- Wycieczki rok szkolny 2024/2025
- Wycieczki - rok szkolny 2023/2024
- Wycieczki - rok szkolny 2022/2023
- Wycieczki- rok szkolny 2021/2022
- WYCIECZKI ROK SZKOLNY 2019/2020
- Wycieczki rok szkolny 2018/2019
- Wycieczki rok szkolny - 2017/2018
- Wycieczki - rok szkolny 2016/2017
- Wycieczki - rok szkolny 2015/2016
- Wycieczki rok szkolny 2014/2015
- Wycieczki - rok szkolny 2013/2014
- Wycieczki - rok szkolny 2012/2013
- Wycieczki - rok szkolny 2011/2012
Wycieczki rok szkolny 2018/2019
AUTOKAROWA WYCIECZKA DO OSTROŁĘKI
We wtorek 11 czerwca najmłodsze dzieci z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Ostrołęki.
Najpierw odwiedziły Multimedialne Centrum „Natura”, w którym podczas zajęć prozdrowotnych poznały przygody warzyw z Warzywolandii, którym zły czarodziej ukradł niektóre witaminy. Dzieci wcielały się w role warzyw i detektywów, aby wspólnie odnaleźć skradzione witaminy i dowiedzieć się , jaka rolę odgrywają w naszym organizmie.
W Multimedialnym Centrum „Natura” uczniowie w niezwykłych warunkach obejrzeli także film przyrodniczy o rzece Narwi, czując się podczas jego oglądania, jakby byli na dnie rzeki, a następnie samodzielnie wykonywali swoje akwaria.
Dzieci miały także możliwość pobawić się na placu zabaw, ale nie takim normalnym, tylko na placu zabaw na każdym kroku rozszerzającym ich wiedzę o naturze.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer w Galerii Bursztynowej zakończony jedzeniem przepysznych zimnych lodów i zabawy w sali zabaw „Figlarium” połączone z warsztatami kulinarnymi. Uczniowie samodzielnie wykonywali zdrowe kanapki, które oczywiście później mogli zjeść.
W sali zabaw było wesoło, kolorowo, zabawnie i figlarnie.
Po tak wyczerpująco spędzonym dniu dzieciaki zjadły obiad w McDonalds i wróciły do domu.
Wycieczkę zorganizowała P. Wiesława Waśniewska. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały także: P. Dorota Grabowska i P. Magdalena Szlaga.
Na długo pozostanie ona w pamięci uczestnikom.
Opracowanie: WW
........................................................................................................................................................................................
Piękny nasz Poścień cały!
7 czerwca przedszkolaki i uczniowie klasy II wraz z wychowawczyniami: P. Magdaleną Szlaga i P. Wiesławą Waśniewską wybrały się na pieszą wędrówkę po najbliższej okolicy. Dzieci podziwiały przepiękne leśne krajobrazy na terenie Pościenia Wsi, słuchały szumu drzew, śpiewu ptaków.
Były to wspaniałe zajęcia w terenie – przyjemne, wśród letniego powiewu wiatru.
Dzieci uświadomiły sobie, iż mieszkają w pięknej miejscowości oraz na uroczych terenach przyrodniczych.
Opracowanie: WW
........................................................................................................................................................................................
Autokarowa wycieczka do Warszawy.
05.06.2019r. uczniowie z kasy I, IV, V i VI uczestniczyli w autokarowej wycieczce do Warszawy. Już o godz. 6.15 ruszyliśmy w drogę. Jako pierwszy zwiedziliśmy PGE NARODOWY. Pan przewodnik oprowadził nas m.in. po pomieszczeniach strefy zawodniczej wykorzystywanych podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ogromne wrażenie zrobiły na nas trybuny .
Kolejny punkt wycieczki to Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Zobaczyliśmy m.in. słonie afrykańskie , żyrafy, hipopotama, lwicę . Odwiedziliśmy małpiarnię, salę bezkręgowców i akwarium. Nie obyło się oczywiści bez pysznych lodów.
Po dłuuuugim spacerze w ZOO przyszedł czas na Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Po przejściu na TERMINAL zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy lotniska i mogliśmy obserwować pracę poszczególnych służb. Wreszcie nadszedł czas na lekcję w-f w Świecie trampolin „HANGAR 646”. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowane instruktorki były WSPANIAŁE.
Na zakończenie wizyta w McDonald’s. Słońce mocno grzało , humory dopisywały. Wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci. Organizatorem była p. Małgorzata Bączek we współpracy z p. Dyrektor Grażyną Tymińską oraz p. Elżbietą Murzyn. Opiekę nad uczniami sprawowały panie M. Bączek i E. Murzyn.
