• Wycieczki - rok szkolny 2022/2023

        • WYPRAWA DO POŚCIENIA

          21 czerwca najmłodsze dzieci pod opieką P. Doroty Grabowskiej, P. Magdaleny Szlagi i P. Wiesławy Waśniewskiej wybrały się na spacer po Pościeniu. Dzieci obserwowały zabudowania, ogrody, ruch uliczny, zwierzęta i rośliny. Dotarły także na lody i zakupy do sklepu oraz pomodliły się przy kapliczce.

          Zmęczone wróciły do szkoły i miały piknik.

          WW

          .................................................................................................................................................................................

           

          WYCIECZKA DO SZYMAN

           

          W poniedziałek 5 czerwca najmłodsze dzieci  odwiedziły Port Lotniczy Olsztyn - Mazury w Szymanach oraz „Hula-Hoop” Krainę Zabaw Dla Dzieci w Chorzelach.

          Swoją „przygodę” na lotnisku uczestnicy wycieczki rozpoczęli od spaceru po terminalu, następnie obserwowali przylot i odlot dużego samolotu z Londynu ze wszystkimi czynnościami przygotowawczymi do przyjęcia i równocześnie odprawy samolotu. Dzieci miały także okazję obserwować przyloty innych mniejszych samolotów, a same wcieliły się w role prawdziwych pasażerów i odbyły kontrolę bezpieczeństwa, czyli odprawę przed odlotem. Odprawa ta doprowadziła uczniów do autobusu, którym pojechały do Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w celu poznania Pantery – wspaniałego wozu strażackiego, pracy strażaków oraz spotkania z sokolnikiem, jego psem i ptakami „pilnującymi porządku” na lotnisku.

          Po tak fascynującej przygodzie na lotnisku uczestnicy wycieczki pojechali do „Hula-Hoop” Krainy Zabaw dla Dzieci w Chorzelach, aby zrelaksować się podczas beztroskich zabaw i szaleństw.

          Nie obyło się także bez posiłku. Dzieci zjadły pyszny obiad przygotowany przez Pizzerię „Triada”.

                  Wycieczkę do Szyman zorganizowała P. Wiesława Waśniewska. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały także: P. Dorota Grabowska i P. Magdalena Szlaga.

          Na długo pozostanie ona w pamięci uczestnikom wyjazdu.

           

          Opracowanie: WW

           

          ............................................................................................................................................................................

           

          30 – 31 maja 2023 WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

          Głównym celem naszej wycieczki było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego Trójmiasta: Gdańska , Gdyni i Sopotu.

          • godzinie 10.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie od Europejskiego Centrum Solidarności oraz Bramy Stoczni Gdańskiej.
          •  Następnie zwiedzaliśmy Gdańsk.  Pani przewodnik opowiedziała nam o: Złotej Bramie, Ratuszu, Dwrze Artusa,      Fontanna Neptuna, Bazylice Mariackiej , pomiku Heweliusza oraz poszliśmy na nabrzeże Motławy. Oczywiście nie zabrakło lodów,  deserków i koktajliJ
          • godzinie 14.00 popłynęliśmy statkiem pirackim Czarna Perła na Westerplatte . Pani przewodniczka Kasia w ciekawy i interesujący sposób opowiedziała i przybliżyła szczególnie starszym początek II Wojny Światowej oraz czasy wspólczesne.
          • Po wyczepującym dniu udaliśmy się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gdańsku na obiadokolację oraz nocleg.
          • Po obaiadokolacji, po chwili odpoczynku i rozpakowaniu bagaży pojechaliśmy tramwajem do Jelitkowa- . plaża. Dla prawie całej grupy był to pierwszy przejazd tramwajem, pokonaliśmy 13 stacji i udaliśmy się na plażę i spotkanie z morzem. Piasek oraz muszle i gimnastyka na plaży wyczerpały nas. Około 20 ej byliśmy w schroniku.
          • Poranek rozpoczęliśmy od śniadania o godz. 8.30 oraz spakowania się i wymeldowania.
          • O godzinie 10.00 byliśmy już w Akwarium Gdyńskim- ogrom ryb i zwierząt morskich wywarł na nas ogromne wrazenie.
          •  Po akwarium udaliśmy się do zwiedzania statku Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica.
          • Spacer Skwerem Kościuszki, plażą miejską oraz pamiątki doprowadziły nas na obiad do PYRA Baru. Po obfitym obiedzie udaliśmy się do Sopotu. W Sopocie obowiązkowo spacer po Sopockim MOLO, Krzywy Domek oraz, co ciekawe czerwone kasztanowce i solankowy grzybek.
          • Około 17 ej wyruszyliśmy w drogę powrotną, oczywiście z przystankiem na posiłek i lody w MC Donalds. Późnym wieczorem dotarliśmy do naszych domków.

