z kwasami”  w ramach projektu edukacyjnego ,,CHEMIA W KUCHNI I NIE TYLKO…”. Na lekcję przybyli: Pani dyrektor, nauczyciele i rodzice.

     Uczniowie wspólnie z prowadzącą zajęcia Panią Teresą Niską wykonywali sole kwasów tlenowych i beztlenowych. Bulgoczący magnez w kwasie siarkowym czy skaczący i trzeszczący sód wprowadził w świat magii, która jest tak blisko nas. Uczniowie i zaproszeni goście dowiedzieli się, że powstały chlorek magnezu jest świetny na skurcze, bóle mięśni i stawów, a  siarczan cynku jest ważny w metabolizmie komórkowym, stabilizuje błony komórkowe oraz działa ściągająco i przeciwtrądzikowo. Uczniowie stwierdzili, że jedna łyżeczka soli spożyta w ciągu doby odgrywa kluczowa rolę w procesach fizjologicznych od gospodarki wodnej, przez utrzymanie stałego ciśnienia krwi, po działanie układu nerwowego. Statystyczny Polak zjada 4 łyżeczki soli: chlorku sodu co niekorzystnie wpływa na ciśnienie krwi, czyli jest sprawcą nadciśnienia tętniczego.

     Węglan wapnia to sól, którą uczniowie wykorzystali na następną lekcję, zajęcia z wychowawcą, na której wspólnie z rodzicami piekli pyszne pączusie.  

         Prowadząca zajęcia Pani Teresa Niska podziękowała wszystkim obecnym za udział w lekcji otwartej a uczniom życzyła powodzenia w odkrywaniu tajników chemii.

        Uczniowie mają mnóstwo pomysłów na kolejny projekt edukacyjny.

                                                                                                                               T. Niska

     ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      

               25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
               Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
               23 listopada  Dzień Pluszow ego Misia był obchodzony także i w naszej szkole.Tego dnia najmłodsze dzieci i ich wychowawcy przyniosły do szkoły swoje misie.
               W tym roku uroczystość zaczęła się od zajęć przeprowadzonych przez miłych Gości – Pań z Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu. Naszą szkołę odwiedziły: P. Luiza Dawidziuk i P. Aneta Dobrzyńska, które
     przeprowadziły warsztaty edukacyjne dla uczniów młodszych i starszych.    

                Dzieci przedszkolne razem z uczniami klas I i II podczas warsztatów wysłuchały opowiastki o Misiu, po czym opowiadały  o swoich pluszakach. Następnie samodzielnie przygotowały prace plastyczne - papierowe misie w kolorowych sweterkach.

                  Po przeprowadzonych zajęciach „malusińscy” malowali papierowe misie w kolorowych sweterkach, po czym wyklejali inne misie włóczką w celu zrobienia miękkiego futerka. Dzieci także nauczły się piosenki „Pluszowy miś” i tańczyły „misiowy taniec”.

                Dzień Pluszowego Misia był dniem pełnym uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Najwięcej radości sprawił dzieciom oraz nauczycielom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom i możliwość zabawy oraz nauki z pluszakiem.

                 Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach na długi czas.

     WW

     Natomiast uczniowie klas IV-VII  w trakcie swoich zajęć dowiedzieli się o znaczeniu słów używanych w dawnej Polsce i porównywali je ze słowami współczesnymi. Wyciągali tajemnicze przedmioty „z lamusa”, które były inspiracją do dalszej dyskusji. Poznali min. znaczenie słowa: lamus, sążeń, piędź, łokieć oraz wielu innych. Z ogromnym  zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach mogąc sprawdzić ile wynosi ich osobisty sążeń oraz zmierzyć piędź, łokieć czy stopę.  Przypomnieli sobie również postać króla  Władysława Łokietka i lata w których żył. Dowiedzieli się jak panie zdobiły twarze w dawnej Polsce i jakie znaczenie miała „muszka” na twarzy . Bardzo ciekawe okazały się staropolskie słowa : czczyca czyli nuda oraz czcienie czyli czytanie.  Wspólnie utwierdziliśmy się w przekonaniu ,że  „ NA CZCZYCĘ NAJLESZE JEST CZCIENIE” czyli „NA NUDĘ NAJLEPSZE JEST CZYTANIE”.                                                                               

     Były to bardzo ciekawe zajęcia z których uczniowie wynieśli wiele wiadomości i z pewnością będą je długo wspominać. Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i poprowadzenie tych wspaniałych zajęć Paniom z Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu Anecie Dobrzyńskiej i Luizie Dawidziuk.