WYCIECZKA DO WARSZAWY NA KONKURS WOJEWÓDZKI
,,SMAKA EKOLOGICZNEJ ŻYWNOŚCI"
-
W dniu 5 czerwca 2019 roku Katarzyna Zawojek, Patrycja Czaplicka, Katarzyna Kaczyńska, Emilia Szlaga wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie XVI edycji ,,SMAK EKOLOGICZNEJ ŻYWOŚCI” z zakresu rolnictwa ekologicznego i produktu ekologicznego w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
W oczekiwaniu na wyniki odbyło się zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem, Park Miniatur Krakowskie Przedmieście, Starówka oraz wiele, wiele innych atrakcji.
Przejazd II linią Metra to kolejna niespodzianka, którą nam zafundowano.
Zdrowy i z mnóstwem witamin obiad był bardzo pyszny!!!
Wyjazd do Warszawy i opiekę nad uczennicami sprawowała p. Teresa Niska
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
POJECHALIŚMY DO ZAKOPANEGO SPRAWDZIĆ, CZY JUŻ SIĘ ODKOPAŁO?
W majowe dni udaliśmy się wraz z klasami VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi oraz Paniami: Teresą Niską i Joanną Nikiel – Pogorzelską na południe Polski.
Pierwszego dnia poznaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Przeszliśmy Trasą Górniczą- edukacyjną. Każdy uczestnik otrzymał roboczy strój, kask, lampa, czyli ekwipunek górników. Przygoda rozpoczęła się najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym- Szybem Regis. Nad wyprawą czuwał przewodnik zwany przodowym. Uczniowie poznali kopalnię od podszewki, poruszali się po labiryntach komór i korytarzy z pomocą map i przodowego. Na zakończenie każdy uczestnik odbył ślubowanie i otrzymał certyfikat. Żywa lekcja geologii pozostanie w naszej pamięci. Następnie udaliśmy się do miejscowości położonej nieopodal Zakopanego do Małego Cichego do pensjonatu Willa Tatry. Obiadokolacja postawiła wszystkich na nogi i po chwilowym wytchnieniu odbyliśmy wieczorne spotkania w pokojach: nauka makijażu, wspólne zabawy i gry nie pozwoliły nam szybko zasnąć.
Kolejny dzień zaczął się dość szybko. O godzinie 10.00 wjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch. Widoki oraz alpejskie piętra górskie i klimat dały nam obraz wysokogórskiego krajobrazu. Jedną nogą byliśmy na Słowacji. Lepienie bałwana byłoby na miejscu ale my udaliśmy się na stację pogody na Kasprowym Wierchu, gdzie przewodnik wyczerpująco opowiadał o faunie, florze, ratownikach górskich oraz niebezpieczeństwach z jakimi mogą spotkać się turyści. Gorąca herbatka, kawa cappuccino postawiły nas na nogi. Po odpoczynku udaliśmy się z przewodnikiem do chaty góralskiej aby podpatrzeć sposób wykonania oscypków. Ogrom wrażeń dostarczyło nam Centrum Edukacji Przyrodniczej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Spacer edukacyjny po ośrodku zajął nam około godziny, podczas której nie znudziliśmy się. Pierwszym punktem wycieczki była największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszył komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami były tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania zajrzeliśmy także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.
Następnie pojechaliśmy obejrzeć Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Zakupiliśmy pamiątki dla naszych rodzin , ciupagi, domki pogody oraz prezenty z okazji Dnia Matki. Odwiedziliśmy piękny kościół Jaszczurówka. Dowiedzieliśmy się, że nazwa "Jaszczurówka" pochodzi od żyjących tu niegdyś salamander plamistych, nazywanych przez górali "jaszczurami".
Kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego projektował Stanisław Witkiewicz (1851-1915). Pisarz, malarz, historyk sztuki i działacz społeczny. Budowę kaplicy rozpoczęto w roku 1904, a ukończono dwa lata później. Przy realizacji projektu współpracowali: inż. Blacha i miejscowi górale, mistrzowie siekiery i dłuta.