          Wycieczkę zorganizowała i była jej kierownikiem oraz czasami przewodnikiem p. Teresa Niska. Wzorową opiekę sprawowały Panie: Monika Kuklińska i Joanna Nikiel – Pogorzelska.

          Seredczne podziękowania Radzie Rodziców oraz anonimowemu sponsorowi za dofinansowanie wycieczki.

            Teresa Niska J

                        

           

                 

           

          ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

          WYCIECZKA DO WIOSKI GARNCARSKIEJ

           

          30 marca najmłodsze dzieci pojechały na wycieczkę do Garncarskiej Wioski do Kamionki koło Nidzicy, w której kultywuje się regionalne tradycje rzemiosła. To przyjazne miejsce wypoczynku i edukacji kulturalno-przyrodniczej.

          W Garncarskiej Wiosce w Kamionce można się poczuć, jak w prawdziwej mazurskiej wsi. Na uwagę zasługuje tu Rajski Ogród - największy na Mazurach ogród pokazowy, w którym można poznawać ponad 3 tys. różnych gatunków roślin zgromadzonych w 30 zakątkach tematycznych. Zakątek leśny, ogród zapachów, bajkowy, miłości, kamienny, warzywniak, sąd wiśniowy, park poetów, wzgórze wiatru, labirynty - to tylko niektóre z nich, a w każdym czekają niespodzianki i zadania do wykonania. Nasi uczniowie na terenie Rajskiego Ogrodu uczestniczyli w grze terenowej i szukali skarbu króla Maurycego, który szczęśliwie udało się odszukać.

          W Garncarskiej Wiosce w Kamionce, na obszarze 3,5 hektara poza rodzimymi gatunkami drzew, krzewów i bylin, wiele roślin pochodzi z: Chin, Japonii, krajów azjatyckich, Ameryki Północnej oraz z wybrzeży Morza Śródziemnego. Szczególną troską otoczone są tu owady zapylające, dla których założone są dzikie łąki oraz zbudowane są domki.

          W każdym ze zwiedzanych obiektów na terenie Wioski Garncarskiej: kuźnia, garncarnia, suszarnia ziół, Wróbelkowo, Niezapominajka, stodoła, Jarzębinowy Amfiteatr, skarbnica skał i minerałów, dzieci pogłębiły swoją wiedzę historyczną i przyrodniczą. Seans filmowy w Kinie Przyrody uczył empatii do zwierząt i dbałości człowieka o środowisko naturalne.

          W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi dzieci wzięły udział w warsztatach zdobienia pisanek. Nie obeszło się także bez posiłku. Uczestnicy zjedli obiad w Gospodzie „Ptasie radio” znajdującej się na terenie Wioski Garncarskiej, po czym dzieci bawiły się na placu zabaw. Radości nie było końca…

          Wycieczkę zorganizowała Pani Wiesława Waśniewska, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwały także: Pani Dorota Grabowska i Pani Magdalena Szlaga.

          Dzieci i nauczyciele po tak mile spędzonym dniu wyrazili chęć powrotu do Wioski Garncarskiej w przyszłości – tym razem, jak zakwitną już wszystkie rośliny.

          ww

           

          ........................................................................................................................................................................................

          „MIKOŁAJKI 2022”

               W środę 7 grudnia 2022 r. uczniowie  z klas I-IV pod opieką P. Doroty Grabowskiej, P. Joanny Nikiel-Pogorzelskiej i P. Wiesławy Waśniewskiej uczestniczyli  w gminnych „Mikołajkach 2022”. Spotkanie odbyło się w Chorzelach w lokalu „U CICHOSZA”. Zorganizowane zostało z inicjatywy Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele - P. Beaty Szczepankowskiej oraz Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Urzędzie Miasta i Gminy Chorzele .