          Dzień Pluszowego Misia zorganizowały - P. Małgorzata Bączek i P. Wiesława Waśniewska.                                                                                                                                                                          MB

     ........................................................................................................................................................................................

     WIECZÓR FILMOWY 

       Nasza szkoła to nie tylko lekcje, klasówki i oceny - to także miejsce, w którym staramy się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom uczniów, proponując im szereg dodatkowych zajęć  i atrakcji, dzięki którym mogą rozwijać swoje pasje, ale też spędzać czas w dobrym towarzystwie, robiąc coś przyjemnego. Z tego właśnie powodu 9  listopada Samorząd Uczniowski  zorganizował wieczór filmowy dla uczniów klas IV-VIII. Integracyjny wieczór  przyciągnął wielu uczniów, którzy świetnie się bawili i przez chwilę mogli w szkole poczuć się ,,prawie’’ jak w prawdziwym kinie, bo był popcorn i inne smakołyki.  By w  pełni poczuć magię multikina rozstawiono krzesła, położono materace i zasłonięto okna.  Kto nie był, niech żałuje!

     Opracowała-J.Nikiel-Pogorzelska


     100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

        9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy Hymn Polski. Uczniowie w  skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczy przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu. Całej uroczystości podniosłości dodał przepiękny śpiew uczennic z klasy VII.  Pani Dyrektor zwróciła uwagę na to, w jaki sposób dziś możemy cieszyć się wolnością i czuć się Patriotami. Podziękowała również wszystkim  uczniom za wzorowe uczczenie szkolnej uroczystości Święta Niepodległości poprzez odpowiedni, galowy strój i biało-czerwone kotyliony przypięte do swoich piersi.

     Opracowała-J.Nikiel-Pogorzelska


     JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM !

     7 listopada w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte z udziałem Pani Dyrektor Grażyny Tymińskiej, nauczycieli i rodziców przedszkolaków . Zajęcia prowadziła P. Wiesława Waśniewska, a głównym ich celem było uświadomienie najmłodszym, że są Polakami  i że Polska powinna  być  dla nich najważniejsza – OJCZYZNA,  o której niepodległość walczyli nasi przodkowie.

              Przedszkolaki poznały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?”. Zostali zapoznani z polskimi symbolami narodowymi: godłem, flagą i hymnem, który bardzo głośno zaśpiewali. Prześledziły mapę Polski dowiadując się jak nazywa nasza stolica, jak nazywa się największa rzeka w Polsce czy nasze morze. Dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami uczyły się piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a uwieńczeniem zajęć było wspólne z rodzicami wykonywanie flag Polski.

     Opracowanie: W. Waśniewska

     ........................................................................................................................................................................................

     Dzień Postaci z Bajek.

     Październik to   MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC  BIBLIOTEK SZKOLNYCH .  W ramach jego obchodów 25 X 2018r.nauczyciel bibliotekarz P. M. Bączek zorganizowała „BAJKOWĄ PARADĘ” . Chętni uczniowie przebrali się za postacie z różnych bajek . Po szkolnych korytarzach paradowali : królowie, królewny , tygryski była również Elza, Śnieżka czy Mimi, a także Czerwony Kapturek, Kopciuszek , Spiderman  i wiele innych.  Na wspólnym spotkaniu  na sali gimnastycznej każde dziecko opowiedziało  jaką jest  postacią i otrzymało słodki  upominek. Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia . Były wspólne tańce i zabawy.   Po krótkiej przerwie dzieci z OP oraz klasy I i II udały się na SPOTKANIE Z BAŚNIĄ, BAJKĄ, BAJECZKĄ, na którym P. Dyrektor G. Tymińska czytała bajki kontynuując akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.                                                                                                                      Był to wspaniały bajkowy dzień.

                                                         Opracowanie : M. Bączek

     Poznajemy tajniki fotografowania.