Ołtarz główny przypomina swoją konstrukcją chatę góralską. Po obu stronach ołtarza są dwa kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza. Kaplica w Jaszczurówce to jeden z najpiękniejszych pomników sztuki i stylu zakopiańskiego w Polsce. Oczywiście odwiedziliśmy też piękne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach , wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Zobaczyliśmy, że stacje Drogi Krzyżowej 5 i 12 mają w swoich rzeźbach wizerunek Jana Pawła II. Po modlitwie udaliśmy się w drogę powrotna do pensjonatu. Po pysznej obiadokolacji poszliśmy do swoich pokoi i … oczywiście spotkania i rozmowy, śmiechu co nie miara. Wieczorem udaliśmy się na spacer po Małym Cichym, zobaczyliśmy wyciąg narciarski oraz udaliśmy się do pizzerii.Kolejny dzień był przeznaczony na miasto Kraka – Krakowa. Po spotkaniu z przewodnikiem wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta, na naszym szlaku pojawił się Trakt Królewski. Wizyta na Wawelu wprowadziła nas w świat historii i zadumy. Odwiedziliśmy Krypty Królewskie, Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Weszliśmy na wieżę, na której jest Dzwon Zygmunta, dotknęliśmy serce dzwonu i mamy nadzieję, że nasze życzenia spełnią się. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej oraz zobaczyliśmy Okno Papieskie w nowej odsłonie. Podziwialiśmy najstarsze budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Barbakan, Sukiennice oraz piękne konie zaprzęgnięte do dorożek. Zmęczeni ale z bagażem wrażeń i zdjęć wróciliśmy do szkoły. Nie odpowiedzieliśmy na pytanie ,,Czy Zakopane, już się odkopało?” :) Następnym razem sprawdzimy!
Była to nasza pożegnalna wycieczka- klasa VIII za kilka dni opuszcza mury szkoły. Wspólnie spędzone chwile będą naszym bezcennym wspomnieniem.
Kierownikiem i organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy VIII p. Teresa Niska, opiekunem i znakomitym kompanem w podróży była p. Joanna Nikiel – Pogorzelska- wychowawczyni klasy VII.
Opracowanie: T. Niska
DZIEŃ OTWARY W ZESPOLE SZKÓŁ POWIATOWYCH W CHORZELACH
W dniu 28 marca uczniowie klasy VIII wraz ze swoją wychowawczynią p. Teresą Niską pojechali do Chorzel na Dzień Otwarty oraz odebranie dyplomów i nagród za konkursy międzyszkolne z matematyki i chemii
O godzinie 10.00 powitał wszystkich przybyłych gości dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach Krzysztof Milewski. Następnie obejrzeliśmy film promujący szkołę oraz piękne przedstawienie w wykonaniu uczniów tejże szkoły ukazujące życie ucznia, maturzysty i studenta. Po akademii odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, nagród dla zwycięzców międzyszkolnych konkursów, nasi uczniowie zdobyli wysokie miejsca i odebrali nagrody:
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny:
I miejsce Bartosz Danelski, II miejsce Dawid Kaczyński i II miejsce Katarzyna Zawojek
Pan Adam Kopczyński odebrał podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu matematycznego.
Międzyszkolny Konkurs Chemiczny:
II miejsce Bartosz Danelski, III miejsce Katarzyna Zawojek
Pani Teresa Niska odebrała podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu chemicznego.
Pani dyrektor Grażyna Tymińska otrzymała podziękowanie za współpracę z ZSP w Chorzelach.
Po uroczystym rozdaniu nagród wszyscy mieliśmy okazję spróbować przepysznych wypieków wykonanych przez uczniów, ,,chorzelskich kucharzy”. Wykonanie i podanie smakołyków było jak w najlepszej restauracji.
Następnie zwiedzaliśmy budynek szkoły wraz klasopracowniami oraz internat ze stołówką i pokojami. Między czasie mogliśmy spotkać się z absolwentami szkoły w Pościeniu Wsi uczącymi się w ZSP w Chorzelach i porozmawiać o ich szkole.
Dzień pełen wrażeń pozostanie w naszej pamięci!
T.N.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
DZIEŃ PROFILAKTYKI – ,,WSPOMNIENIA NARKOMANKI”
W dniu 10 XII 2018 roku uczniowie klasy VII i VIII z wychowawcami panią Joanną Nikiel Pogorzelską oraz panią Teresą Niską pojechali do Chorzel na sceniczną adaptację książki Barbary Rosiek ,,Pamiętnik Narkomanki” z uwzględnieniem zagrożenia dopalaczami.
Spektakl, który przedstawił, bez owijania w bawełnę, życie narkomanki. Dziewczyny, która stoczyła się, z dobrej córki i uczennicy stając się człowiekiem (a może wrakiem człowieka...), która oddała wszystko za zastrzyk heroiny. Przedstawił ciężką walkę Baśki o życie. Na szczęście wygranej. Ukazał jednak wiele walk, które skończyły się mniej szczęśliwie. Pokazał również ludzi, którzy nie mieli już sił walczyć... Spektakl, jak i książka wciąga, daje do myślenia…
Po spektaklu uczestnicy wybrali się do Pizzerii TRIADA na posiłek oraz napoje i herbatkę.