               Była to wspaniała impreza, która upłynęła w miłej i świątecznej atmosferze. Na początku Pani Burmistrz oraz członkowie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uroczyście powitali wszystkich zgromadzonych i złożyli świąteczne życzenia.

               Dzieci obejrzały spektakl profilaktyczny oraz uczestniczyły w wielu grach i zabawach przygotowanych przez animatorów. Podczas drugiej części spotkania zjadły pyszny obiad, a deser był wspaniały tort. Na zakończenie Mikołaje wręczyli uczestnikom wspaniałe, ogromne prezenty. To była wspaniała impreza, za którą jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy.

           

          WW

          ..............................................................................................................................................................................................................

                

           

                                    NAUKA , ZABAWA, DOŚWIADCZENIA

          - PARK NAUKI TORUS W CIECHANOWIE

          30 XI 2022 roku uczniowie kl. II- VIII razem z nauczycielkami: Teresą Niską, Moniką Kuklińską , Wiesławą Waśniewską udali się do Ciechanowa do Parku Nauki Torus na kolejne zajęcia z serii ,,Klub młodego ALCHemika”oraz do kina.

          Zaczęliśmy od śniadania w Cafe Pitagoras. Po posiłku przeszliśmy do Parku Nauki TORUS, który mieści się się w jednej budowli. Zgłębiliśmy wiedzę z zakresu nauk ścisłych poprzez samodzielne doświadczenie; poznanie 30 interaktywnych eksponatów, które przybliżyły nam zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, techniki architektury.

          Wiemy, że ciechanowska wieża ciśnień to unikatowy zabytek techniki a nazwa TORUS to dwuwymiarowa powierzchnia obrotowa zanurzalna w przestrzeni trójwymiarowej, powstała przez obrót okręgu wokół prostej leżącej w płaszczyźnie tego okręgu.

          Wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych z serii ,,Klub młodego ALCHemika” -,,Tajemnice kodu DNA”, pani biolożka wprowadziła nas w świat kwasu deoksyrybonukleinowego, poznaliśmy nośnik informacji genetycznej oraz przy jej pomocy wyizolowaliśmy kod DNA z owoców.

          Kolejnym punktem był film w Kinie Łydynia ,,Bella i Sebastian” - NOWE POKOLENIE. Zobaczyliśmy wielką przyjaźń psa i dziecka. Sebastian spędzając wakacje u babci na wsi, poznaje suczkę Bellę, którą postanawia uratować z rąk podłego właściciela. Chłopiec zrobił wszystko , żeby chronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lata w swoim życiu.

          Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do domków.

          Wycieczkę zorganizowała p. Teresa Niska 

                                                                                                             T.N.

          ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

                                                       ,,POZNAJEMY POLSKĘ ”

               W dniu 9 listopada 2022 r uczniowie starszych klas, pod opieką pani Teresy Niskiej, Joanny Nikiel- Pogorzelskiej i Moniki Kuklińskiej, zwiedzali najciekawsze zakątki województwa  warmińsko – mazurskiego. Wycieczka odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym celem wycieczki było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii.

               Wycieczka rozpoczęła się od wizyty na polach Grunwaldu. To tam w 1410 roku rozegrała się jedna z największych bitew w średniowiecznej Europie. Starcie odbywało się pomiędzy zakonem krzyżackim, a rycerstwem polskim i litewskim. Ubrany w średniowieczny strój historyk oprowadził nas po Polach Grunwaldu i muzeum, przedstawiając szczegółowo przebieg Wielkiej Wojny 1409 – 1411 z jej kulminacyjnym momentem, jakim była bitwa pod Grunwaldem.