     16.10.2018r w klasie VII odbyła się fantastyczna  lekcja plastyki z udziałem Pani fotograf Niny Dudy. Głównym jej celem było poznanie tajników fotografowania . Pni Nina przyniosła na lekcję profesjonalny sprzęt . W ciekawy i interesujący sposób wyjaśniła uczniom jak należy prawidłowo  wykonywać  zdjęcia. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy przekazu Pni fotograf. Podsumowaniem zdobytych wiadomości  było robienie zdjęć przez wszystkich uczniów,  a następnie  wspólne ich omawianie.  Jako ciekawostkę Pani Nina zorganizowała i pokazała siódmoklasistom  aparaty fotograficzce  w których do robienia zdjęć używano kliszy.  Była to „super” lekcja jak stwierdzili uczniowie.

     Serdecznie dziękujemy Pani Ninie za przekazanie nam tajników fotografowania .

                                                                                Opracowanie: M. Bączek

      

     16 października 2018r.  uczniowie klasy VII i VIIII wraz z opiekunami: P. Elżbietą Murzyn i P. Adamem Kopczyńskim oraz panią Dyrektor Grażyną Tymińską ,  jak co roku od wielu już lat, porządkowali cmentarz w Pruskołęce. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali przy porządkowaniu terenu : zgrabiali i usuwali liście, chwasty, stare znicze oraz ozdabiali groby kwiatami. W pracach dzielnie pomagali mieszkańcy Pruskołęki, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

     Fotorelacja z prac porządkowych znajduje się w zakładce :,, Album fotograficzny''.

                                   Opracowanie : Elżbieta Murzyn

       -----------------------------------------------------------------------------------                                           

     ŚLUBUJEMY, ŻE NIE ZAWIEDZIEMY

      

     11 października 2018 r. od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Publicznej Szkole Podstawowej w Pościeniu Wsi. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna kwiatowa dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

     Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani Dyrektor Grażyna Tymińska powitała gorąco rodziców, nauczycieli, zaproszonych gości, a szczególnie serdecznie uczniów klasy I , którym "oddała głos". Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Grabowskiej zaprezentowały swoje umiejętności. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Wykazali się znajomością  ,, Katechizmu polskiego dziecka” W. Bełzy , pięknie zaśpiewali piosenki, wyrecytowali wiersze, przyjaźń,  koleżeństwo i grzeczność  w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

     Następnie w  niezwykle podniosłej atmosferze, przed flagą Polski pierwszacy ślubowali ,,Być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia…" - mówiła Pani Dyrektor, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

     Następnie Przewodnicząca Rady Rodziców  wręczyła pierwszakom upominki. Również pierwszaki pamiętały o swoich  rodzicach i w podziękowaniu za trud wychowania wręczyły rodzicom złote medale.

     Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie przez uczniów  klasy I słodkich upominków kwiatowych Pani Dyrektor i Wychowawczyni.

     Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klasy I.
     Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci
     .

     Opracowała: Dorota Grabowska


     11 października  odbyły  się  obchody  Dnia Edukacji Narodowej  potocznie  zwane  Dniem Nauczyciela.   W tak szczególnym dniu w naszej szkole Pani Dyrektor przekazała swoją władze w  ręce uczniom. Według wcześniej ustalonego planu wcielili się oni w rolę nauczycieli. Następnie odbyła się uroczystość , którą przygotowali  uczniowie  z  Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem  pani Joanny Nikiel-Pogorzelskiej. Tego dnia odbyła się Nauczycielska Gala Oskarów. Dzieci postanowiły uhonorować swoich nauczycieli Oskarami.

         Oskary zostały przyznane w różnych  kategoriach:

     Mikrofon Roku

     Szwajcarski zegarek

     Złote myśli

     Debiut roku

     Złota Katarynka

     Gorący Uśmiech

     Poranne wstawanie

     Przemieszczanie się w czasie

     Najważniejszego Oskara, „Za całokształt”, przyznano Pani Dyrektor Grażynie Tymińskiej .

         Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty. Pani Dyrektor Grażyna Tymińska wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom , pracownikom obsługi i administracji .

        Miło spędzony czas minął niezwykle szybko, a nam pozostaje z niecierpliwością czekać co Samorząd wymyśli w przyszłym roku. Można powiedzieć, że tegoroczny Dzień Nauczyciela na długo zostanie w pamięci pedagogów i uczniów naszej szkoły. 