T. N.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Z wizytą u Świętego Mikołaja
„Hu, hu ha, hu, hu ha nasza zima zła, ale zima z Mikołajem jest pachnącym ciepłym majem…”
Takimi słowami piosenki przywitały dzieci Mikołaja podczas wizyty w jego Grocie w Dzbeninie, gdzie pojechały w przeddzień Mikołajek.
Podczas wyjazdu do stadniny koni Mustang w Dzbeninie, która na czas ich wizyty zamieniła się w Grotę Mikołaja, na uczniów czekało dużo atrakcji: zagroda ze zwierzętami, które można było karmić marchewką i głaskać, przejazd po okolicy bryczkami zaprzężonymi w konie, oglądanie koni w stajni, pyszne kiełbaski z grilla czy robienie skrzatów skandynawskich w ramach warsztatów bożonarodzeniowych.
Jednak największą i najważniejszą atrakcją było oczywiście spotkanie z Mikołajem, na którego czekały dzieci cały długi rok.
Najpierw Mikołaj rozmawiał ze wszystkim uczniami, po czym indywidualnie z każdą osobą. Dzieci otrzymały słodkie prezenty od Mikołaja, ale również one obdarowały Mikołaja przywiezionymi listami, laurkami i drobnymi upominkami.
Każdy z uczestników wyjazdu został wpisany do „Mikołajowej księgi imion”, aby Mikołaj pamiętał o każdym dziecku w Święta Bożego Narodzenia.
Wyjazd zorganizowała P. Wiesława Waśniewska. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: P. Maria Królicka, P. Magdalena Szlaga, P. Dorota Grabowska.
Pobyt w Grocie Mikołaja upłynął w bardzo miłej atmosferze i przyniósł uczestnikom wyjazdu wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci „malusińskich”, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej wizyty Mikołaja.
WW
........................................................................................................................................................................................
ŚLADAMI KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH
-WYCIECZKA DO CIECHANOWA
15 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Ciechanów.
Pierwszym punktem wycieczki był Zamek Książąt Mazowieckich - zamek z XV wieku zbudowany za czasów Księcia Siemowita III. Sławny z tego, że w XVI wieku był rezydencją Bony Sforzy żony Zygmunta Starego. Zachowane i odrestaurowane mury i baszty dają obraz tego, jak zamki wyglądały w średniowieczu i początkach renesansu.
Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obejrzały część muzealną zamku oraz pokonały dziesiątki schodów przemierzając baszty od szczytów po lochy.
Uczniowie obejrzeli ekspozycję broni drzewcowej i palnej, m.in. tarcze rycerskie, miecze katowskie, kolczatki, zbroje z XIV i XV w. oraz „komnaty” władców. Wielką atrakcja było kroczenie po murze z baszty do baszty podziwiając panoramę Ciechanowa.
Po części historycznej przyszedł czas na zajęcia warsztatowe i zabawy w Fabryce Pomysłów. Dzieci, po wcześniejszym instruktażu pani prowadzącej zajęcia, samodzielnie wykonywały świece zapachowe, a następnie tańczyły, malowały olbrzymi obraz na równie olbrzymiej specjalnej ścianie oraz „nurkowały” w basenie z piłeczkami i pokonywały zabawkowe przeszkody na sali zabaw.
Podczas wycieczki nie obyło się bez wizyty w McDonalds.
Dzień 15 listopada na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i dzieci z klasy I i II.
Wycieczkę zorganizowała P. Wiesława Waśniewska, nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: P. Magdalena Szlaga i P. Dorota Grabowska.
Opracowanie: WW
........................................................................................................................................................................................
11 listopada odbyły się gminne obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Chorzelach.
Naszą szkołę reprezentowali Pani Dyrektor Grażyna Tymińska oraz delegacja: p. Teresa Niska, uczennice: Julia Danelska, Patrycja Sędrowska, Julita Grabowska.
Delegacja uczestniczyła we Mszy Świetej w intencji Ojczyzny oraz w uroczystym zamknięciu Kapsuły Czasu. Następnie odbyło się odsłonięcie pomnika upamiętniającego Poległych za Ojczyznę w latach 1919-1922, 1939-1945 i w latach powojennych, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Siedmiu Strzelców i Zołnierzy Brygady Syberyjskiej. Na Hali Sprtowej wysłuchano koncertu wokalno - instrumentalnego ,,Reduta" z Ciechanowa. Uwieńczeniem uroczystosci był słodki poczęstunek - Tort Niepodległościowy.