               Mieliśmy okazję zwiedzić nowy budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, który  oddany został do użytku 21 września 2022 r. Dysponuje on około 1300 mpowierzchni wystawienniczej.  Zapoznaliśmy  się z wystawą stałą pt. „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411”. Wystawa ta jest połączeniem nowoczesnych multimedialnych technologii z tradycyjnie wyeksponowanymi muzealiami. Podzielona jest na kilka paneli tematycznych, które zakresem chronologicznym obejmują czasy od rozbicia dzielnicowego po współczesność. Trasa zwiedzania zakończyliśmy  w holu ekspozycyjnym, który prezentuje wystawę poświęconą tradycji grunwaldzkiej na przestrzeni dziejów. Całość prezentowana jest poprzez filmy, aplikacje i interaktywne mapy, a także eksponaty, którymi są średniowieczne artefakty pozyskane w trakcie wykopalisk oraz współcześnie wykonane kopie strojów, uzbrojenia i wyposażenia średniowiecznego rycerstwa.

            Zwiedzanie Muzeum urozmaicił nam pokaz fragmentu filmu A. Forda „Krzyżacy”, przedstawiający Bitwę grunwaldzką. Ważnym elementem Pól Grunwaldu jest wykuty w granicie pomnik dwóch rycerzy  oraz wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda, który wywarł na nas ogromne wrażenie.

           

              Drugi punkt  wycieczki rozpoczęliśmy w Skansenie w Olsztynku.

               Wiemy, że Muzeum Budownictwa Ludowego to najstarszy i największy Skansen w tej części Polski. Skansen jest piękny i zarazem unikalny, bo zwykle w muzeach na powietrzu spotyka się drewnianą zabudowę, a tutaj spotyka się również budowle kamienne, albo drewniano-kamienne, to najstarszy i największy w regionie skansen zawierający liczne drewniane budowle z czterech historycznych regionów Prus Wschodnich: WarmiiMazur, Powiśla oraz Małej Litwy. Zobaczyliśmy  elementy małej architektury i oczywiście interesujące wyposażenie chat oraz zabudowań gospodarczych, charakterystyczne dla XIX i XX-wiecznej wsi.

                Miłym akcentem były zwierzęta w Parku Etnograficznym w Olsztynku,  jest całkiem sporo, sprawiają że skansen wydaje się być żywy i niezwykle autentyczny. W zagrodach spotkaliśmy   konie rasy polski koń zimnokrwisty, krowy, kozy, owce skudde, kury mieszańce, kaczki, indyki, perlice, gęś suwalska, a także milusińskie króliki.

              Nie obyło się bez lekcji muzealnej! Tematem lekcji było malarstwo na szkle, które odbyły się w formie warsztatów plastycznych. Poznaliśmy historię ludowego malarstwa na szkle oraz niezwykłą technikę jego wykonywania. Zapoznaliśmy się również z innymi technikami malowania na szkle. Pod okiem prowadzącej wykonaliśmy samodzielnie malunki na szkle, które zabraliśmy do domu.

           

              Zadbaliśmy o nasze kubki smakowe w Karczmie „Skansen”, która mieści się na terenie skansenu.  Ze względu na swoje położenie, promuje dania kuchni charakterystycznej dla Warmii i Mazur. Delektowaliśmy się smakami charakterystycznymi dla regionu rosół z kaczki, kotlet schabowy z kostką.

              Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Pościenia. Po drodze zajechaliśmy do Nidzicy, żeby posilić się i zobaczyć starówkę i zamek. To była naprawdę udana wycieczka! Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych miejsc na mapie naszego kraju wraz z ich bogatą historią. Zabraliśmy ze sobą mnóstwo wspaniałych wspomnień oraz niezliczoną ilość zakupionych pamiątek, które będą nam przypominać te miejsca.                                                Wycieczkę zorganizowała T. Niska

           

                                                                                                                                           T. N

          ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

          Pamiętamy o zmarłych

          W czwartek 27 października najmłodsze dzieci z wychowawczyniami: 

          P. Magdaleną Szlagą, P. Dorotą Grabowską i P. Wiesławą Waśniewską tradycyjnie, jak w każdym roku, wybrali się na cmentarz w Pruskołęce, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty i pomodlić się za zmarłych spoczywających na tamtejszym cmentarzu.

           

          Nasza szkoła już od lat opiekuje się cmentarzem w Pruskołęce. 

          Starsi uczniowie z nauczycielami pamiętają o porządkowaniu cmentarza, a młodsi uczniowie o światełkach i modlitwie.

                                                                                                                       WW

          ........................................................................................................