      Opracowała: Joanna Nikiel-Pogorzelska      

     Dzień Chłopaka w naszej szkole

         W naszej szkole 28 września obchodzono Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski w tym dniu zorganizował ,,Kiermasz ciasta”, a na przerwach można było posłuchać muzyki. Po południu odbyła się dyskoteka oraz wybory na ,,Super chłopaka”. Tytuł ten otrzymał Szymon Funk , który zdobył największą liczbę głosów.   Oprócz tego na lekcji wychowawczej w każdej klasie dziewczęta  przygotowały prezenty oraz słodki poczęstunek .  Wszyscy chłopcy  bardzo się cieszyli , co okazywali na przerwach szkolnych.

        Przybliżmy sobie historię tego święta; Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.
     Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".

     Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
     Uśmiechu na twarzy
     a w sercu radości,
     spełnienia marzeń
     i szczęścia w miłości -
     wszystkiego najlepszego
     z okazji Dnia Chłopaka :) .

     Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem serdecznie dziękuje rodzicom za przygotowanie ciast na kiermasz !

      

       Opracowała-J.Nikiel-Pogorzelska


     „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”       

             Publiczna Szkoła Podstawowa w Pościeniu Wsi kolejny raz włączyła się aktywnie w ogólnopolską akcję „Sprzątnie Świata – Polska 2018”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Akcja segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”. Finał akcji przypadał w dniach 21-23 września.

     W piątek 21 września cała szkoła z zapałem i wielkim zaangażowaniem ruszyła do pracy. Uczniowie pod opieką wychowawców, podzieleni na grupy, wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci rozpoczęli wielkie sprzątanie, ucząc się segregacji odpadów.  W szybkim czasie na terenie szkoły oraz najbliższej okolicy nie było już żadnych śmieci.

          Jak co roku na zakończenie „wielkiego sprzątania”  dla uczniów było przygotowane ognisko z pieczonymi ziemniakami.

             Do poprawy czystości naszego otoczenia może przyczynić się każdy z nas.  W tym roku rozszerzyliśmy zakres działań naszej szkoły. W celu promowania i zachęcenia wszystkich mieszkańców naszej okolicy do sumiennego i świadomego segregowania odpadów, Pani Dyrektor Grażyna Tymińska zaprosiła rodziny naszych uczniów rodziców, babcie i dziadków do wspólnego kosztowania ziemniaków z ogniska oraz wysłuchania mini koncertu w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście Pani Beata Szczepankowska Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele oraz ks. Robert Wołosik.

            Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

      

     Opracowanie: Szlaga M.

     _________________________________________________________________________________________________

      

     14.09.2018 r.

      

      

      

     Tak, to już! Nowy Samorząd Szkolny został wybrany!yes

      
     W jego skład weszli nastepujący uczniowie:

     Przewodniczący - Funk Szymon

     Zastępca przewodniczącego- Sędrowska Patrycja

     Skarbnik- Grabowska Julita

     Sekretarz- Więcek Magdalenna

     Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej pracy, wiele sił i wytrwałości, a także pomysłowości.

     Niech czyny, a nie tylko słowa świadczą o Was.

      

     Opiekun Samorządu- J. Nikiel-Pogorzelska

      

      

      

      


      

     12.09.2018r.   Kampania do Samorządu Uczniowskiego

     Tradycją naszej szkoły jest przeprowadzenie we wrześniu  wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Jednak zanim odbędą się wybory uczniowie musieli  przeprowadzić kampanię wyborczą. Uczniowie aby mogli zgłosić  swoją kandydatury musieli uzyskać pisemne poparcie 10 kolegów i koleżanek ze szkoły. Najtrudniejszym zadaniem, przed którym stanęli uczestnicy kampanii była prezentacja programów wyborczych na apelu szkolnym, ale pomimo tremy wszyscy poradzili sobie z nią wspaniale. Głosowanie na kandydatów do Samorządu Uczniowskiego odbędzie się 14 września 2018r.

                                                                                                                                  Życzymy powodzenia !!!smiley

     Opracowała: Joanna N-P


     Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

          03 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. W tym roku w murach naszej szkoły znaleźli się również uczniowie klasy ósmej. Inauguracji dokonała Pani Dyrektor Grażyna Tymińska, ogłaszając koniec wakacji i życząc wszystkim uczniom sukcesów w nauce. Na uroczystość przybyła do naszej szkoły Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Pani Beata Szczepankowska, która skierowała do całej społeczności szkolnej wiele serdecznych słów na ten nowy rok szkolny.

     Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

     Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w  szkole.