T.N.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
PODRÓŻ DO GWIAZD
W dniu 29 października uczniowie klasy IV, V i VI razem z Paniami: Teresą Niską i Małgorzatą Bączek podróżowali do gwiazd. Pierwszym punktem było Obserwatorium Astronomiczne oraz ciekawa lekcja z Panem Astronomem, który z pasją przekazał nam ciekawostki, oto niektóre z nich:
Obserwatorium mieści się w zewnętrznych murach dawnej wieży ciśnień. Gdy w roku 1899 oddawano w Olsztynie nowoczesny jak na tamte czasy wodociąg miejski, w tym miejscu umieszczono urządzenie pod nazwą wieża ciśnień.
W październiku, roku 1979, 6 lat po otwarciu Planetarium w tym miejscu rozpoczęło działalność Obserwatorium Astronomiczne, które spełnia rolę edukacyjną i popularyzatorską. Z dawnej wieży ciśnień pozostały jedynie zewnętrzne mury. Całe wnętrze to czasy współczesne. Kilka lat temu obiekt przeszedł generalną renowację, a niedawno udało się go uzupełnić o windę i kolorową iluminację zewnętrzną. Troska i dbałość o ten obiekt zaowocowała nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii obiektów zabytkowych, które zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie. Obecnie oprócz nowoczesnego wystroju wieża posiada także windę, co niewątpliwie ułatwia dostęp osobom niepełnosprawnym i starszym.
Astronomia dawna
Tak jak dziś w astronomii niezbędne jest mierzenie czasu, tak i na przestrzeni wieków było to nieodzowne zajęcie astronomów. W starożytności zupełnie nieźle radzono sobie z pomiarami odcinków czasu, gorzej było z wyznaczaniem pory doby. Wraz z rozwojem zegarów mierzenie czasu stawało się coraz dokładniejsze. Na wystawie w obserwatorium zobaczyć można zabytkowy i rzadki eksponat jakim jest zegar Shortta - najdokładniejszy zegar wahadłowy!
Meteoryty
Na II piętrze obserwatorium znajduje się kolekcja meteorytów, czyli popularnie mówiąc „kamieni z nieba”. Jednym z kosmicznych wydarzeń, które można obserwować nie posiadając teleskopu jest znane wielu zjawisko „spadającej gwiazdy”. Oczywiście to nie gwiazdy spadają, tylko cząstki materii kosmicznej z olbrzymią prędkością (dochodzącą do 72 km/s) wpadają do ziemskiej atmosfery wywołując zjawisko, które astronomowie nazywają meteorem. W wyniku olbrzymiego oporu powietrza, nagrzewają się do dużej temperatury i praktycznie w większości odparowują i tylko niewielkie ich pozostałości docierają na Ziemię. Ocenia się, że każdego dnia około 100 ton materii kosmicznej opada na powierzchnię Ziemi. Jeżeli wpadający do atmosfery kawałek jest dostatecznie duży to ma szansę „przeżyć” morderczą drogę przez atmosferę i dotrzeć do powierzchni Ziemi. Nazywany jest wtedy meteorytem. Ocenia się, że w ciągu roku dochodzi do 500 spadków, ale tylko 5-6 z nich jest odnajdywanych. Meteoryty są bardzo cennym znaleziskiem, gdyż są to próbki materii kosmicznej pochodzącej z innych czasów i różnych obszarów naszego Układu Słonecznego. Część z nich to reszki starej materii z jakiej tworzył się nasz Układ Słoneczny, część to pozostałości po dawnych planetach, planetkach i innych ciałach kosmicznych, które uległy kosmicznym katastrofom i których odłamki dotarły do powierzchni Ziemi.
Te z pozoru zwykłe skały dostarczają bezcennych informacji o Kosmosie. Głównym eksponatem wystawy „kamieni” z kosmosu jest grunt księżycowy przywieziony w 1969 roku przez załogę Apollo 11 - jedyny taki eksponat w Polsce!
Grunt księżycowy
Meteoryty z Polski (Sołtmany!)
Meteoryt z Czelabińska
M
Promieniowanie kosmiczne
Jedno z pięter obserwatorium poświęcone jest promieniowaniu kosmicznemu. Do Ziemi z Kosmosu dociera ciągły strumień najmniejszych składników materii, cząstek elementarnych, których prędkości często zbliżone są do prędkości światła, a to warunkuje ich ogromną energię. Cząstki promieniowania kosmicznego, bo tak je nazywamy, zderzają się z jądrami atomów stanowiących ziemską atmosferę. W wyniku tych zderzeń atomy w atmosferze ulegają rozbiciu na protony i neutrony oraz lżejsze cząstki. Z jednego zderzenia powstaje cała lawina cząstek wtórnych. Niektóre z nich są bardzo egzotyczne i większość zanika w górnych warstwach atmosfery, ale część dolatuje do powierzchni Ziemi. W detektorze, który umieszczono w obserwatorium można śledzić tory przelotów mionów, które na co dzień przenikają również i nas!