           

           

                                       WYCIECZKA DO OSTROŁĘKI

           

               We wtorek  18 października najmłodsze dzieci z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Ostrołęki.

               Najpierw odwiedziły Multimedialne Centrum „Natura”, w którym uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych o mieszkańcach lasu, roślinach i ich ochronie, o rozpoznawaniu zapachów lasu wszystkimi zmysłami. Wykonywały także samodzielnie ptaszki mieszkające w lesie, a na koniec wysłuchały bajki „Jeż i zając”.

               W Multimedialnym Centrum „Natura” uczniowie w kinie 3D – 360 stopni obejrzeli również film „Ogród emocji” przedstawiający emocje: radość, smutek, złość, strach.

               Kolejnym punktem wycieczki były zabawy w sali zabaw „Figlarium” , to, co dzieci uwielbiają najbardziej. W sali zabaw było wesoło, kolorowo, zabawnie i figlarnie.

               Po tak wyczerpująco spędzonym dniu dzieciaki zjadły obiad w McDonalds i wróciły do domu.

               Wycieczkę zorganizowała P. Wiesława Waśniewska. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały także: P. Elżbieta Murzyn i P. Magdalena Szlaga.

               Na długo pozostanie ona w pamięci uczestnikom.

           

           

          WW

          .............................................................................................................................................................

           

                          

                               NAUKA , ZABAWA, DOŚWIADCZENIA

           

                             - PARK NAUKI TORUS W CIECHANOWIE

           

          4 X 2022 roku uczniowie kl. IV- VIII razem z wychowawcami: Joanną Nikiel- Pogorzelską, Teresą Niską, Moniką Kuklińską, Marią Królicką udali się na żywe lekcje chemii, fizyki, matematyki i historii.

           

          Pierwszym punktem było śniadanie w Cafe Pitagoras oraz na deser pyszne lody. Po śniadaniu przeszliśmy do Parku Nauki TORUS, który mieści się się w jednej budowli. Dowiedzieliśmy się, że ciechanowska wieża ciśnień to unikatowy zabytek techniki. Matematyczne kształty wieży stały się inspiracją do stworzenia parku nauki, w którym zgłębiliśmy wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Przy pomocy interaktywnych eksponatów przybliżyliśmy sobie trudne zagadnienia z dziedziny matematyki, fizyki, chemii, techniki , iluzji a nawet architektury. Wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych z serii ,,Klub młodego ALCHemika” ,,Generator Van de Graaffa”, który wyjaśnił nam trudne zagadnienie ,,Skąd płynie prąd?”.

           

          Kolejnym punktem była lekcja historii w Zamku Książąt Mazowieckich pt.:

          KSIĘSTWO MAZOWIECKIE 1200-1526″.300 LAT NIEZALEŻNEGO MAZOWSZA.

          Przewodnik w interesujący i ciekawy sposób przeniósł uczniów w okres rządów Konrada Mazowieckiego aż do 1520 roku, gdy po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich, ziemie Mazowsza zostały inkorporowane do Polski, a Księstwo zniknęło z mapy Europy. Obejrzeliśmy wystawy stałe: ,,Fakty i mity średniowiecznego zamku” oraz ,,Księstwo Mazowieckie 1200-1526: intrygi, trucizny, i smoki, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza.

          30 listopada jedziemy na kolejną lekcję z serii ,,Klub młodego ALCHemika”, tym razem z biologii i chemii ,,Tajemnice kodu DNA” oraz obejrzymy film w kinie Łydynia.

          Wycieczkę zorganizowała p. Teresa Niska

                                                                                                                                   TN

           


           

          ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

          Wycieczka do Nadleśnictwa Parciaki w Budziskach

          14 września najmłodsze dzieci naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do nadleśnictwa. Była to niesamowita wyprawa i nielada wyzwanie dla młodszych dzieci. Przeprawa przez leśne drogi gęstych  lasów to wyczyny dla małego podróżnika. Pani Hania, pięknie opowiadała dzieciom o pracy leśnika oraz o zwierzętach mieszkających w pobliskich lasach. Uczniowie mieli możliwość oglądania różnych okazów zwierząt. Na koniec było wspólne ognisko i zabawy integracyjne na powietrzu. Była to bardzo interesująca lekcja przyrody. 

          MS