. Część detektora Conversiego (po lewej) i ślady mionów na całym urządzeniu.
Co ciekawe cząstki te nie powinny dolecieć do powierzchni Ziemi, gdyż ich czas życia jest tak krótki, że powinny rozpaść się po przebyciu zaledwie kilkuset metrów od miejsca w którym powstały. Jednakże ponad 100 lat temu wielki fizyk Albert Einstein przewidział, że jeżeli ciało porusza się bardzo szybko, a szybko oznacza że jego prędkość jest znaczącym ułamkiem prędkości światła, to czas w układzie poruszającym się z ciałem biegnie inaczej, wolniej w stosunku do innych. Ponieważ prędkość mionu jest tylko o jedną tysiączną mniejsza od prędkości światła, wskutek zjawiska dylatacji, jego czas życia wydłuża
Kopuła obserwacyjna
Kopuła wieńcząca szczyt obserwatorium ma 3 m średnicy i specjalną szczelinę, rozsuwaną podczas prowadzenia obserwacji. Centralną część tego pomieszczenia zajmują teleskopy. Teleskop z białym tubusem to refraktor, czyli teleskop o obiektywie soczewkowym. Granatowy tubus należy do teleskopu zwierciadlanego. Soczewka ma średnicę 15, a zwierciadło 25 cm. W części ogniskowej teleskopu można montować różnego rodzaju odbiorniki i analizatory światła gwiazd, bądź po prostu tzw. okulary do obserwacji. Specjalne kamery z sensorami CCD pozwalają wykonywać bardzo precyzyjne zdjęcia i pomiary jasności różnych obiektów astronomicznych. Refraktor w obserwatorium skonstruowany jest w systemie optycznym coude, co oznacza, że niezależnie gdzie „patrzy” teleskop, obserwator znajduje się w tym samym miejscu.
Taras widokowy
Taras widokowy obserwatorium znajduje się na wysokości 26 metrów nad poziomem gruntu. Z tego miejsca można podziwiać piękną panoramę Olsztyna. Stąd również prowadzimy wieczorne, publiczne pokazy nieba. Z wysokości tarasu widać, że naturalną granicą miasta jest las. Olsztyn jest tym miastem w Polsce, a niektórzy twierdzą że i w Europie, które w swoich granicach administracyjnych ma największą powierzchnię lasów. W granicach miasta położonych jest również 16 jezior. Fragment największego z nich, jeziora Krzywego można dostrzec w kierunku zachodnim. W tym tez kierunku widoczna jest najstarsza, położona w dolinie rzeki Łyny, część naszego miasta.
Kolejnym Punktem PODRÓŻY DO GWIAZD było Planetarium i seans ,,DWA SZKIEŁKA.
Bohaterowie filmu, dwójka nastolatków, uczestniczą w astronomicznym pokazie nieba. Poznają oni historię teleskopu – przyrządu optycznego, który ujawnia tajemnice Kosmosu. Zaczynamy od astronomii czasów Arystotelesa, aby następnie poprzez system heliocentryczny Kopernika i pierwsze teleskopowe odkrycia Galileusza, dotrzeć do współczesnych obrazów z teleskopu Hubble’a.
Posiłek w Stołówce Warmińskiej i KFC dodał energii i mogliśmy zakończyć dzień filmem w Kinie Helios.
Wycieczkę zorganizowała P. Teresa Niska, opiekę sprawowała P. Małgorzata Bączek.
T.N.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Wizyta przedszkolaków
w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruskołęce
19 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruskołęce. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały P. Dorota Grabowska, P. Magdalena Szlaga i P. Wiesława Waśniewska.
Po przybyciu na miejsce, dzieci serdecznie przywitali Druhowie Strażacy z Panem Prezesem Piotrem Więckiem na czele, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali małych podopiecznych ze swoją pracą – bardzo niebezpieczną i odpowiedzialną.
Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Przedszkolaki miały możliwość m. in.: przymierzenia prawdziwych hełmów i odzieży strażackiej, wysłuchania syreny alarmowej czy dokładnego obejrzenia samochodu strażackiego.
Przypieczętowaniem wyjścia do Pruskołęki było wspólne ze strażakami pieczenie kiełbasek na ognisku na tle wspaniałej scenerii tamtejszej okolicy.
Nie obyło się też bez deseru: słodkości i soków ufundowanych przez strażaków.
Dzięki wizycie w OSP w Pruskołęce, dzieci dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy.
Celem wycieczki bowiem było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru ich pracy, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci mogły również doskonalić, pogłębiać, zdobywać nową wiedzę o otaczającym nas świecie.
Na zakończenie wizyty uczniowie podziękowali i podarowali strażakom pamiątkowy dyplom oraz zaśpiewały piosenkę „Stokrotka”.
Podczas wycieczki do Pruskołęki przedszkolaki i uczniowie klas I-II wraz z wychowawcami zapalili także znicze i pomodlili się za zmarłych spoczywających na tamtejszym cmentarzu. Jest to już tradycja naszej szkoły – opieka nad cmentarzem w Pruskołęce.
Dzieci miały także możliwość przespacerowania się w Pruskołęce w ciepłym słońcu podziwiając wspaniałe jesienne widoki. Niezwykłą radość sprawiły im zabawy liśćmi, tworzenie jesiennych bukietów i oczywiście powrót autobusem do szkoły.
Wracając do szkoły z zachwytem opowiadały swoje przeżycia.
Opracowanie: WW
........................................................................................................................................................................................
OBCHODY DNIA DRZEWA -10 X 2018 r
W związku z obchodami DNIA DRZEWA udaliśmy się do gościnnego Nadleśnictwa Parciaki w Budziskach. Na uczniów klasy IV i V czekał Pan Dawid Prusaczyk referent ds. ochrony przyrody, ochrony lasu i edukacji leśnej, który w ciekawy i interesujący sposób przybliżył ciekawostki o lesie .
Pierwszym punktem była: Leśna ścieżka przyrodniczo - edukacyjna "Pod Sosnami"
Leśna ścieżka edukacyjna „Pod Sosnami" została utworzona w 2005 roku. Jej długość to 3 km, a czas przejścia około 2 godziny. Od początku, jej celem jest przedstawienie urokliwych fragmentów naszych lasów, eksponując ich piękno i majestat. Na tablicach przedstawiono treści opisujące budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych; znaczenie ekologiczne, produkcyjne i społeczne lasów; zagrożenia i ochronę lasów; ochronę przyrody; zadania leśników i leśnictwa. Ciekawe przystanki pozwalają bliżej poznać osobliwości przyrodnicze i wzbogacają wiedzę o lasach Puszczy Kurpiowskiej.
Następnie odbyły się zajęcia w sali edukacyjnej.
Sala edukacyjna jest położona w Budziskach, 200 m od siedziby nadleśnictwa sala edukacyjna jest obiektem mogącym jednorazowo gościć ok. 80 osób. Wyposażenie stanowi:
• Zestaw filmów o tematyce przedstawiającej gospodarkę leśną i ochronę przyrody oraz sprzęt multimedialny do ich odtwarzania;
• Pomoce dydaktyczne w formie tablic tematycznych, prezentacji graficznych, gablot z owadami i roślinami oraz dermoplasty zwierząt występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej;
• Eksponaty zebrane z terenu nadleśnictwa: narzędzia wykorzystywane w gospodarce leśnej, szczątki występujących tu kiedyś zwierząt, historyczne mapy i dokumenty, trofea łowieckie;Ostatnim punktem była: Zielona Klasa, która jest obiektem mogącym jednorazowo gościć ok. 100 osób. W jej skład wchodzą: wiata ze stołami i ławkami, miejsce na ognisko, pomoce dydaktyczne i tablice tematyczne.
Grillowane kiełbaski oraz wspólne biesiadowanie były uwieńczeniem miło spędzonych chwil.
Każdy aktywny uczestnik otrzymał nagrody, które ufundowało Nadleśnictwo Parciaki.
Składamy serdeczne podziękowanie Nadleśnictwu Parciaki w Budziskach za okazaną naszej szkole życzliwość i hojność.
Wycieczkę zorganizowała Pani Teresa Niska przy wsparciu Pana Adama Kopczyńskiego.
T.N.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
W dniu 2 października udaliśmy się do Olsztyna.
Zaplanowaliśmy atrakcje i dla ducha i dla ciała.
Pierwszym punktem były TRAMPOLINY – MNÓSTWO TRAMPOLIN:
- STREFA AKROBATYCZNO-SPORTOWA-7 JUMP STREET
12 trampolin oraz ścieżka akrobatyczna. 10 poziomych małych oraz 2 długie potrójne maty wraz z podestem startowym. Strefa zakończona dużym basenem z gąbkami, w którym można bezpiecznie lądować po wykonaniu akrobacji
- STREFA ZBIJAKA/SIATKÓWKI-7 JUMP STREET
24 trampoliny: 16 poziomych i 8 skośnych mat.
- STREFA KOSZYKÓWKI-7 JUMP STREET
10 poziomych, 2 długie potrójne maty do wykonywania ewolucji. 4 skośne maty. W strefie znajduje się podest oraz 4 kosze zawieszone na różnych wysokościach nad skośnymi trampolinami. W tej strefie można ćwiczyć rzuty
- STREFA NBA-7 JUMP STREET
18 pionowych trampolin oraz jedna podwójna mata. 4 kosze do koszykówki zawieszone na różnych wysokościach do ćwiczenia wsadów. Strefa doskonale sprawdza się do zajęć fitness.
Następnie udaliśmy się do kina Helios na inscenizację książki Arkadego Fidlera ,,Dywizjon 303 – prawdziwa historia”. Ekranizacja ukazuje heroiczną postawę polskich pilotów podczas II wojny światowej. Film opowiada o losach bohaterów służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, czyli m.in. Janie Zumbachu (Maciej Zakościelny) czy Witoldzie Urbanowiczu (Piotr Adamczyk), którzy walczyli z Niemcami w powietrzu.
Kolejne punkty to posiłek w KFC oraz zwiedzanie Starówki
Stare Miasto jest częścią dzielnicy administracyjnej Śródmieście w Olsztynie. Najstarsza część Olsztyna, wyznaczona przywilejami lokacyjnymi w latach 1353 i 1378. Aż do XIX wieku miasto Olsztyn nie wychodziło poza obszar dzisiejszego Starego Miasta.
Ważniejsze zabytki, które zwiedzaliśmy to:
- gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej z II połowy XIV w. ze śladami pobytu Mikołaja Kopernika,
- Wysoka Brama z XV w. oraz odsłonięte przez archeologów fundamenty bramy z XIV w.,
- fragmenty murów obronnych z XIV-XV w.,
- XIV-wieczna katedra pw. św. Jakuba (bazylika mniejsza),
- Stary Ratusz (wzniesiony w XV w., rozbudowany w latach 1623–1624),
- Dom Burmistrza z gotyckimi arkadami z XV w.,
- Rynek Starego Miasta z barokową zabudową,
- neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z XIX w.,
- park zamkowy rozciągający się na obszarze dawnej fosy.
Zmęczeni fizycznie, ale zdrowi duchem wróciliśmy do domków.
Opiekę sprawowały Panie: Joanna Nikiel – Pogorzelska i Maria Królicka, wycieczkę zorganizowała P. Teresa Niska
T.N.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
36. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży
Przasnysz – Rostkowo
15 września 2018KOSTKA znaczy WIĘCEJ!
W sobotę 15 września br. pod hasłem „Kostka znaczy więcej” odbyła się
36. Pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa.W spotkaniu uczestniczyły dzieci oraz młodzież z diecezji płockiej oraz goście z innych diecezji. Pierwszym elementem w programie dnia było spotkanie dzieci w Przasnyszu, skąd po zawiązaniu wspólnoty dzieci w grupach prowadzonych przez KSMowiczów, wybrały się w pieszą pielgrzymkę do Rostkowa. Po ponad godzinnym marszu w trudnych warunkach atmosferycznych dzieci dotarły do miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki.
Następnie dzieci wzięły udział w Mszy Świętej pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Mirosława Milewskiego. Homilię do zgromadzonych dzieci wygłosił ks. Kamil Kowalski, który do kazania zaprosił pomocników, którymi były dzieci w strojach: strażaka, tancerki, piłkarza i oczywiście św. Stanisława Kostki. „Jeśli bardzo pragniemy zostać lekarzem, strażakiem czy piłkarzem, tak samo powinniśmy pragnąć zostać świętymi” – mówił ks. Kowalski. Na zakończenie kazania ks. Kamil podkreślił:
„zawsze pamiętajcie, że do Nieba prowadzą małe rzeczy”. Po podziękowaniach zakończyła się Msza Święta a wraz z nią pielgrzymka dzieci. Liturgię uświetnił zespół muzyczny Solos Dios Basta z parafii pw. św. Krzyża w Płocku.Spotkanie młodzieży zakończył wieczorny koncert zespołu ewangelizacyjnego „Fragua”.
Szacuje się, że uczestniczyło w niej około 9,5 tysiąca osób, w tym 6 tysięcy dzieci oraz 3,5 tysiąca młodzieży. Każdy z młodych pątników otrzymał magnez na lodówkę z wizerunkiem św. Stanisława Kostki i hasłem „KOSTKA znaczy WIĘCEJ”.
Pielgrzymkę dla uczniów szkoły w Pościeniu zorganizowały i opiekę sprawowały Panie: Teresa Niska i Elżbieta Parciak
T.N.